Popularne

Artykuł

Inne

Problemy z internetem lub brakiem dostępu do sieci – jak je rozwiązać?

Problemy z internetem lub brakiem dostępu do sieci – jak je rozwiązać?

Klienci usług internetowych czasem skarżą się na problemy z internetem. Mogą one wystąpić niezależnie od usługodawcy i bywają spowodowane przez nasze urządzenie – smartfon lub komputer. W zależności od tego, gdzie leży przyczyna, możesz spróbować różnych rzeczy w celu rozwiązania problemów. Jak rozwiązać problem z internetem w różnych sytuacjach?

Serwer DNS nie odpowiada – co zrobić w takiej sytuacji?

Komunikat „serwer DNS nie odpowiada” oznacza, że przeglądarka nie mogła połączyć się z wybraną stroną internetową. Trzy najczęstsze przyczyny tego problemu to:

  • Problem z ustawieniami DNS na komputerze lub urządzeniu sieciowym, który uniemożliwia przeglądarce poprawne rozpoznanie adresu IP strony internetowej. Może to być spowodowane błędnie skonfigurowanym serwerem DNS lub nieaktualnymi rekordami DNS.
  • Serwer DNS obsługujący adres IP strony internetowej może być niedostępny z powodu awarii technicznej, przeciążenia lub konserwacji.
  • Problem z połączeniem internetowym na urządzeniu, na którym korzystasz z przeglądarki. Może to być spowodowane problemami z siecią Wi-Fi, modemem, routerem lub dostawcą internetu.

W tej sytuacji warto sprawdzić ustawienia DNS na swoim urządzeniu, zrestartować urządzenia sieciowe (takie jak router lub modem) oraz skontaktować się z dostawcą internetu, jeśli problem się powtarza, a strona działa na innych urządzeniach. Można również spróbować skorzystać z innych serwerów DNS, takich jak publiczne serwery DNS oferowane przez Google (8.8.8.8, 8.8.4.4) lub Cloudflare (1.1.1.1, 1.0.0.1), aby rozwiązać problem.

Problemy z internetem w Windows – jak je rozwiązać?

Problemy z internetem w Windows możesz rozwiązać na kilka sposobów.

Pierwszym sposobem jest skorzystanie z narzędzi diagnostycznych samego systemu. Możesz je uruchomić w Windows, przechodząc do menu Start – wyszukaj „ustawienia”, wybierz „system”, a następnie „rozwiązywanie problemów” i „inne narzędzia do rozwiązywania problemów”. Przejdź niżej do „inne” i wybierz pozycję „Karta sieciowa”, a następnie kliknij przycisk „Uruchom”.

Drugim sposobem jest upewnienie się, że sterownik karty sieciowej został poprawnie zainstalowany lub nie jest uszkodzony. W tym celu można wyszukać nazwę swojej karty sieciowej w internecie i sprawdzić, jakie są najczęstsze problemy z daną kartą sieciową w danym systemie. Być może obecna wersja sterownika jest nieprawidłowa dla danej wersji systemu Windows lub sama karta sieciowa nie jest już kompatybilna z obecnie zainstalowanym systemem.

Ważne jest też, aby karta sieciowa była odpowiednio skonfigurowana. Jeśli wprowadzono nieprawidłowe ustawienia, to należy je przywrócić do właściwego stanu. Nawet jeśli zmiany nie były ostatnio wprowadzone przez użytkownika, mogło do nich dojść na skutek uruchomienia pewnego oprogramowania – być może zawirusowanego.

Kolejną metodą jest zresetować ustawienia sieci w systemie Windows, aby przywrócić domyślne ustawienia sieciowe. Możesz to zrobić w systemie Windows 10 oraz Windows 11 wchodząc do ustawień systemu i wybierając pozycję „Sieć i Internet”. W przypadku systemu Windows 10 wybierz pozycję „Status” z menu, a następnie kliknij „Resetowanie sieci” i „Zresetuj teraz”, a następnie potwierdź przyciskiem „tak”. Jeśli korzystasz z Windows 11, przejdź do menu Start, wyszukaj „Ustawienia”, wybierz „zaawansowane ustawienia sieci”, następnie przejdź do „resetowanie sieci” i kliknij przycisk „zresetuj teraz”, a na koniec potwierdź „tak”.

Jeśli korzystasz z połączenia kablowego, upewnij się, że kabel sieciowy jest prawidłowo podłączony i nie uszkodzony. Dodatkowym krokiem jest ponownie uruchomienie modemu i routeru bezprzewodowego, co pomoże w utworzeniu nowego połączenia z dostawcą internetu.

Problemy z internetem w różnych sieciach mobilnych – czy możemy coś zrobić?

Problemy z internetem sieci Orange zdarzają się z różnych przyczyn. Zwykle mają miejsce ze względu na miejscową awarię sieci lub złą konfigurację. Zdarzają się dni, gdy kilkaset użytkowników zgłasza problemy z tą siecią zależne od samego operatora. Informację o problemie możesz zgłosić na infolinii.

Problemy z internetem sieci Play dla wielu nowych użytkowników tej sieci mogą być zaskoczeniem. Jak się jednak okazuje, w przeszłości występowały one niezależnie od samych urządzeń i miały miejsce w całej Polsce. Jeśli telefon nie może zalogować się do sieci SIM, najpewniej trzeba będzie poczekać aż operator Play naprawi usterkę.

Problemy z internetem sieci T-Mobile statystycznie zdarzają się rzadziej niż w innych sieciach. Jednak jeśli usługodawca z jakiegoś powodu zawiedzie, tutaj również jedyne co możemy zrobić, to przelogować się do innej sieci lub cierpliwie wyczekać na moment aż sieć wróci do normalnego funkcjonowania.

Problemy z internetem sieci Plus mogą okazjonalnie występować w niektórych miastach. Jeśli chcesz się upewnić, że wystąpiły one z winy operatora, możesz skontaktować się z infolinią pod numerem oraz zmienić tymczasowo operatora.

W przypadku braku pewności czy zawinił operator, oprócz kontaktu z samą infolinią, możesz sprawdzić czy inni użytkownicy mają problemy na stronach takich jak downdetector.pl oraz dodatkowo przełożyć kartę SIM do innego telefonu lub modemu. Jeśli karta zadziała w innym telefonie, istnieje duża szansa, że winne jest urządzenie lub jego konfiguracja. We wszystkich tych problemach, czasem nie pozostaje nic innego jak poczekać aż usterki zostaną rozwiązane przez operatora.

iPhone – problem z internetem

Jeśli chodzi o iPhone’a, problem z internetem może być spowodowany błędną konfiguracją urządzenia lub siecią, z którą próbujesz się połączyć. Aby rozwiązać problem, na początek upewnij się, że telefon jest połączony z siecią komórkową lub Wi-Fi. Jeśli sieć działa na innych urządzeniach, a w samym iPhone nie, należy spróbować samodzielnie zdiagnozować problem wykonując szereg czynności. Można spróbować takich działań, jak:

  • włączenie i wyłączenie trybu samolotowego,
  • restart urządzenia,
  • sprawdzenie ustawień sieci,
  • aktualizacja oprogramowania iOS,
  • resetowanie ustawień sieci,
  • sprawdzenie ustawień operatora sieci komórkowej,
  • wyłączenie ograniczeń treści lub skorzystanie z innych sieci Wi-Fi lub sieci komórkowych.

Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, możesz skonsultować się z producentem iPhone’a lub dostawcą usług sieciowych w celu uzyskania dalszej pomocy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *