Każdy, kto chce założyć własną stronę internetową, w końcu natknie się na termin „hosting”. Czym jest hosting i dlaczego dobry hosting jest tak ważny?
Spis treści
Czym jest hosting?
Strona internetowa składa się również z dokumentów cyfrowych. Pierwszy to dokument HTML, plik CSS i plik JavaScript. Pobieranie działa podobnie do pobierania plików z komputera.
Hosting umożliwia przeglądanie online plików składających się na stronę internetową (dokument HTML, obrazy i tekst). Ponieważ serwer jest zawsze włączony, można odwiedzić witrynę w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie.
Jak działa hosting?
Hosting WWW polega na przesyłaniu plików z komputera lokalnego na serwer WWW. Na serwerze może znajdować się strona internetowa lub kilka stron internetowych.
Zasoby serwera (RAM, miejsce na dysku i przepustowość) są przydzielane stronom, które tego potrzebują.
Jakie są rodzaje hostingu?
Istnieje kilka rodzajów hostingu i ostatecznie zależy to od projektu internetowego, który hosting wybrać. Rodzaje hostingu to:
- Bezpłatny
- Współdzielony
- Dedykowany
- VPS
- Cloud server
- Dla sprzedawców
Rodzaje hostingu różnią się rodzajem, technologią stosowaną na serwerze, zapewnianym poziomem zarządzania oraz oferowanymi usługami dodatkowymi.
Niektórzy wynajmują lub kupują miejsce na dysku od dostawcy hostingu w celu hostowania witryny w sieci WWW. Treść witryny (HTML, CSS i obrazy) musi być przechowywana na serwerze, aby można ją było przeglądać online.
Czym jest serwer?
Serwer to komputer, który łączy użytkowników internetu ze stronami internetowymi z dowolnego miejsca na świecie. Jako serwera można też użyć własnego komputera. Jednak nakład kosztów i korzyści jest nieproporcjonalny, chyba że jest to projekt na dużą skalę. W związku z tym preferuje się korzystanie z usług dostawców hostingu, którzy dbają o obsługę techniczną i utrzymanie swoich serwerów.
Dostawcy usług hostingowych mają serwery i odpowiednie oprogramowanie do obsługi stron internetowych. Zazwyczaj stosują różne taryfy hostingowe, co oznacza, że hostingi mogą spełnić różnorodne wymagania. Wymagania mogą wahać się od małych blogów lub witryn internetowych po duże organizacje oferujące aplikacje online (na przykład oprogramowanie do zarządzania online, narzędzia online i inne). W zależności od wielkości projektu internetowego należy zdecydować się na odpowiedni hosting.
Wybór hostingu
Obecnie istnieje wielu dostawców usług hostingowych, którzy oferują różne usługi hostingowe, które mają mocne i słabe strony. Wybór zaczyna się od darmowego hostingu z ograniczonymi opcjami. Jest też płatny hosting, który jest wyspecjalizowany i dobrze przygotowany do różnych wymagań firmy. Są też specjalni dostawcy hostingu dla WordPressa lub aplikacji internetowych.
Wybór odpowiedniego hostingu zależy przede wszystkim od tego, co chce się zaimplementować na swojej stronie.
Jeśli chcesz zaistnieć w internecie, niezbędny jest niezawodny hosting z silnym serwerem.
Czy wszystkie hostingi są takie same?
Często niedoświadczeni przedsiębiorcy wybierają darmowy hosting. Nie znają się na hostingu i nie mają pojęcia o różnicach. Zakładają, że każdy hosting jest taki sam.
Istnieje niezliczona ilość specyfikacji dotyczących hostingu — różnice w oprogramowaniu i sprzęcie. Przykładowo serwery z dyskami twardymi SSD są szybsze niż inne warianty dysków twardych. Ponadto istnieją ograniczenia dotyczące ilości danych i przestrzeni dyskowej, a także stojącego za nimi oprogramowania do zarządzania.
Osoby decydujące się na darmowy lub najtańszy hosting, nie powinny oczekiwać wiele pod względem wydajności. Tani hosting jest odpowiedni tylko dla najprostszych stron domowych, bez formularza kontaktowego, bez szyfrowania SSL i bez roszczeń do wydajności.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…