Popularne

Artykuł

IT

Technologia React Native – co warto wiedzieć?

Technologia React Native – co warto wiedzieć?

Z roku na rok coraz częściej musimy mierzyć się z wyzwaniem kreowania aplikacji mobilnej. Szerokie grono odbiorców, jakim są użytkownicy zarówno smartfonów z systemem iOS, jak i Android wcale nie ułatwia nam zadania. Ponadto budżet nie może zostać nadwyrężony, dlatego trzeba nim dobrze dysponować. Jak tego dokonać? Jeśli będziemy stosowali się do kilku istotnych warunków, jest to jak najbardziej możliwe. Czym jest technologia React Native? Czy warto ją wybierać bez względu na to, jaki projekt realizujemy? Jakie wady i zalety cechują React Native?

Początki technologii React Native

React Native to swoistego rodzaju platforma programistyczna, czyli po prostu szkielet przeznaczony do budowy aplikacji. Został stworzony, przez dobrze każdemu znaną firmę Facebook, w celu przyśpieszania procesu kreowania mobilnych aplikacji. Co nam umożliwia? Dzięki niej jesteśmy w stanie budować aplikacje jednakowo na platformę iOS oraz Android, poprzez wykorzystywanie popularnego języka programowania – JavaScript. Jak tego dokonać? Jedyne co musimy zrobić to napisać konkretny kod w języku JavaScript, skutkiem tego działanie będzie uzyskanie aplikacji mobilnej, w której będą zawarte natywne elementy dla poszczególnych systemów, czyli dla iOS oraz Android. Jak to działa? Technologia React Native wykorzystuje do tego tak zwane mosty, dzięki którym jest w stanie przekładać język JavaScript, na konkretne natywne elementy.

Jak doszło do rozpowszechnienia technologii React Native?

Odbyło się to za sprawą twórcy Facebooka, czyli Marka Zuckerberga. Próbował on znaleźć odpowiednie rozwiązanie programistyczne dla swojego dzieła, gdyż zauważył, że użytkownicy Facebooka korzystają głównie z wersji mobile web Facebook. Osiem lat temu, czyli w roku 2012, na konferencji prasowej przyznał, że poprzednie rozwiązanie, jakim było HTML5, nie spełniło oczekiwań. Stwierdził on również, że była to jedna z największych strategicznych porażek jego firmy. Powiedział także, iż ma nadzieję, że w bliskiej przyszłości wraz z zespołem znajdzie rozwiązanie, które zlikwiduje ten problem, z jakim zmagają się od pewnego czasu. Trzy lata później Jordan Walke, czyli jeden z deweloperów pracujących dla Facebooka, znalazł rozwiązanie, dzięki któremu możliwe było generowanie pewnych elementów interfejsu użytkownika, pracującego na systemie iOS. Wykorzystał do tego wspomniany wcześniej – język JavaScript. Był to ogromny przełom w branży tworzenia aplikacji. Po miesiącach ciężkiej pracy pojawiła się pierwsza z wersji tak zwanego React.jsZostała ona opublikowana w roku 2015. W tym samym czasie Facebook również potwierdził, że wykorzystuje technologię React.js w swoich produktach.

Wady i zalety technologii React Native

Ogromną zaletą tworzenia aplikacji wykorzystując technologię React Native, jest egzystowanie wyłącznie jednego kodu, dla więcej niż jednej platformy. Dzięki temu możliwe jest, wyjście nawet poza systemy operacyjne takie jak Android, czy iOS. Używania takiego rozwiązanie, pozwala na zaoszczędzenie ogromu czasu oraz pieniędzy. Ponadto, aby tworzyć aplikacje, konieczny jest tylko i wyłącznie jeden dobry zespół developerów, który będzie opierał swoją pracę na stabilnym frameworku, jakim jest oczywiście React.js. 

W związku z tym, jeśli React Native jest tak niesamowitym oraz rewelacyjnym rozwiązaniem, dlaczego nie wykorzystuje się go w każdym możliwym projekcie? Nie możemy zapomnieć, że React.js, jest tylko i wyłącznie efektywny oraz sprawny pod względem UI, czyli interfejsu użytkownika. Co to oznacza? Napisany kod danej aplikacji nie modyfikuje się do konkretnego natywnego kodu, a współdziała wraz z natywnym interfejsem smartfona. Należy pamiętać, że do tworzenia pewnych części aplikacji, do których możemy zaliczyć podpięcie funkcji aparatu, konieczne jest wpisania kawałka kodu z wykorzystaniem technologii natywnej oraz późniejsze zbudowanie mostu, którego zadaniem będzie, połączenie elementów stworzonych w języku JavaScript z natywnym kodem. Warto także wspomnieć, że React Native to technologia, która została opracowana przez Facebook wraz z Markiem Zuckerbergiem na czele, i to on jest odpowiedzialny za jej rozwój. W związku z tym nie możemy zapomnieć, że zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że technologia React Native zostanie zawieszona, przestanie być wspierana czy z pewnych względów Facebook odmówi udzielenia praw do jej wykorzystywania.

Kiedy warto zdecydować się na technologię React Native?

Świetnym momentem, w którym możemy wykorzystać technologię React Native, jest potrzeba wykreowania prostej aplikacji wraz z ograniczeniami czasowymi. Dobrym przykładem jest mobilna aplikacja stworzona tylko i wyłącznie na targi. W takich chwilach firma zamierza zaprezentować swoje produkty poprzez wykorzystanie sprzętu mobilnego czy aplikacji. Dlatego może być ona odpowiedzialna, za zbieranie idei o nowych projektach w danej firmie, lub być zwykłym narzędziem na jednorazową kampanię marketingową. Dlaczego tak jest? Technologia React Native umożliwia nam napisanie około 70 procent wspólnego kodu. Nie możemy jednak zapomnieć, że konieczne jest również zbudowanie mostów pomiędzy elementami natywnymi a samym JavaScript. Jak łatwo można się domyślić, im prostsza będzie aplikacja oraz interfejs, tym więcej kodu wspólnego będzie można wykorzystać. Co za tym idzie, wraz ze skomplikowaniem aplikacji, będzie rosła ilość fragmentów kodu, jakie trzeba będzie samodzielnie napisać.

Warto pamiętać o tym, jak istotne jest odpowiednie dobieranie technologicznych rozwiązań do swoich możliwości, jak i potrzeb. W przypadku gdy mamy do czynienia z prostą aplikacją, która nie będzie w przyszłości rozwijana lub jest po prostu narzędziem promocyjnym, to warto postawić na technologię React Native i zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Należy jednak zwrócić uwagę na sporę liczbę możliwości, jakie dają natywne API, czyli zestaw rozwiązań, poprzez które dwie różne aplikacje mogą się wspólnie porozumiewać. Możemy tutaj podać przykład aplikacji restauracji oraz Google Maps. Bardzo możliwe, że w niektórych sytuacjach ilość współdzielonego kodu będzie mała, a znacznie więcej pracy trzeba będzie poświęcić na budowę mostów. W takich chwilach warto postawić na programowanie natywne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *