Popularne

Artykuł

Gry

Rangi w LoL – Czy potrafisz rozpoznać poszczególne rangi w League of Legends?

Rangi w LoL – Czy potrafisz rozpoznać poszczególne rangi w League of Legends?

League of legends to gra wydana przez Riot Games, która dostarcza rozrywki graczom z całego świata już od ponad 10 lat. Jej data premiery miała miejsce 27 października 2009 roku, z kolei od 5 lat bije rekordy wszelkich popularności zarówno pod względem graczy biorących udział w zabawie, jak i liczby osób oglądających rozgrywkę za pośrednictwem platform streamingowych. Liga LoLa oferuje rozległy system rankingowy, zwany RANGAMI, który odzwierciedla umiejętności graczy. Jednak czy jesteśmy w stanie określić, czym dokładnie są?

Format rang w League of Legends

League of Legends charakteryzuje się ogromną rozbieżnością umiejętności. Z uwagi na to, że gra ma charakter kompetytywny musimy podzielić graczy na poziomy związane z doświadczeniem i umiejętnościami, które reprezentują. Firma Riot Games poradziła sobie z tym zadaniem, tworząc 9 unikalnych rang w grze. Początkowe rangi zostały również podzielone na 4 dywizje. Zadaniem gracza, który pragnie wspinać się po drabince rankingowej, jest zdobywanie punktów ligowych. Po każdej wygranej lub przegranej rozgrywce do konta zostanie przypisana, lub odjęta liczba punktów. Po osiągnięciu 100 punktów ligowych otrzymujemy możliwość zagrania tak zwanej „serii gier„. Jeżeli większość meczów rozegranych w serii zostanie zwyciężona, gracz awansuje do wyższej dywizji, w której przeciwnicy reprezentują wyższy poziom umiejętności.

Rangi podzielone następująco od najniższej do najwyższej wraz i ilość graczy, którą się w nim znajduje:

 • Żelazo (8.6% graczy)
 • Brąz (24% graczy)
 • Srebro (35% graczy)
 • Złoto (22% graczy)
 • Platyna (6.8% graczy)
 • Diament (2% graczy)
 • Krąg mistrzowski (0.054% graczy)
 • Krąg arcymistrzowski (0.028% graczy)
 • Ostatnią rangą jest krą pretendenta znany przez graczy pod nazwą „Challenger„. Jest to ranga zrzeszająca najlepszych zawodników na całym świecie. Znajduje się w niej zaledwie 0.011% graczy spośród niemal 30 milionów biorących aktywny udział w rozgrywce rankingowej League of Legends.

Czego możemy spodziewać się po poszczególnych rangach w LoLu?

Ranga Żelazo (Iron)

Żelazo to ranga o wyjątkowo niskiej populacji. Kończą w niej najgorsi z najgorszych graczy. Jeżeli jesteś jednym z nich, prawdopodobnie spotkałeś się z pewnymi trudnościami w trakcie swoich rozgrywek rankingowych. Dobrą wiadomością jest to, że ludzie, którzy znajdują się w randze żelaza, nie mogą spaść niżej. Ich rozgrywka jest dzięki temu związana z mniejszą dozą frustracji płynącą z niepowodzeń. Pamiętajmy o tym, że nawet gracz, który znajduje się w brązie po kilku nieszczęśliwych meczach, może wylądować niżej w rankingu. Gracza z żelaza taka sytuacja nie dotyczy.

Ranga Brąz (bronze)

Brązowa dywizja to druga najniższa ranga w całym zestawieniu. Według statystyk 2 na 10 graczy LoLa znajduje się właśnie w brązie, co sprawia, że jest to jedna z najliczniejszych rang w całej grze. System rankingowy ligi legend szereguje graczy z uwagi na poprzednią rangę osiągniętą na ich koncie. Jeżeli jesteś jednym z nowych graczy, istnieje duże prawdopodobieństwo dotyczące tego, że twoje konto po rozegraniu meczów rozstawiających wyląduje właśnie w brązie. Ze względu na dużą ilość graczy opuszczających mecze w brązie, dywizja ta jest trudnym do opuszczenia miejscem dla ludzi, którzy całkiem niedawno rozpoczęli swoją przygodę z ligą.

Ranga Srebro (silver)

Spoglądając na procentowy rozkład graczy w poszczególnych rangach, możemy zauważyć, że w srebrze znajduje się ponad ćwierć uczestników rozgrywki rankingowej. Jeżeli dobrze pójdą nam pierwsze mecze kwalifikacyjne, istnieje duża szansa, że znajdziemy się właśnie w srebrze. Srebro jest pułapem, który przez doświadczonych graczy jest przeskakiwany niezwykle szybko i nie stanowi większego wyzwania. Mimo wszystko 35% graczy znajdujących się w tej dywizji wskazuje na to, że ten sam pułap dla połowy osób biorących udział w grach rankingowych jest bardzo trudnym do przejścia poziomem.

Pamiętaj o tym, że jeżeli jesteś nowym graczem, który znajdzie się w jednej z czterech srebrnych dywizji, nie jest to żaden wstyd. Srebrna ranga uważana jest za przejściową drogę do golda, który poświadcza o pewnych umiejętnościach zdobytych po wielu godzinach gry.

Ranga Złoto (gold)

Dla najlepszych graczy ligi złota ranga może nie wydawać się zadowalającym miejscem. Mimo wszystko warto wiedzieć o tym, że to właśnie złoto jest miejscem, w którym ponad połowa całego community gry pragnie znaleźć się na koniec sezonu. Dzieje się tak z powodu darmowych skórek do postaci, które są rozdawane w ramach nagrody dla każdego, komu udało się osiągnąć złoto w swoich rozgrywkach rankingowych.

Ranga Platyna (platinum)

Ranga platynowa jest pierwszym poważnym krokiem w rozgrywce League of Legends. Jeżeli jesteś jedną z niewielu osób, które zdołały tam dotrzeć, oznacza to, że jesteś lepszy od około 90% osób biorących udział w grach rankingowych.

Ranga Diament (diamond)

Diament jest rozkładem zaledwie 2% graczy. Biorąc pod uwagę to, że liczba osób biorących aktywny udział w rozgrywkach rankingowych sięga kilkunastu milionów, z całą pewnością można stwierdzić, że osoba znajdująca się w tej dywizji reprezentuje poważne umiejętności. Dla wielu graczy, którzy nie zajmują się LoLem zarobkowo, na pełen etat diament jest ostatecznym celem. Dzieje się tak, ponieważ osiągnięcie trzech kolejnych dywizji wiąże się z ogromną ilością czasu i poświęceń.

Ranga Mistrz (master)

Jeżeli uważasz, że poprzednie dywizje są trudno dostępnym miejscem w drabince rankingowej ligi legend, pamiętaj o tym, że do ligi mistrzowskiej dostaje się zaledwie 0.054% graczy.

Ranga Arcymistrz (grandmaster)

Następstwo dywizji mistrzowskiej, do której docierają gracze zmagający się o tytuł pretendenta (challengera). Jeżeli uda ci się dotrzeć do ligi mistrzowskiej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafisz na profesjonalnych graczy, którzy zarabiają grając na scenie e-sportowej LoLa.

Ranga Pretendent (challenger)

Najwyższa ranga w grze, która zrzesza najlepszych z najlepszych. Gracze, którym udało się dotrzeć w systemie rankingowym do kręgu pretendenta, jeżeli nie grają jeszcze zawodowo, bardzo często mają szansę, aby otrzymać zaproszenie do drużyny lub udziału w lokalnych zawodach. Pamiętajmy o tym, że challenger to miejsce jedynie dla kilkuset graczy z całej puli kilkunastu milionów ludzi zmagających się każdego dnia w grach rankingowych.

 

Podobne artykuły

1 komentarz

 1. Artur

  Dużo tych rang. W dodatku coś namieszali rok temu i trudno się połapać.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *