Popularne

Artykuł

Sprzęt

Czym jest USB typu C?

Czym jest USB typu C?

USB jest to uniwersalna magistrala szeregowa. Standard zadebiutował w roku 1998, natomiast zaprojektowany został poprzez spółki Microsoft, Intel, IBM, Compaq oraz DEC. Dzięki niemu możemy podłączyć do laptopa multum rozmaitych narzędzi — od klawiatury, poprzez aparat fotograficzny, aż po smartfony — wszystko za pomocą owego samego złącza.

Co to jest USB-C?

USB typu C to 24-pinowe złącze USB, jakie charakteryzuje dwukrotne obrotowo-symetryczne złącze. Nie sposób go pomylić z pozostałymi rodzajem złącza USB. Port USB-C jest niewielki, w kształcie kwadratu o dopełnionych krótszych bokach. Należałoby wiedzieć, iż niezależnie od modelu USB-C, gniazdo oraz połączenie zawsze wyglądają tak samo. Należy więc dobrze sprawdzać w specyfikacji narzędzia i przewodu, czy złącze jest w standardzie np. USB typu C 3.2 Gen 1 – tak ponieważ będzie wyglądało nazewnictwo standardów USB.

USB typu C – jak powstał?

USB, więc Uniwersal Serial Bus, po raz pierwszy pojawił się w 1998 roku. Za jego autorów uważa się IBM, Microsoft, Intela, DEC oraz Compaq. UBS wykrywa sprzęty, instaluje do nich niezbędne sterowniki oraz pozwoli połączyć się komputerowi ze smartfonem, tabletem, aparatem oraz różnymi narzędziami. Z czasem potrzebne okazało się podniesienie szybkości magistrali USB. W podstawowej edycji (1.0) możliwy był przepływ na poziomie 1.5 MB/s. Kolejny typ połączenia może pochwalić się niezwykle długim czasem wytrzymałości – według jego specyfikacji może ono przetrwać aż 10 tysięcy cykli włączania. To z kolei znaczy, iż wytrzymałości portu starczy nam na przeszło dwie dekady (biorąc pod uwagę to, iż będziemy włączać telefon raz dziennie). Lecz nie jedynie – większość wytwarzanych teraz telefonów komórkowych ze złączem USB typu C to takie, jakie korzystają z interfejsu USB w wersji 3.1 bądź 3.0. Natomiast zatem, mają one zdecydowanie większe przesyły informacji aniżeli ich poprzednicy – 3.1 jest szybszy od 3.0 dwa razy, natomiast od 2.0… 20 razy. To rzeczywiście dużo, np. w trakcie wysyłania zdjęć za pomocą przewodu.

USB C – wykorzystanie

Głównym zastosowaniem owej technologii jest transfer danych. Więc także jednym spośród potencjalnych wykorzystań jest pendrive z USB typu C. Jaka jest z owego korzyść? Taka, iż owa sama pamięć może być podłączona zarówno do kompatybilnego laptopa, jak również kompatybilnego smartfona. Jeśli już przy tymże jesteśmy, smartfon z USB C pozwoli zastosować tenże port nie jedynie do transferu danych, lecz także ładowania lub chociażby podłączenia słuchawek. Standard tenże może chociażby pomóc w eliminacji mini jacka z narzędzi przenośnych. Minus jest taki, iż nie można jednocześnie słuchać muzyki na słuchawkach przewodowych oraz ładowania smartfona.

Źródło: https://www.excelo.pl/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *