Popularne

Artykuł

Sprzęt

Wymiana klawiatury w laptopie – co trzeba wiedzieć

Wymiana klawiatury w laptopie – co trzeba wiedzieć

Uszkodzona klawiatura w laptopie to popularny problem, z którym prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się każdy użytkownik. Funkcja, jaką pełni ten element oraz jego położenie sprawia, że jest szczególnie narażony na różne uszkodzenia, na przykład zalanie wodą. Jeśli nasz refleks nie jest zbyt dobry i najzwyczajniej w świecie nie zdążyliśmy złapać lecącej szklanki, czy butelki będziemy musieli liczyć się z wymianą starej klawiatury na nową. Jaki to koszt? Jak możemy to zrobić? Jak dbać o higienę klawiatury?

Czym możemy uszkodzić klawiaturę w laptopie?

Kiedy mamy do czynienia z klawiaturą w laptopie przenośnym, najczęstszym powodem uszkodzenia jest jej zalanie lub upadek. Producenci przeciągają się w coraz to bezpieczniejszych rozwiązaniach, jednak klawiatura, która jest całkowicie zabezpieczona przed zalaniem, czy upadkiem z wysokości nie została jeszcze wynaleziona. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, przestanie ona całkowicie funkcjonować lub posłuszeństwa odmówi jedynie jej część. Kiedy uszkodzenie jest częściowe, najpewniej mamy do czynienia z niedziałającym jednym przyciskiem lub ich grupą. Niestety bez względu na to, czy mamy do czynienia z popsutym jednym przyciskiem, czy całą klawiaturą, będziemy musieli liczyć się z wymianą całego elementu. Bardzo rzadko kiedy spotyka się serwisy, które podejmują się wymiany pojedynczych części, najczęściej jest to cały podzespół.

Jaki jest koszt nowej klawiatury do laptopa?

Ze względu na fakt, że klawiatura to element, który stosunkowo często ulega uszkodzeniu, producenci zadbali, aby nie był on zbytnio drogi. Oczywiście jest to zależne od konkretnego modelu czy marki naszego laptopa, jednak ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Z większym wydatkiem będziemy musieli liczyć się, kiedy zdecydujemy się na oryginalne elementy. W przypadku wybrania zamiennika, czyli produktu pasującego do naszego laptopa, jednak wyprodukowanego przez niezbyt znaną firmę, cena będzie niższa. Średni koszt oryginalnej, markowej klawiatury to około 100 złotych. Są jednak specyficzne modele, w przypadku których będziemy musieli liczyć się z kilkuset złotowym wydatkiem.

Samodzielna wymiana klawiatury w laptopie czy wizyta w serwisie?

W niektórych wypadkach wymiana klawiatury w laptopie jest prosta i w takich wypadkach można zdecydować się na samodzielną wymianę. Jednak w wielu modelach taki proces jest dość skomplikowany i wymagający, w takich wypadkach warto wybrać się do serwisu. Nie musimy się jednak martwić, koszt takiej wymiany nie powinien być zbyt duży.

Jak zadbać o higienę klawiatury w laptopie?

Musimy pamiętać o tym, że po całym dniu korzystania z klawiatury, znajduje się na niej cała masa bakterii i wirusów. Według naukowców standardowa, biurowa klawiatura ma na sobie więcej bakterii niż deska klozetowa. Mało kto po odejściu od komputera udaje się do łazienki umyć ręce. Powinniśmy to robić przed, jak i po zakończeniu pracy przy komputerze. Warto także zakupić ściereczki antybakteryjne oraz co pewien czas przecierać nimi klawiaturę, dzięki czemu znacznie zmniejszymy liczbę bakterii. Pomijając własne zdrowie, dbanie o sprzęt sprawi, że będzie on zdatny do użytku przez wiele lat. Klawiatura to dość szczególny element jest on narażony zarówno na fizyczne działanie, jak i na dostawanie się do niej brudu. To właśnie ją najczęściej zalewamy, a wszyscy użytkownicy wiedzą, że nawet małe okruszki mogą sprawić, że będzie ona niezdatna do użytku. W związku z tym dbajmy o higienę klawiatury, aby zapewnić zdrowie sobie i zmuszać się do zakupu nowego sprzętu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *