Popularne

Artykuł

Internet

Zdjęcie w tle na Facebooku – wszystko co musisz wiedzieć

Zdjęcie w tle na Facebooku – wszystko co musisz wiedzieć

Facebook cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników bez względu na wiek i płeć. Uzupełnienie profilu sprawia, że prezentuje się on spójnie i atrakcyjnie, a odwiedzające profil osoby mogą czerpać przyjemność z odwiedzania profilu. Jednym z elementów profilu jest zdjęcie w tle, które może stanowić doskonałe tło. Niestety w wielu przypadkach zdjęcie to jest dodawane w sposób nieprawidłowy, co sprawia, że staje się rozmyte lub ucięte przez portal. Jak dodać zdjęcie w tle w sposób poprawny?

Wymiary zdjęcie w tle na Facebook’u

Pierwszą i jednocześnie najważniejszą kwestią podczas dodawania zdjęcia w tle jest dobór jego odpowiedniego rozmiaru. Co ciekawe, Facebook udostępnia swoje rekomendacje dotyczące tego, jakich rozmiarów powinno być zdjęcie, aby prezentowało się jak najlepiej. Należy pamiętać, że rekomendacje te nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Deklarowanym przez portal rozmiarem zdjęcia jest 820 x 312 pikseli. Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż rozmiar ten dotyczy wyłącznie przeglądarek internetowych. W przypadku aplikacji mobilnej lub rozmiar ten to 640 x 360 pikseli. W przypadku zdjęcia w tle portal umożliwia dodanie wyłącznie jednej fotografii. Optymalnym rozmiarem zdjęcia deklarowanym przez specjalistów jest 820 x 462 piksele. Kadrując fotografię za pomocą szablonów dostępnych w sieci, znacznie łatwiej jest stworzyć obraz dostosowany do optymalnego kształtu.

Najnowsze zalecenia dotyczące zdjęcia w tle na Facebook’u

W 2020 roku wprowadzone zostały najnowsze rekomendacje dotyczące nie tylko zdjęcia w tle, ale także zdjęcie profilowego, czy wideo. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, zdjęcie w tle powinno mieć przynajmniej 400 pikseli szerokości. W przypadku cover photo bawić można się za pomocą skalowania. Zdaniem ekspertów dobrze wykadrowane grafiki, cechujące się wysoką rozdzielczością, prezentują się znacznie korzystniej zarówno w przeglądarkach, jak i  w aplikacjach zainstalowanych w telefonach komórkowych. Według portalu pliki sRGB JPG, które ważą do 100 kB, przyczynią się do szybszego ładowania strony, a także pozwolą na zmniejszenie negatywnego efektu kompresji. W przypadku pliku o mniejszym rozmiarze kompresja będzie bardziej skuteczna niż w przypadku dużych plików. Jeżeli na zdjęciu, które docelowo ma stać się zdjęciem w tle, znajduje się napis, korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pliku PNG.

Jak dodać zdjęcie w tle na Facebook’u?

W celu dodania zdjęcie w tle na Facebook’u należy przeprowadzić w kilku prostych krokach poprzez wejście na swój profil. Następnym krokiem będzie przesunięcie kursowa w miejsce zdjęcia w tle, a także wybranie komendy ,,dodaj zdjęcie w tle”. Po wybraniu fotografii i przesunięciu jej w taki sposób, aby zostało dobrze wykadrowane, wystarczy kliknąć ”zapisz”.

Dodawanie zdjęcia w tle na Facebook’u- O czym należy pamiętać?

Ostrożna kompresja

Facebook każdorazowo stosuje pewną kompresję na dodawanych grafikach. Siła kompresji uzależniona jest jednak od rozmiaru pliku, o czym wspomniane zostało w punkcie powyżej. Podsumowując, jeżeli zdjęcie w tle nie ma żadnego napisu, doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie pliku .JPG, natomiast w przypadku, kiedy na fotografii znajduje się jakiś napis, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pliku .PNG.

Stosowanie się do limitu tekstu na zdjęciu

Kilka lat temu twórcy Facebook’a określili, iż napis na fotografii może stanowić maksymalnie 20% całej fotografii. Obecnie zastrzeżenie to nie jest aktualne, jednak dla poprawy wyglądu grafiki warto stosować się do tego zalecenia. Im mniej tekstu będzie znajdowało się na fotografii, tym czytelniejsza się ona stanie. Grafika w tle bardzo dużo mówi o właścicielu konta. Jeżeli strona tworzona jest w postaci fanpage’a, warto pamiętać o tym, aby hasła były nacechowanie treścią i pełniły formę skrótową. W przeciwnym wypadku zdjęcie w tle będzie nieczytelne, a profil będzie prezentował się nieatrakcyjnie i niespójnie. Zdjęcie w tle przyciąga wzrok, dlatego może ono pełnić fukcję reklamową, jednak z uwzględnieniem najnowszych standardów i wytycznych. Reguła 20% obowiązuje wyłącznie w przypadku reklam na stronie Facebook.

Wideo i pokaz slajdów w tle – Czy to możliwe?

Wideo w tle

Tradycyjne zdjęcie w tle dla wielu osób jest niewystarczające. Po pewnym czasie może stać się ono nudne i schematyczne. Czy w takim przypadku dodanie pokazu slajdów lub krótkiego filmiku w tle jest możliwe? Tak! Portal udostępnił nowe funkcje, które dają możliwość stworzenia niecodziennego tła na swoim profilu. O czym jednak należy pamiętać? Oto kilka istotnych kwestii:

  • Długość filmiku powinna mieścić się w przedziale 20-90 sekund,
  • wideo odtwarzane jest bez dźwięku,
  • istnieje możliwość wybrania miniatury, która będzie wyświetlała się w przypadku, kiedy wideo z niewiadomych przyczyn zostanie zatrzymane,
  • wideo może zostać zapętlone.

Pokaz slajdów w tle

Pokaz slajdów w tle na Facebook’u to jak sama nazwa wskazuje, galeria, w której zdjęcia zmieniają się w sposób automatyczny. Użytkownik może dokonać wyboru 5 zdjęć lub też poprosić o pomoc portal, aby pomógł wybrać fotografie losowo na podstawie popularności opublikowanych dotychczas zdjęć.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Anna

    Czy w nowym układzie zdjęcia w tle dalej mają taką samą szerokość?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *