Decydując się na zainstalowanie internetu w domu lub mieszkaniu, możemy natknąć się na kilka możliwości. Na rynku dostępny jest między innymi internet światłowodowy, a także radiowy. Czym różnią się od siebie? Który warto wybrać? Wyjaśniamy.
Spis treści
Medium
Podstawową różnicą pomiędzy internetem światłowodowym a radiowym, jest medium, czyli sposób przesyłania sygnału internetowego. W przypadku tego pierwszego rozwiązania mówimy o światłowodzie, czyli kabla zbudowanego z włókna szklanego, półprzewodnika lub plastiku i ochronnej otoczki. Tu za przesyłanie danych odpowiedzialne są fale świetlne. Natomiast w przypadku internetu radiowego, jak wskazuje sama nazwa, dane docierają do odbiorcy poprzez fale radiowe. Do odbioru sygnału potrzebujemy więc anteny, a w przypadku światłowodu do naszego mieszkania lub domu zostaje doprowadzone wspomniane okablowanie.
Prędkość
Rodzaj medium i technologii przesyłania przekłada się bezpośrednio na możliwości w działaniu internetu. W tym porównaniu zdecydowanie wygrywa internet światłowodowy, który użytkownikowi końcowemu może zapewnić download (czyli prędkość pobierania danych) na poziomie 940 Mb/s. Internet radiowy natomiast oferuje prędkość maksymalną 30 Mb/s. Oczywiście wystarczy to do przeglądania internetu, wykonywania prostych prac (np. konferencji wideo) czy oglądania filmów w jakości HD. Światłowód za to doskonale sprawdzi się w dużym gospodarstwie domowym, gdzie kilka osób jednocześnie używa kilku urządzeń podłączonych do sieci, np. komputerów, telewizorów i smartfonów. Światłowód świetnie nadaje się do korzystania z usług streamingowych, upload (wysyłanie) dużych plików multimedialnych czy zabawę w grach on-line.
Niezależność
Kluczowym parametrem w przypadku dostępu do sieci jest to, aby był on stały. W tym aspekcie lepiej sprawdza się światłowód, który w praktyce działa niezależnie od warunków atmosferycznych. Awarie mechaniczne są niezwykle rzadkie, a np. czasowy brak dostępu do niektórych serwisów niemal zawsze dotyczy problemów po stronie danej usługi (np. awaria serwerów), co nie wpływa na parametry światłowodu. Internet radiowy radzi sobie tutaj znacznie gorzej. Burze, silne wiatry czy nawet niekorzystne ukształtowanie terenu (bliskość drzew, gór) mogą powodować problemy z odbiorem sygnału.
Zasięg
Zarówno sygnał radiowy jak i światłowodowy może działać tylko na ściśle określonym terenie. Sygnał radiowy zależy między innymi od liczby nadajników w okolicy oraz przeszkód, które zakłócają lub całkowicie go blokują. Zasięg sieci światłowodowej jest uzależniony od stopnia rozbudowania infrastruktury kablowej. W Polsce sieć tego typu rozrasta się bardzo dynamicznie (61% Polaków jest w zasięgu sieci światłowodowej), ale to nie znaczy, że dotrze absolutnie wszędzie. W przypadku bardzo oddalonych miejsc czy trudno dostępnych (np. w górach) doprowadzenie sieci jest niemożliwe lub zbyt kosztowne. Lepszym rozwiązaniem wówczas będzie właśnie internet radiowy, który zagwarantuje nam dostęp do zasobów sieci.
W Fiberlink dostarczamy naszym klientom internet, telewizję oraz telefonię stacjonarną. Zasięgiem ujmujemy m.in. powiat wielicki, krakowski, bocheński, wadowicki i myślenicki. Oferujemy zarówno internet radiowy, jak i najlepszej jakości światłowód w konkurencyjnych cenach.
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…