Popularne

Artykuł

Internet

Jakie są różnice między Internetem radiowym a światłowodowym?

Jakie są różnice między Internetem radiowym a światłowodowym?

Decydując się na zainstalowanie internetu w domu lub mieszkaniu, możemy natknąć się na kilka możliwości. Na rynku dostępny jest między innymi internet światłowodowy, a także radiowy. Czym różnią się od siebie? Który warto wybrać? Wyjaśniamy.

Medium

Podstawową różnicą pomiędzy internetem światłowodowym a radiowym, jest medium, czyli sposób przesyłania sygnału internetowego. W przypadku tego pierwszego rozwiązania mówimy o światłowodzie, czyli kabla zbudowanego z włókna szklanego, półprzewodnika lub plastiku i ochronnej otoczki. Tu za przesyłanie danych odpowiedzialne są fale świetlne. Natomiast w przypadku internetu radiowego, jak wskazuje sama nazwa, dane docierają do odbiorcy poprzez fale radiowe. Do odbioru sygnału potrzebujemy więc anteny, a w przypadku światłowodu do naszego mieszkania lub domu zostaje doprowadzone wspomniane okablowanie.

Prędkość

Rodzaj medium i technologii przesyłania przekłada się bezpośrednio na możliwości w działaniu internetu. W tym porównaniu zdecydowanie wygrywa internet światłowodowy, który użytkownikowi końcowemu może zapewnić download (czyli prędkość pobierania danych) na poziomie 940 Mb/s. Internet radiowy natomiast oferuje prędkość maksymalną 30 Mb/s. Oczywiście wystarczy to do przeglądania internetu, wykonywania prostych prac (np. konferencji wideo) czy oglądania filmów w jakości HD. Światłowód za to doskonale sprawdzi się w dużym gospodarstwie domowym, gdzie kilka osób jednocześnie używa kilku urządzeń podłączonych do sieci, np. komputerów, telewizorów i smartfonów. Światłowód świetnie nadaje się do korzystania z usług streamingowych, upload (wysyłanie) dużych plików multimedialnych czy zabawę w grach on-line.

Niezależność

Kluczowym parametrem w przypadku dostępu do sieci jest to, aby był on stały. W tym aspekcie lepiej sprawdza się światłowód, który w praktyce działa niezależnie od warunków atmosferycznych. Awarie mechaniczne są niezwykle rzadkie, a np. czasowy brak dostępu do niektórych serwisów niemal zawsze dotyczy problemów po stronie danej usługi (np. awaria serwerów), co nie wpływa na parametry światłowodu. Internet radiowy radzi sobie tutaj znacznie gorzej. Burze, silne wiatry czy nawet niekorzystne ukształtowanie terenu (bliskość drzew, gór) mogą powodować problemy z odbiorem sygnału.

Zasięg

Zarówno sygnał radiowy jak i światłowodowy może działać tylko na ściśle określonym terenie. Sygnał radiowy zależy między innymi od liczby nadajników w okolicy oraz przeszkód, które zakłócają lub całkowicie go blokują. Zasięg sieci światłowodowej jest uzależniony od stopnia rozbudowania infrastruktury kablowej. W Polsce sieć tego typu rozrasta się bardzo dynamicznie (61% Polaków jest w zasięgu sieci światłowodowej), ale to nie znaczy, że dotrze absolutnie wszędzie. W przypadku bardzo oddalonych miejsc czy trudno dostępnych (np. w górach) doprowadzenie sieci jest niemożliwe lub zbyt kosztowne. Lepszym rozwiązaniem wówczas będzie właśnie internet radiowy, który zagwarantuje nam dostęp do zasobów sieci.

W Fiberlink dostarczamy naszym klientom internet, telewizję oraz telefonię stacjonarną. Zasięgiem ujmujemy m.in. powiat wielicki, krakowski, bocheński, wadowicki i myślenicki. Oferujemy zarówno internet radiowy, jak i najlepszej jakości światłowód w konkurencyjnych cenach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *