Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Sieć bezprzewodowa w biznesie – jak zrobić to dobrze

Sieć bezprzewodowa w biznesie – jak zrobić to dobrze

Funkcjonowanie małej, średniej czy dużej firmy w dzisiejszych czasach bez dostępu do Internetu, nie byłoby możliwe. Sieć okazała się ogromnym udogodnieniem dla przedsiębiorstw z różnych branży. Okazuje się jednak, że może być ona również początkiem wielu problemów. Zwłaszcza jeżeli została ona założona w nieumiejętnych sposób. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo Twojej firmy oraz danych, jakie znajdują się w Twoim posiadaniu. Jak więc poprawnie zabezpieczyć swoją sieć WLAN? Podpowiadamy poniżej!

Dlaczego bezpieczeństwo sieci WLAN jest takie ważne?

Według przeprowadzonych przez serwis CrowdStrike badań ilość popełnianych w sieci przestępstw, z każdym kolejnym rokiem rośnie. W ubiegłym roku cyberprzestępcy zmienili jednak obiekt swojego zainteresowania. W 2019 r. najwięcej ataków dotyczyło bowiem sektora finansowego. W roku 2020 zwrócili oni swoją uwagę na branżę produkcyjną, telekomunikacją, a nawet tę, która zajmuje się świadczeniem opieki zdrowotnej. Wybór ten niestety nie okazał się dziełem przypadku. Branże te okazały się bowiem słabo przygotowane na ataki cyberprzestępców, przez co stały się dla nich łatwym celem. Podobnie jak i szkoły oraz instytucje publiczne, które w związku z epidemią koronawirusa, przeniosły swoją działalność do sieci. Jak więc chronić się przed takimi atakami?

Jak zabezpieczyć sieć WLAN w swojej firmie?

Sieć bezprzewodowa WLAN może zostać zabezpieczona na kilka sposobów. Do najpopularniejszych oraz wysoce skutecznych należą m.in.:

  1. Właściwa budowa sieci — zakładając w firmie WiFi, należy przede wszystkim odseparować od niej sieć WLAN. Dzięki temu można będzie stworzyć oddzielne sieci dostępu dla zarządu, pozostałych pracowników oraz gości  korzystających z dostępu do Internetu w Twojej firmie;
  2. Wdrożenie skutecznych metod uwierzytelniania — mowa tu m.in. o 802.1X oraz protokołach szyfrowania sieci takich jak: WEP, WPA lub WPA2;
  3. Zastosowanie systemu ochrony brzegu sieci — w praktyce stanowi on niezwykle newralgicznym punktem każdej z sieci. Korzystając z tego narzędzia, można jednak skutecznie przefiltrować wychodzące oraz przychodzące treści.
  4. Korzystanie z Trybu Enterprise — każdy z pracowników otrzymuje indywidualny login i hasło, których używają do połączenia z Internetem. Wymaga to posiadania osobnego serwera, ale daje w zamian o wiele lepsze bezpieczeństwo niż Tryb Personal.
  5. Korzystanie z NAC (Network Access Control) — kontrola dostępu do sieci NAC zapewnia centralne zarządzanie dostępem do wszystkich zasobów, jakie zostały podłączone do sieci. Korzystając z tej technologii można zablokować i skutecznie powstrzymać atak niepowołanych osób, zanim jeszcze stanie się on rzeczywistością.

Dlatego też wdrożenie sieci bezprzewodowej warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Podstawy zabezpieczeń

Niestety nawet najbardziej wyszukane i nowoczesne technologie mogą zawieść w przypadku, gdy bezpieczeństwo zostanie zaniechane już u samych podstaw. Mowa tu m.in. o ochronie fizycznej sprzętu, w tym np. przed podpiętym przez obcą osobę do routera używanego w Twoim biurze kabla. Najlepszym rozwiązaniem będzie podwieszenie sprzętu wysoko na ścianie — i to w widocznym miejscu. W przypadku gniazd ethernetowych warto natomiast odłączyć te, które nie są używane. Posiadając szafę z serwerami, należy natomiast zawsze dokładnie sprawdzać, czy aby na pewno została ona poprawnie zamknięta.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *