Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sieć Wi-Fi może wykorzystywać jedno z dwóch pasm o częstotliwości 2,4 lub 5 GHz. To, na którą opcję się zdecydujemy, może pozytywnie wpłynąć na jakość korzystania z sieci. Czym różnią się te pasma częstotliwości i na które postawić? Przekonajmy się!
Spis treści
Pasmo 2,4 GHz – kiedy je wybrać?
Pasmo 2,4 GHz (od 2400 do 2485 MHz) to najczęściej stosowane rozwiązanie, które może być wykorzystywane również przez starsze urządzenia. Fale tego pasma doskonale radzą sobie z pokonywaniem różnorodnych przeszkód, takich jak ściany, meble czy drzwi.
Pasmo 2,4 GHz dzieli się na 13 kanałów, które na siebie nachodzą. Z tego względu są one przeciążone, szczególnie wtedy, kiedy do danej sieci podłączonych jest wiele urządzeń. Zwykle taki problem występuje w przypadku blokowisk czy domów jednorodzinnych ulokowanych w gęstej zabudowie. Taki tłok sprawia, że korzystając z tego pasma, najczęściej można uzyskać prędkość, nieprzekraczającą 600 Mb/s, a do tego bardzo mocno odczuwalne są ciągłe spadki prędkości.
Pasmo 2,4 GHz jest więc idealne dla standardowych użytkowników sieci. Takie pasmo sprawdzi się do przeglądania sieci, słuchania muzyki, korzystania z komunikatorów czy poczty elektronicznej.
Pasmo 5 GHz – kiedy sięgnąć po tę alternatywę?
Pasmo 5 GHz dzieli się natomiast na 19 kanałów. Część z nich jest jednak używana do innych celów, np. wykorzystywana przez radary pogodowe. W porównaniu z pasmem 2,4 GHz, tę opcję wybiera znacznie mniej użytkowników, dzięki czemu nie ma tutaj mowy o problemach wynikających z nakładających się na siebie sygnałów.
Pasmo 5 GHz gorzej pokonuje fizyczne przeszkody, jednak rekompensuje to większymi prędkościami. Mowa tutaj o prędkości wysyłania i pobierania danych na poziomie ok. 1300 Mb/s. Należy mieć jednak na uwadze, że taką częstotliwość obsługują wyłącznie nowsze urządzenia.
Pasmo 5 GHz będzie odpowiednim wyborem dla znacznie bardziej wymagających użytkowników sieci. Mowa tutaj o streamerach, graczach komputerowych, kinomanach stawiających na filmy w 4K czy osobach, które pobierają ogromne pliki z sieci.
Internet dla studenta – łącze dla wymagających użytkowników
Internet dla studenta z pewnością musi być niczym pasmo 5 GHz – proponować o wiele wyższe prędkości i stabilność niż standardowe rozwiązania. Studenci to grupa użytkowników, którzy eksploatują łącze każdego dnia, wykorzystując je do nauki i rozrywki, przesyłając ogromne ilości danych.
Internet domowy dla studentów powinien być produktem z najwyższej półki. Jaki Internet dla studenta wybrać? Z pewnością najlepszym wyborem będzie światłowodowy, symetryczny Internet domowy. Gwarantuje on taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Światłowód dostępny jest w trzech opcjach: 300 Mb/s, 600 Mb/s i 1 Gb/s.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…