Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sieć Wi-Fi może wykorzystywać jedno z dwóch pasm o częstotliwości 2,4 lub 5 GHz. To, na którą opcję się zdecydujemy, może pozytywnie wpłynąć na jakość korzystania z sieci. Czym różnią się te pasma częstotliwości i na które postawić? Przekonajmy się!
Spis treści
Pasmo 2,4 GHz – kiedy je wybrać?
Pasmo 2,4 GHz (od 2400 do 2485 MHz) to najczęściej stosowane rozwiązanie, które może być wykorzystywane również przez starsze urządzenia. Fale tego pasma doskonale radzą sobie z pokonywaniem różnorodnych przeszkód, takich jak ściany, meble czy drzwi.
Pasmo 2,4 GHz dzieli się na 13 kanałów, które na siebie nachodzą. Z tego względu są one przeciążone, szczególnie wtedy, kiedy do danej sieci podłączonych jest wiele urządzeń. Zwykle taki problem występuje w przypadku blokowisk czy domów jednorodzinnych ulokowanych w gęstej zabudowie. Taki tłok sprawia, że korzystając z tego pasma, najczęściej można uzyskać prędkość, nieprzekraczającą 600 Mb/s, a do tego bardzo mocno odczuwalne są ciągłe spadki prędkości.
Pasmo 2,4 GHz jest więc idealne dla standardowych użytkowników sieci. Takie pasmo sprawdzi się do przeglądania sieci, słuchania muzyki, korzystania z komunikatorów czy poczty elektronicznej.
Pasmo 5 GHz – kiedy sięgnąć po tę alternatywę?
Pasmo 5 GHz dzieli się natomiast na 19 kanałów. Część z nich jest jednak używana do innych celów, np. wykorzystywana przez radary pogodowe. W porównaniu z pasmem 2,4 GHz, tę opcję wybiera znacznie mniej użytkowników, dzięki czemu nie ma tutaj mowy o problemach wynikających z nakładających się na siebie sygnałów.
Pasmo 5 GHz gorzej pokonuje fizyczne przeszkody, jednak rekompensuje to większymi prędkościami. Mowa tutaj o prędkości wysyłania i pobierania danych na poziomie ok. 1300 Mb/s. Należy mieć jednak na uwadze, że taką częstotliwość obsługują wyłącznie nowsze urządzenia.
Pasmo 5 GHz będzie odpowiednim wyborem dla znacznie bardziej wymagających użytkowników sieci. Mowa tutaj o streamerach, graczach komputerowych, kinomanach stawiających na filmy w 4K czy osobach, które pobierają ogromne pliki z sieci.
Internet dla studenta – łącze dla wymagających użytkowników
Internet dla studenta z pewnością musi być niczym pasmo 5 GHz – proponować o wiele wyższe prędkości i stabilność niż standardowe rozwiązania. Studenci to grupa użytkowników, którzy eksploatują łącze każdego dnia, wykorzystując je do nauki i rozrywki, przesyłając ogromne ilości danych.
Internet domowy dla studentów powinien być produktem z najwyższej półki. Jaki Internet dla studenta wybrać? Z pewnością najlepszym wyborem będzie światłowodowy, symetryczny Internet domowy. Gwarantuje on taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Światłowód dostępny jest w trzech opcjach: 300 Mb/s, 600 Mb/s i 1 Gb/s.
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…