Popularne

Artykuł

Internet

Częstotliwość Wi-Fi – jaka jest najlepsza?

Częstotliwość Wi-Fi – jaka jest najlepsza?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sieć Wi-Fi może wykorzystywać jedno z dwóch pasm o częstotliwości 2,4 lub 5 GHz. To, na którą opcję się zdecydujemy, może pozytywnie wpłynąć na jakość korzystania z sieci. Czym różnią się te pasma częstotliwości i na które postawić? Przekonajmy się!

Pasmo 2,4 GHz – kiedy je wybrać?

Pasmo 2,4 GHz (od 2400 do 2485 MHz) to najczęściej stosowane rozwiązanie, które może być wykorzystywane również przez starsze urządzenia. Fale tego pasma doskonale radzą sobie z pokonywaniem różnorodnych przeszkód, takich jak ściany, meble czy drzwi.

Pasmo 2,4 GHz dzieli się na 13 kanałów, które na siebie nachodzą. Z tego względu są one przeciążone, szczególnie wtedy, kiedy do danej sieci podłączonych jest wiele urządzeń. Zwykle taki problem występuje w przypadku blokowisk czy domów jednorodzinnych ulokowanych w gęstej zabudowie. Taki tłok sprawia, że korzystając z tego pasma, najczęściej można uzyskać prędkość, nieprzekraczającą 600 Mb/s, a do tego bardzo mocno odczuwalne są ciągłe spadki prędkości.

Pasmo 2,4 GHz jest więc idealne dla standardowych użytkowników sieci. Takie pasmo sprawdzi się do przeglądania sieci, słuchania muzyki, korzystania z komunikatorów czy poczty elektronicznej.

Pasmo 5 GHz – kiedy sięgnąć po tę alternatywę?

Pasmo 5 GHz dzieli się natomiast na 19 kanałów. Część z nich jest jednak używana do innych celów, np. wykorzystywana przez radary pogodowe. W porównaniu z pasmem 2,4 GHz, tę opcję wybiera znacznie mniej użytkowników, dzięki czemu nie ma tutaj mowy o problemach wynikających z nakładających się na siebie sygnałów.

Pasmo 5 GHz gorzej pokonuje fizyczne przeszkody, jednak rekompensuje to większymi prędkościami. Mowa tutaj o prędkości wysyłania i pobierania danych na poziomie ok. 1300 Mb/s. Należy mieć jednak na uwadze, że taką częstotliwość obsługują wyłącznie nowsze urządzenia.

Pasmo 5 GHz będzie odpowiednim wyborem dla znacznie bardziej wymagających użytkowników sieci. Mowa tutaj o streamerach, graczach komputerowych, kinomanach stawiających na filmy w 4K czy osobach, które pobierają ogromne pliki z sieci.

Internet dla studenta – łącze dla wymagających użytkowników

Internet dla studenta z pewnością musi być niczym pasmo 5 GHz – proponować o wiele wyższe prędkości i stabilność niż standardowe rozwiązania. Studenci to grupa użytkowników, którzy eksploatują łącze każdego dnia, wykorzystując je do nauki i rozrywki, przesyłając ogromne ilości danych.

Internet domowy dla studentów powinien być produktem z najwyższej półki. Jaki Internet dla studenta wybrać? Z pewnością najlepszym wyborem będzie światłowodowy, symetryczny Internet domowy. Gwarantuje on taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Światłowód dostępny jest w trzech opcjach: 300 Mb/s, 600 Mb/s i 1 Gb/s.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *