Dioda Zenera w gruncie rzeczy jest tą samą standardową diodą ze złączem PN. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie niskiego, ściśle określonego napięcia przebicia wstecznego, co prowadzi do ograniczenia dowolnego napięcia wstecznego do niej przyłożonego. Dioda Zenera zachowuje się dokładnie w taki sam sposób, jak dioda ogólnego przeznaczenia zawierająca krzemowe złącze PN, jednak odróżnia się kilkoma ważnymi cechami. Co odróżnia diodę Zenera od innych rodzajów diod? Co warto o niej wiedzieć?
Spis treści
Dioda Zenera — Ogólna charakterystyka
Dioda Zenera to odmiana diody półprzewodnikowej. Głównym parametrem w tym przypadku jest tak zwane ”napięcie złącza p-n”. Po przekroczeniu linii przebicia następuje gwałtowny i nagły wzrost prądu. W przypadku, kiedy do czynienia mamy z drogą w kierunku przewodzenia dioda Zenera zachowuje się dokładnie tak, jak tradycyjna dioda, natomiast w przypadku polaryzacji zaporowej prąd przewodzony jest po przekroczeniu określonego napięcia na złączu, nazywanego potocznie napięciem przebicia. W przypadku niewielkich napięć nieprzekraczających 5 V zjawisko Zenera odgrywa podstawową funkcję. W przypadku natężenia 5-7 V następuje przebicie lawinowe, a powyżej 7 V następuje wyłącznie przebicie lawinowe. Można zauważyć, iż napięcie przebicia nie jest w żaden sposób zależne od płynącego prądu, a jego zmiany są nieznaczne w momencie dużych zmian prądu przebicia.
Gdzie stosowane są diody Zenera?
Skoro wiemy już czym cechuje się dioda Zenera, przejdźmy do kwestii związanych z jej zastosowaniem. Diody Zenera znalazły swoje zastosowanie jako źródło napięcia odniesienia w przypadku stabilizatorów napięcia, a zwłaszcza w układach, które nie wymagają dodatkowej stabilności (na przykład termicznej). Diody Zenera stosowane są do przesuwania poziomów napięć, a także jako element pełniący funkcję zabezpieczenia i działania przeciw przepięciom. Diody Zenera stosowane są także w kryptografii.
Różnice między diodą Zenera a zwykłą diodą
Dioda Zenera zachowuje się dokładnie w taki sam sposób jak dioda ogólnego przeznaczenia. Po spolaryzowaniu diody Zenera w kierunku przewodzenia, w momencie, gdy anoda ma potencjał wyższy od katody, rozpoczyna się przewodzenie prądu. W odróżnieniu od normalnej diody, która doprowadza do blokady przepływu prądu w polaryzacji zaporowej, dioda Zenera przewodzi w kierunku zaporowym w momencie przekroczenia określonego progu napięcia. Zjawisko to ma miejsce, kiedy napięcie, które przyłożone jest do diody, przekracza wartość znamionową, co doprowadza do przebicia prądu Zenera w tak zwanej warstwie zubożonej. W tym momencie przez diodę płynie prąd, aby niemożliwy był dalszy wzrost napięcia. Zjawisko to jest złożone i różni się bez względu na parametry i sposób wykonania diody. W przypadku diody Zenera prąd przepływający przez diodę gwałtownie wzrasta aż do maksymalnej wartości danego obwodu. Określone jest to rezystorem zaporowym. Wsteczny prąd nasilenia osiągnięty raz pozostaje niezmienny w przypadku wachlarza napięć wstecznych. Moment, w którym dochodzi do ustabilizowania napięcia na diodzie, nazywa się napięciem Zenera. Jego wartość może wynosić od jednego wolta do nawet setek woltów. Wśród różnic pomiędzy diodą Zenera a normalnymi diodami wymienić można:
- Małą odporność dynamiczną,
- przebicie, które gwarantuje nieprzebicie diody,
- wartość napięcia określoną dokładnie, z niewielką tolerancją,
- gwarancję możliwie gwałtownego przejścia do tak zwanego stanu przebicia złącza.
Charakterystyka I-U diody Zenera
Dioda Zenera, która stosowana jest w przypadku polaryzacji zaporowej (momencie przebicia wstecznego), czyli po podłączeniu anody diody do ujemnego bieguna. Z charakterystyki diody Zenera I-U zobaczyć można, że dioda Zenera w przypadku polaryzacji zaporowej posiada obszar, w którym napięcie pozostaje niemal na stałym poziomie, bez względu na stopień natężenia płynącego przez diodę prądu. Jest ono niezmienne, nawet w sytuacji dużych zmian prądu o ile wartość zawarta jest między tak zwanym minimalnym, a maksymalnym prądem diody. Zdolność utrzymywania napięcia stałego, stosowana może być do regulacji i stabilizacji napięcia w przypadku zmieniającego się zasilania lub obciążenia. Do funkcji regulatora zalicza się dostarczanie napięcia cechującego się zmienną wartością do włączonego w nim obciążenia w sposób równoległy pomimo zmian prądu obciążania lub tętnień napięcia. Dioda Zenera będzie prowadziła do stabilizacji tak długo, aż jej prąd będzie wyższy, niż w przypadku wartość prądu w obszarze zaporowym.
Podobne artykuły
Today's pick
Najlepsze technologie do tworzenia aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne stanowią kluczowy element strategii biznesowych. Ich rozwój umożliwia firmom nie tylko dotarcie do klientów na całym świecie, ale…
Plecak Natec Kudu – towarzysz w miejskich i biznesowych wyzwaniach
Natec Kudu to plecak, który łączy elegancję z funkcjonalnością, stając się idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych zawodowo. Jego klasyczny, biznesowy…
Wysyłki za granice – poradnik krok po kroku
Wysyłki za granice wymaga sprawdzenia kilku ważnych kwestii. Spis treściWysyłki za granicę – dostępne kierunkiPrzesyłki międzynarodowe – kurierzyKurier za granicę…
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…