Popularne

Artykuł

Nauka

Nowy rok szkolny – jak zacząć uczyć się skutecznie?

Nowy rok szkolny – jak zacząć uczyć się skutecznie?

Rok szkolny już na dobre się rozpoczął i pomimo tego, że wielu z nas na pewno chciałoby jeszcze choć myślami wrócić do wakacji, jest to najwyższy czas na to, aby w pełni zaangażować się w regularną naukę. Znaczna część z nas, szczególnie w obecnych czasach, z pewnością ma spore kłopoty z tym, aby materiał przyswajać na bieżąco, a nie zostawiać na ostatnią chwilę. Nic w tym dziwnego, jeżeli w dalszym ciągu nie znaleźliśmy na to odpowiedniego sposobu, trudno jest sobie wyrobić taki nawyk. Nauka do sprawdzianów czy kartkówek, w momencie gdy mamy do nadrobienia mnóstwo materiału, nie należy do najprostszych, co sprawia, że tym bardziej chcemy odłożyć to na później. Ponadto, każdego dnia znajdziemy o wiele ciekawsze rzeczy do zrobienia, które jeszcze bardziej odciągają nas od nauki. Jednak warto popracować nad tym, aby wypracować w sobie dyscyplinę, która po pewnym czasie przyniesie nam wiele korzyści. Dzięki temu, w ciągu dnia o wiele łatwiej będzie nam znaleźć czas na szkolne obowiązki, jak i odpoczynek. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci naukę, sprawiając, że będziesz przyswajać ją szybciej i skuteczniej.

Plan działania

Po pierwsze, bardzo często spotykanym problemem jest branie się za naukę dopiero w późnych godzinach wieczornych. Chociaż na pewno znajdą się takie osoby, które właśnie wtedy najlepiej przystawiają wiedzę, to zdecydowana większość z nas nie należy do tej grupy. Po całym dniu w szkole, czy przyjemnościach, na które poświęciliśmy czas po powrocie z niej, możemy już się domyślać, że praca naszego mózgu nie będzie tak efektywna jakbyśmy za naukę zabrali się trochę wcześniej. W rezultacie, siedząc nad podręcznikiem, po pierwsze czujemy się zmęczeni, a po drugie aby coś zapamiętać musimy powtórzyć to nieskończoną ilość razy. Z tego powodu do nauki powinniśmy zabrać się zaraz po powrocie ze szkoły lub wstawać wcześniej, tak aby zdążyć to zrobić przed udaniem się do niej. Oczywiście, najlepszym sposobem jest regularność i przyswajanie wiedzy na bieżąco, jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy pamiętajmy, aby do nauki na sprawdzian nie zabierać się dzień wcześniej, lub co gorsza tego samego dnia. Ustal swój plan działania na cały tydzień, tak aby nie zostać przytłoczonym ogromem materiału, który zaraz po napisaniu testu .. uleci Ci z głowy.

Platforma edukacyjna

Niewielu z nas jest w stanie przeczytać podręcznik od początku do końca i zapamiętać wszystkie zawarte w nim informacje. Dlatego warto wypracować sobie system, który umożliwi skuteczne przyswajanie i powtarzanie materiału. W takich sytuacjach warto sięgnąć do takich źródeł jak platforma edukacyjna, która pomoże Ci uczyć się efektywnie. Warto jednak zwrócić uwagę na jej wiarygodność, tak aby informacje tam zawarte pokrywały się z materiałami zawartymi w podręcznikach. Forma przekazywania wiedzy w taki sposób jest o wiele bardziej różnorodna i ciekawa, ponieważ oprócz tradycyjnego tekstu znajdziemy tam również quizy, fiszki czy materiały video. Wiedza zawarta w zakładce danego przedmiotu jest uporządkowana chronologicznie, więc nie ma problemu z jej szybkim wyszukiwaniem. Ponadto, to co stanowi ogromną korzyść, to fakt, że mamy do nich dostęp niezależnie od tego w jakim miejscu się znajdujemy, stąd możemy z niej korzystać na przykład w drodze do szkoły będąc w komunikacji miejskiej.

Wykorzystaj zasoby Internetu

Jeżeli lubisz szukać nowych sposobów na naukę i wiesz, że połączenie jej z czymś przyjemnym może sprawić, że będziesz bardziej efektywny, postaraj się wykorzystać do tego obszerne zasoby Internetu. Oprócz regularności i wykorzystania platformy edukacyjnej, możesz postawić na słuchanie, ostatnio bardzo popularnych, podcastów. W zależności od tego jaki cel chcesz osiągnąć, czy chcesz pogłębić wiedzę z jakiejś konkretnej dziedziny, czy podszlifować angielski, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Ponadto, jeżeli jesteś fanem filmów czy seriali, to także idealną okazja do nauki obcego języka, ale także poszerzenia perspektyw w zakresie danego zagadnienia. Jeżeli jesteś już po przeczytaniu obowiązkowej lektury z języka polskiego możesz postarać się odszukać jej ekranizację. To sprawi, że lepiej zapamiętasz fabułę i zostanie ona w twoje głowie na dłużej. Pamiętaj jednak, że podstawą są obowiązkowe materiały, w tym przypadku lektury, których nie możesz całkowicie zastąpić filmami, ponieważ w związku z ich formą, zawierają one o wiele mniej elementów niż cała książka.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *