Popularne

Artykuł

Sprzęt

Jak wybrać dobry laptop na studia?

Jak wybrać dobry laptop na studia?

Jak wybrać dobry laptop na studia? Na ogół większość nowych modeli laptopów spełni swoje zadanie, jeśli sprzęt wykorzystywany będzie do wyszukiwania informacji w Internecie, wykładów online czy pisania pracy zaliczeniowej. Nie jest przecież tajemnicą, że programy biurowe bez problemu chodzą sprawnie na większości dostępnych w sklepach laptopów. Co jednak kiedy studia są dużo bardziej wymagające pod kątem sprzętu, np. w zakresie projektowania? Zwracamy w artykule uwagę na kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę kupując laptop na studia.

Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę kupując laptopa na studia? Zapraszamy do lektury!

Podzespoły laptopa

Dobry laptop na studia i do gier komputerowych w czasie wolnym od obowiązków powinien cechować się wysoką wydajnością, szybkością, niezawodnością. Warto zatem zadbać o dobry procesor, szczególnie jeśli wybieramy się na studia techniczne, np. architektura. Warto stawiać na procesory Intel Core i5 a najlepiej Core i7 lub ich odpowiedniki od AMD Ryzen. Ważna jest pamięć RAM, gdyż to dzięki niej możemy pracować jednocześnie w kilku aplikacjach bez zacinania się. Większość nowych laptopów wyposażonych jest w 8 GB pamięci RAM i jest to dobra ilość. Jeśli jednak mamy okazję kupić sprzęt z 16 GB RAM to z pewnością warto to zrobić. Szczególnie polecamy laptopy z dyskiem SSD, gdyż uruchamiają się one w zaledwie kilka sekund! Warto rozważyć zakup laptopa z wgranym już systemem operacyjnym, np. Windows 10. Większość laptopów sprzedana jest właśnie w takim wariancie.

Jaki ekran będzie dobry?

Co do ekranu, to jednym z rozwiązań jest skorzystanie z ekranu zewnętrznego, który będzie podpięty do naszego laptopa lub stacji dokującej. Jeśli jednak będziemy pracować głównie na ekranie laptopa, to warto zadbać aby był odpowiednio duży, tak aby wygodnie nam się pracowało. Rozdzielczość ekranu powinna wynosić minimum Full HD 1920 x 1080 px. Dobrze aby był to ekran antyrefleksyjny lub matowy aby nie męczyć oczu. Można zawsze zainstalować też aplikację f.lux, która dostosuje jasność ekranu to pory dnia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dodatkowe aspekty na które warto zwrócić uwagę to: niska waga laptopa (szczególnie jeśli dużo podróżujemy), wydajna bateria (tak aby nie trzeba było wszędzie zabierać ze sobą ładowarki) oraz solidna obudowa (tak aby nie uszkodzić sprzętu po zwykłym upadku z niewielkiej wysokości).

Jaki budżet przeznaczyć na laptopa na studia?

Jeśli są to studia „standardowe” to spokojnie wystarczy sprzęt do 2000 zł. Jeśli jednak studiujemy kierunek techniczny lub graficzny, warto pomyśleć o modelu za ok. 3000 zł.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *