Popularne

Artykuł

Sprzęt

Porównajmy iPhone 14 z iPhone 14 Pro

Porównajmy iPhone 14 z iPhone 14 Pro

W sieci pojawiły się już najnowsze modele iPhone’a. Obok iPhone’a 14 Pro Max spotkamy iPhone’a 14 oraz 14 Pro, którym przyjrzymy się dokładnie w poniższym artykule.

Dlaczego warto zainwestować w iPhone?

Zanim przejdziemy do opisów obu najnowszych modeli iPhone’a sprawdźmy, dlaczego w ogóle warto jest zainwestować w te urządzenia. Telefony oferowane prze Apple’a są niewątpliwie najcenniejszymi na rynku. Ceny nie są niskie, ale nie da się ukryć, że jakość smartfonów kosztuje, a linie iPhonów są jednym z najlepiej opracowanych sprzętów.

IPhone działa na Systemie iOS, który jest zamknięty, a co za tym idzie nie ma możliwości modyfikowania go samodzielnie. Choć jedni mogą tego nie uważać za zaletę, niemniej jednak gwarantuje to, że system pozostaje stabilny i nie zaburzymy go. Profesjonalne oprogramowanie zapewnia mniej zawierzeń oraz awarii. System iOS jest prosty i we wszystkich modelach taki sam. W odróżnieniu od Androida, który modyfikowany jest dla każdego telefonu, zmieniając model musimy zatem uczyć się go na nowo. Dodatkowo, atrakcyjny jest długi okres wsparcia oprogramowania w danym modelu. Stabilność w użytkowaniu jest gwarantowana nawet do 4-5 lat od wyprodukowania urządzenia. Również serwisowanie w razie problemów z telefonem jest na najwyższym poziomie.

AppStore, z którego pobieramy aplikacje, dba o to by każda z nich została zbadana pod kątem bezpieczeństwa oraz była na bieżąco optymalizowana. Oferowane aplikacje nie tylko spełniają dodatkowe funkcje oraz uatrakcyjniają używanie telefonu, ale też wspierają jego podstawowe możliwości. Dla przykładu, możemy ściągnąć aplikację za pomocą, której profesjonalnie obrobimy zrobione zdjęcia.

Garść informacji o iPhone 14 oraz iPhone 14 Pro

W tym roku w sieci pojawiło się dużo informacji o nowej linii smartfonów od Apple’a. Podsumowanie przecieków o parametrach sprawiło, że wielbiciele iPhone’a nie mogli doczekać się sprzedaży. Oficjalna premiera nastąpiła we wrześniu. Przedsprzedaż w Polsce rozpoczęła się 9 września, dzień później niż w Stanach Zjednoczonych.

Smartfony te są dotychczas najlepiej opracowanymi modelami, które mocno odbiegają od swoich poprzedników. Oznacza to nowy, wyższy poziom sprzętu i lepszą jakosć produktów. Wygląda na to, że przebiją pod względem popularności swojego poprzednika. Nowy model posiada przede wszystkim dużo lepszy system oraz zdecydowanie bardziej rozbudowane funkcje w telefonie. Przy czym iPhone 14 jest wersją podstawową do iPhone 14 Pro.

Aparat

Nie bez powodu spodziewamy się od tego urządzenia dużo lepszego aparatu. IPhone 14 posiada dwa aparaty o rozdzielczości 12 megapikseli: główny oraz szerokokątny. Na aparacie głównym jesteśmy w stanie zrobić dwukrotne oddalenie kadru w zoomie optycznym. Zoom cyfrowy przybliży obraz pięciokrotnie.

IPhone 14 Pro posiada również trzeci aparat – teleobiektyw. Główny aparat urządzenia to aż 48 megapikseli, który zrobi dużo ostrzejsze zdjęcia z wyraźnymi detalami. Umożliwia wysokiej jakości oświetlenie i nasycenie barw. Wysoka rozdzielczość sprzyja dużo lepszym zbliżeniom: trzykrotne zbliżenie oraz dwukrotne oddalenie w zoomie optycznym. Przy używaniu zoomu cyfrowego przybliżymy widok piętnastokrotnie. Aparat Pro obejmuje również funkcję ujęć makro. W przypadku filmowania, oba smartfony wykonają kadry makro oraz dają dużo większe możliwości obróbki filmów dzięki wgranemu kodekowi ProPres.

Wydajność sprzętu

Procesor iPhone 14 działa na tym samym procesorze co poprzednik, czyli na Apple Bionic A15. Model Pro obejmuje już Bionic A16. Cechuje się dużo większą wydajnością oraz szybkością, która może być zauważalna podczas korzystania z aplikacji z większymi wymaganiami. Oba iPhony 14 działają na systemie operacyjnym iOS 16. Różnica pojawia się jeszcze w pamięci wewnętrznej, którą 14 Pro osiągają nawet do 1 TB! Patrząc na wydajność telefonu podczas ciągłego odtwarzania wideo iPhone 14 jest w stanie pracować 20 godzin, jego rozszerzony model o trzy godziny dłużej. Baterie obu telefonów będziemy mogli doładować bardzo szybko. Ładowanie przewodowe osiąga moc 20 W, indukcyjne 15 W. Czas ładowania baterii do jej połowy to jedynie 30 minut podłączenia.

Wyświetlacz

Wyświetlacz obu modeli dostosowuje się do światła otoczenie. Jest to nie tylko dużo większy komfort użytkowania, ale również mniejsze zmęczenie dla oczu. Wyświetlacz został zaprojektowany w technologii OLED. Przekątna ekranu wynosi 6,1 cala, a zagęszczenie pikseli powoduje, że wyświetlany obraz jest bardzo dokładny.

IPhone 14 Pro wyróżniają się jednak dużo większą płynnością wyświetlania animacji. Ponadto dodano szereg dodatkowych funkcji jak np. możliwość podglądu na wygaszonym ekranie godziny lub powiadomień (Always on Display) oraz tzw. dynamiczną wyspę (Dynamic Island), która umieszczona jest na górnym pasku i wyświetla wszelkiego rodzaju powiadomienia systemowe. Jest też jaśniejszy w porównaniu do iPhone 14. Oba iPhone 14 mocno różnią się od siebie ceną, ale też udoskonaleniami. Przed dokonaniem zakupu warto jest zastanowić się jakie będą nasze oczekiwania wobec telefonu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *