Popularne

Artykuł

Oprogramowanie

Windows 10 czy 11? Poznaj największe różnice

Windows 10 czy 11? Poznaj największe różnice

System operacyjny determinuje jakość obsługi komputera. Sprawdź, jakie są podstawowe różnice pomiędzy Windows 10 i Windows 11. Która wersja lepsza?

Windows 11 – jakie zmiany względem Windows 10?

Większość z nas szybko przyzwyczaja się do zmian, wprowadzenie innowacji w systemie Windows wraz z każdą, kolejną wersją jest niewiadomą i nie rodzi w użytkownikach aprobaty. Nowy Windows, a dokładnie system operacyjny Microsoftu, opatrzony liczbą 11 wprowadzony został do sprzedaży na początku 2023 roku. O ile Windows 10 cieszył się dużym zainteresowaniem i wielu użytkowników przyzwyczaiło się do jego funkcjonalności, o tyle Windows 11 rodzi pewne obawy, szczególnie u osób, posiadających przyzwyczajenia. Interfejs nowego Windows 11 jest w przeciwieństwie do Windows 10 zbliżony bardziej do wyglądu urządzeń Apple Mac. Posiada zaoblone kształty, pastelowe kolory, jest czystszy. Pasek Start został w nim przeniesiony w porównaniu z wersją Windows 10 z lewej strony na środek. Wycentrowanie paska Start ma ułatwić korzystanie z systemu na urządzeniach dotykowych. Warto zapoznać się przy okazji z wymogami sprzętowymi dla Windows 11. Poza wyglądem Windows 11 zyskał w zestawieniu z poprzednikiem wiele ułatwień oraz nowych funkcji, usprawniających działanie i współpracę z aplikacjami na Android.

Którą wersję Windows zainstalować?

Zastanawiasz się, który Windows zainstalować? Jeśli masz małą firmę lub jesteś użytkownikiem prywatnym Windows 10 pro klucz będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Jeśli jednak oczekujesz zaawansowanej funkcjonalności i jeszcze większych możliwości, związanych z działaniem sytemu, Windows 11 sprawdzi się przede wszystkim z uwagi na personalizację i uproszczenie działania wirtualnych pulpitów, a także Eksplorator plików, umożliwiający otwarcie wielu kart w jednym oknie. Jeśli chcesz przesunąć Start do lewej strony pulpitu, masz taką możliwość (dla Windows 10 można było go ustawić w czterech różnych miejscach). W menu kontekstowym dodano opcję Instaluj. Bardzo ważne przy wyborze są możliwości Snap (Snap Groups i Snap Layouts), które jako menadżer okien sprawdzają się zdecydowanie w użytkowaniu komercyjnym. Zainstaluj Windows 11 jeśli potrzebujesz zaawansowanych rozwiązań.

Windows 11 – nowe możliwości dla użytkowników

Każda wersja popularnego Windowsa wprowadza zmiany, do których użytkownicy muszą się przyzwyczaić. W przypadku Windows 10 i 11 zmiany przede wszystkim dotyczą zwiększenia funkcjonalności pracy w systemie oraz ułatwień pod kątem dopasowania do mobilnych urządzeń. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom Windows 11 będzie sprawnie działającym systemem operacyjnym na wielu, nowoczesnych urządzeniach. Jego działanie bardziej zbliżone jest do pracy systemów operacyjnych, dedykowanych na smartfony. Wraz z tym unowocześnieniem i możliwością szerszej personalizacji podąża otwarcie w kierunku płynności działania, uproszczenia funkcji oraz pozostawienia użytkownikowi możliwości wyboru. Korzystając z nowego systemu operacyjnego możesz zainstalować Microsoft Store i móc korzystać z aplikacji, instalowanych na Android. Jednoczesne kliknięcie przycisku Windows oraz klawisza Tab umożliwi otwarcie paska zadań. Doceń innowacje i niezawodność działania.

Artykuł gościnny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *