Popularne

Artykuł

Marketing internetowy

Pinterest – Czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Pinterest – Czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Czym jest Pinterest? W jaki sposób działa i dlaczego warto korzystać z tego serwisu? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu internautów. Pinterest to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, które dają duże możliwości. Został przeznaczony w celu gromadzenia danych i wideo. Co warto o nim wiedzieć? Jak wykorzystać maksymalnie możliwości, jakie oferuje?

Pinterest —  Czym właściwie jest?

Mówiąc najprościej, Pinterest to serwis społecznościowy, który umożliwia odszukanie konkretnych, kreatywnych pomysłów. Na stronie Pinterest znajdują się materiały wraz z linkami do stron, na których można je odszukać. Można więc śmiało stwierdzić, iż Pinterest to kopalnia ciekawych materiałów, które mogą stanowić inspirację do własnych działań i potrzeb. Materiały przechowywane są na wirtualnych tablicach użytkowników. Nazwa serwisu powstała od słowa Pin (przypiąć) i interest (zainteresowania). Na portalu można nie tylko odszukać wybrane materiały, ale także je udostępniać i szeregować tematycznie, aby wyszukiwanie było prostsze, niż kiedykolwiek. Inni użytkownicy mogą polubić nasze ,,piny”. Czym one są? O tym w dalszej części artykułu. Od 2003 możliwe jest korzystanie z aplikacji w języku polskim. To ogromne udogodnienie. Co ciekawe, Polacy niemal od początku istnienia serwisu wykazali nim ogromne zainteresowanie i rozpoczęli wykorzystywanie serwisu do własnych potrzeb i celów.

Do czego można wykorzystać Pinterest?

Urządzanie wnętrz

Pinterest może stanowić doskonałe źródło inspiracji w przypadku remontu. Urządzanie domu czy mieszkania może być problematyczne, dlatego wszelkie inspiracje są w tym przypadku ważne. Dzięki przeszukiwaniu pinów można stworzyć ciekawy katalog (na przykład w postaci tablicy), w którym umieszczone zostaną zdjęcia wnętrz. W późniejszym etapie mogą one służyć jako podstawa urządzania i tworzenia przestrzeni. Ze strony Pinterest korzysta wielu projektantów wnętrz, gdyż jest to niekończąca się kopalnia ciekawych pomysłów. Pinterest może służyć także jako inspiracja do tworzenia produktów DIY. Pinterest traktowany jest często jako katalog inspiracji wnętrzarskich.

Pomysły na poszerzenie asortymentu w sklepie

Przedsiębiorcy, którzy oferują swoim odbiorcom treści w sieci, z pewnością znajdą na stronie Pinterest ciekawe pomysł na produkty, które mogą stanowić pewnego rodzaju poszerzenie asortymentu w sklepie. Wystarczy wpisać daną frazę lub przeglądać tablice innych przedsiębiorców. To gwarancja sukcesu.

Skarbnica inspiracji

Pinterest bez wątpienia jest skarbnicą inspiracji w przypadku tworzenia przestrzeni, gotowania, ale także w przypadku komponowania stroju i w wielu innych przypadkach. Przed dokonaniem tatuażu można zainspirować się treściami dostępnymi na stronie. Znajdują się tam też ciekawe pomysły na kolejne podróże.

Przepisy kulinarne

Osoby, które kochają gotować, bez trudu odnajdą w serwisie także ciekawe przepisy kulinarne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą frazę lub przeglądać tablice osób kochających gotowanie. To kopalnia inspiracji w okresie świątecznym. Ze strony Pinterest korzysta wielu blogerów, którzy tworzą strony o treści kulinarnej. Dlaczego nie spróbować pyszności, jakie tworzą użytkownicy tego serwisu?

Rozwój social media

Blogerzy oraz osoby działające w social media niejednokrotnie podkreślili funkcjonalność strony Pinterest. To gwarancja skutecznego rozwoju swojej firmy lub bloga. Przeglądając Pinterest, można uzyskać inspirację na ciekawe artykuły, bądź zagadnienia, jeżeli blog lub strona ma charakter psychologiczny. Na Pinterest możliwe jest także odszukanie ciekawych treści, które następnie można wykorzystać w celu promowania swojego miejsca w internecie.

pinterest jak działa

Rady dla początkujących i zaawansowanych użytkowników Pinteresta

Rady dla początkujących użytkowników

Osoby, które nie mają pomysłu na stworzenie ciekawej treści, powinny rozpocząć od tworzenia strony na własny użytek. Może być to odpowiednik domowej tablicy korkowej. W dowolnym momencie konto może zostać przekształcone z konta indywidualnego w konto firmowe. Dzięki temu możliwe będzie poznanie podstawowych zasad serwisu, a także jego podstawowych funkcji, które umożliwiają jego pełne wykorzystywanie. W celu utworzenia konta wystarczy wejść na polską, oficjalną stronę Pinterest i założyć darmowe konto. W tym celu konieczne będzie podanie adresu e-mail, a także niektórych danych personalnych, jak imię, czy hasło. W kolejnym kroku Pinterest poprosi o polubienie 5 najbardziej interesujących użytkownika tematów. Dzięki temu możliwie będzie dostosowanie treści do potrzeb i preferencji. Proponowane piny będą dostosowywane według tych preferencji. Kolejnym krokiem będzie dodanie tablic na swój Pinterest. Wyboru dokonać można w dwojaki sposób. Pierwszy polega na kliknięciu zdjęcia tablic, które są ciekawe. Drugi natomiast polega na wpisaniu konkretnego hasła, które umożliwi odszukanie interesujących treści. Serwis reaguje niezwykle szybko na wszelkie kroki użytkownika, dzięki zastosowanym nowoczesnym i zaawansowanym algorytmom. Początkowo strona Pinterest może stanowić miejsce inspiracji bez konieczności jego dalszego wykorzystywania. Dzięki tej stronie możliwe jest ustawienie ładnej tapety w telefonie lub znalezienie inspiracji, które mogą być pierwszym krokiem przed dokonaniem remontu.

Rady dla zaawansowanych użytkowników

Czym różni się Pinterest do użytku indywidualnego, a czym różni się profesjonalny, firmowy charakter serwisu? Osoby, które prowadzą blog lub działają prężenie w sieci, powinny znać wszelkie tajniki tego serwisu. To gwarancja wzrostu atrakcyjności własnej strony, dzięki zamieszczonym w serwisie inspiracjom. Konfiguracja konta formowego jest tak samo prosta, jak konfiguracja konta indywidualnego. Taka forma serwisu daje jednak znacznie większe możliwości rozwoju, a także promocji własnej osoby i własnej strony w sieci. Ze strony Pinterest korzysta coraz większa ilość blogerów, a także osób oferujących swoje usługi w internecie. To poprawa reklamy oraz atrakcyjności strony, a także profesjonalny krok naprzód w stronę rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Korzystając ze strony Pinterest na polu zawodowym, akceptuje się pewne, ustalone odgórnie warunki użytkowania serwisu. Osoby, które zakładają profesjonalne konto w serwisie:

 • Mają wszelkie prawa do treści, które umieszczają, a cała odpowiedzialność za treści leży po stronie użytkownika,
 • nie mogą publikować treści niezgodnych z prawem,
 • ponoszą odpowiedzialność za osoby, które są odbiorcami treści,
 • potwierdzają, iż publikowane treści nie naruszają dóbr osobistych osób trzecich,
 • potwierdzają, że po zamknięciu konta, materiały nadal będą dostępne w serwisie.

Pinterest zastrzega sobie prawo do moderowania i usuwania treści, które nie są zgodne z ustalonymi powyżej punktami. Osoby zakładające konto firmowe w tym serwisie, mogą skorzystać z niego dwojako. Konto może zostać utworzone od początku lub też może zostać przetworzone z konta osobistego, które być może do tej pory stanowiło jedynie inspirację lub podstawę do tworzenia szerszych treści.

Czym są piny w Pintereście?

Piny to tak naprawdę pojedyncze obrazki, jakie widoczne są na stronie Pinterest. Opatrzone są one odpowiednimi opisami, które są adekwatne do treści, jakie przedstawione są w materiałach. Opisy mogą zawierać tematyczne hasztagi oraz linki do miejsc w sieci właściciela danej treści. Sam obrazek może zostać przeniesiony na Pinterest bezpośrednio z komputera lub ze stron internetowych. Materiałem Pinterest może być także gif bądź materiał wideo. Twórcy strony dają w tym przypadku ogromny wachlarz możliwości. Na jednej tablicy można pomieścić aż 100 tysięcy pinów. Daje to ogromne pole możliwości do rozwoju swojej strony, czy serwisu. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest pomysłowość.

Jak działają tablice w Pintereście?

Każdy ze zgromadzony pinów powinien zostać przypięty do danej tablicy. Dzięki temu możliwe jest zgromadzenie kolekcji pinów, a także ich uporządkowanie. To podział w logiczne kategorie. Mając do dyspozycji 500 tablic, rozlokowanie pinów nie powinno stanowić żadnego problemu. Dzięki temu możliwe będzie szybsze odszukanie danej inspiracji. Dzięki tablicom łatwiej jest wyodrębnić interesujące kategorie tematyczne. W jaki sposób zarządzać swoimi tablicami? Można je w dowolnej chwili dodawać, usuwać oraz edytować. Ponadto można zmieniać ich nazwy, dobierać interesujące okładki. Bez trudu piny można przenosić pomiędzy tablicami. Jeżeli jednak użytkowanie Pinteresta ma mieć jedynie charakter inspiracji, możliwe jest przeglądanie tablic innych użytkowników. Wystarczy obserwować profil, aby widzieć wszelkie dokonywane zmiany.

pinterest ikona

Czym są tablice grupowe w Pinterest?

Kiedy aktywność w internecie ma charakter grupowy, warto rozważyć stworzenie grupowej tablicy, do której dostęp będą mieli wszyscy użytkownicy. Dodanie innych osób jako współtwórców tablicy może przynieść wiele korzystnych skutków jak na przykład poszerzenie się zakresu tematycznego strony. Żeby jednak tablica miała charakter grupowy, konieczne jest zaproszenie innej osoby do współtworzenia tablicy. To doskonała okazja do nawiązania sieci znajomych i poznania ciekawych osób mających podobne zainteresowania do naszych. W jaki sposób utworzyć tablicę grupową? W sekcji ”współtwórcy” wpisać należy konkretne imię i nazwisko. Wybrana osoba będzie miała możliwość uzyskania wiadomości wraz z zaproszeniem do współtworzenia treści. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wspólne tworzenie tablic może znacznie wzmocnić popularność danego profilu. W razie potrzeby każdy użytkownik grupy może zrezygnować z uczestnictwa. Nie jest więc to transakcja długoterminowa.

W jaki sposób działają ukryte tablice na Pinterest?

Skoro wiadomo już, w jaki sposób utworzyć swój własny profil w serwisie Pinterest, warto zastanowić się także nad tym, czym są ukryte tablice w serwisie. W sytuacji pracy nad ”tajnym projektem” możliwie jest zarządzanie tak zwaną ukrytą tablicą. Zawartość tablicy widoczna będzie wówczas wyłącznie dla właściciela oraz współtwórców, którzy uzyskali zaproszenie. Piny, które będą umieszczane na tablicy tego typu, nie będą widoczne dla innych użytkowników serwisu. Taka funkcja gwarantuje anonimowość, a także zyskanie przestrzeni w serwisie. W dowolnej chwili tablica może uzyskać publiczne uprawnienia, co sprawi, że będzie widoczna dla wszystkich w serwisie.

Statystyki Pinteresta – Co dają?

Osoby, które chcą prowadzić swoje firmowe kontro w przemyślany sposób, powinny zapoznać się z tematyką, taką jak statystyki Pinteresta. Statystyki te są przesyłane bezpośrednio do konta. Dostarczają informacji dotyczących 3 głównych obszarów, takich jak:

 • Demografia i zainteresowania odbiorców,
 • Informacje dotyczące wyświetleń i przypięć,
 • Aktywność, która pochodzi ze strony internetowej (przypięcia i kliknięcia).

Funkcje Pinterest dla firmowego konta

Rich Pins

Korzystanie z funkcji Rich Pins to możliwość rozbudowania każdego z dodanych opisów. Co ciekawe, można dokonać tego zupełnie za darmo. Rich Pins mogą zostać podzielone na kilka rodzajów, takich jak artykuł, przepis, miejsce, produkt.

Konkursy

Na Pinterest możliwe jest przeprowadzenie konkursu. Serwis nie ustalił w tej kwestii sztywnych zasad, dlatego użytkownicy mają duże możliwości w tym zakresie. Dzięki temu możliwa będzie szersza reklama danej marki. Tworzenie konkursów umożliwia ponadto budowanie zasięgów i zbudowanie większego zaangażowania użytkowników.

Case study

Dzięki Pinterest możliwe jest stworzenie własnej tablicy z pinami i udostępnienie jej na stronie internetowej. Wśród popularnych treści mogą znajdować się także te, które zachęcają do zakupów.

Czy Pinterest jest darmowy?

Bez względu na rodzaj konta, korzystanie z Pinterest jest w pełni darmowe. Oznacza to więc, że tworzenie konta firmowego nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Nowoczesne technologie i zmiany, nad którymi pracują twórcy Pinterest, mogą dać w przyszłości możliwość na stworzenie jeszcze bardziej praktycznych narzędzi dla użytkowników serwisu. To prosty sposób na sprzedaż swoich produktów i usług, a także na zyskanie tożsamości w sieci.

 

Podobne artykuły

1 komentarz

 1. Tobiasz

  Ja na pintereście szukam głównie zdjęć aranżacji domu. Właśnie robię łazienkę pod skosami i to trudne, ale na pinesce łatwo mogę przeglądać zdjęcia. Pod tym względem jest to lepsze niż w wyszukiwarce zdjęć Google.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *