Głównym zadaniem DNS jest przetłumaczenie adresu strony internetowej na adres IP. To właśnie to urządzenie pozwala na wygodne korzystanie z Internetu. Użytkownicy nie muszą znać bowiem pełnego numerycznego adresu IP, aby skorzystać z zasobów danej strony. Zastanawiasz się co zrobić, gdy serwer nie odpowiada? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to jest DNS i jak go naprawić.
Spis treści
Co to jest serwer DNS?
Zastanawiasz się, jak działa serwer DNS? Co to jest system nazw domenowych? Jest to usługa, której skrót pochodzi od angielskiej nazwy Domain Name System i polega na przekształcaniu adresu domeny na adres DNS, czyli numeryczny adres IP, który jest przypisany do określonych zasobów serwera głównego. Jego zadaniem jest ułatwienie komunikacji między użytkownikami, którzy w celu odwiedzenia strony nie muszą znać długiego ciągu liczbowego, a jedynie adres domeny.
Jak działa serwer DNS? Po wpisaniu adresu domeny przeglądarka wysyła prośbę do serwera DNS o podanie adresu IP. W odpowiedzi serwer zwraca adres IP, do którego przypisana jest wskazana domena, umożliwiając otwarcie strony internetowej. System DNS złożony jest z licznych komputerów ulokowanych na całym świecie, które nieustannie przekazują sobie informacje. Niekiedy jednak może zdarzyć się, że serwer nie odpowie na pytanie przeglądarki internetowej.
Dlaczego serwer DNS może nie być dostępny?
Jesteś właścicielem domeny internetowej? Zauważyłeś jednak, że Twoja strona nie jest dostępna dla użytkowników sieci? Przyczyną może okazać się awaria DNS, która bywa spowodowana różnorodnymi czynnikami. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się awarię komputera obsługującego dany serwer, nadmierne obciążenie, brak dostępu do Internetu oraz błędną konfigurację.
Jeśli przeglądarka nie może uzyskać numerycznego adresu IP, wyświetla jeden z powszechnie znanych błędów, do których należą m.in.: „Nie można wyświetlić strony” lub „Nie można połączyć się z serwerem”. Warto pamiętać także o tym, że przeglądarki nie pytają każdorazowo o konfigurację domeny. W takiej sytuacji ciągłe wyświetlanie błędu może być spowodowane nieaktualnymi danymi zapisanymi w historii podręcznej przeglądarki. Należy wtedy zmienić przeglądarkę lub wyczyścić pamięć podręczną.
Kto zarządza serwisem DNS?
Za administrację i nadzór nad siecią DNS odpowiedzialne są dwie międzynarodowe firmy: IANA oraz ICANN. Zarówno IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority), jak i ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) odpowiedzialne są za utrzymanie porządku sieciowego. Oznacza to, że nie zajmują się bezpośrednią sprzedażą i rejestracją nowych domen. Tymi zadaniami zajmują się uprawnieni operatorzy rozszerzeń, którzy najczęściej przypisani są do konkretnej domeny ze względu na lokalizację geograficzną.
W Polsce funkcję kontrolne nad systemem DNS pełni Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli tzw. NASK. To właśnie NASK umożliwia rejestrację nowych domen za pośrednictwem uprawnionych rejestratorów. Warto wspomnieć przy tym, że domeny rządowe kontroluje osobno wydzielona jednostka, czyli IPPT PAN.
Serwer DNS nie odpowiada – co robić?
Co zrobić, gdy DNS nie odpowiada? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy posiadamy połączenie z Internetem. Zacznij od zresetowania routera. Możesz sprawdzić także, czy strona wyświetla się na innych urządzeniach lub, czy możesz otworzyć inne strony internetowe na danym komputerze. Jeśli problem pojawia się po raz pierwszy, odczekaj kilka minut. Problemy z serwerem mogą być chwilowe. Jeśli problem się utrzymuje, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy doświadczonych informatyków.
Serwer DNS nie odpowiada? Windows 10 pozwala na prostą zmianę serwera DNS. W tym celu otwórz Centrum sieci i udostępniania w zasobniku sieciowym. Następnie zmień ustawienia karty i wybierz połączenie, z którego chcesz skorzystać. Kolejnym krokiem jest wybranie właściwości protokołu Internet Protocol w wersji 4 (TCP/IPv4) oraz wprowadzenie adresów: DNS: 8.8.8.8 (preferowany) i DNS: 8.8.4.4 (alternatywny). Na końcu zapisz wszystkie zmiany i ponownie spróbuj wczytać wybraną stronę internetową.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…