Chyba każdy internauta doświadczył sytuacji, kiedy po dłuższym niż zwykle oczekiwaniu na wczytanie się strony internetowej pojawiał się błąd: „404 Not found” lub inny, tajemniczy komunikat poprzedzony liczbą. Ten komunikat to kod odpowiedzi HTTP i pełni bardzo ważną rolę.
Spis treści
Czym są kody odpowiedzi HTTP?
Komunikacja przeglądarki internetowej z serwerem WWW przypomina nieco rozmowę. Przeglądarka wysyła do serwera zapytanie a serwer odpowiada – używa trzycyfrowe kody odpowiedzi HTTP. Tak długo jak komunikacja przebiega bez zakłóceń kody odpowiedzi nie są prezentowane użytkownikowi. Czasem jednak pojawiają się błędy, a znajomość najpopularniejszych kodów odpowiedzi HTTP pomaga określić przyczynę błędu.
Rodzaje kodów odpowiedzi HTTP
Według Internet Engineering Task Force (IEFT), organizacji zajmującej się rozwojem i promocją standardów internetowych, istnieje ponad 60 kodów odpowiedzi HTTP podzielonych na pięć grup:
- Kody Informacyjne, w formacie 1xx, oznaczają, że żądanie jest w trakcie przetwarzania,
- Kody Powodzenia, w formacie 2xx oznaczają, że żądanie zostało poprawnie przetworzone,
- Kody Przekierowania, w formacie 3xx, oznaczają, że konieczne będzie podjęcie dalszych działań,
- Kody Błędu aplikacji klienta, w formacie 4xx, oznaczają błąd w przesłanym żądaniu,
- Kody Błędu serwera HTTP, w formacie 5xx, oznaczają błąd w trakcie przetwarzania przesłanego żądania.
Najpopularniejsze kody odpowiedzi HTTP
200 OK – Ulubiony kod zarówno internautów, jak i deweloperów, jest zwracany w momencie, kiedy komunikacja klienta z serwerem przebiega bezproblemowo.
301 Moved Permanently – Kod ten oznacza, że zawartość dotychczasowo dostępna pod tym adresem została przeniesiona pod nowy adres. Zastosowanie przekierowania 301 pozwala nie tylko uniknąć błędu „404 Not found”, ale także spadku w rankingach wyszukiwarek. Przekierowanie 301 powinno być używane zawsze, gdy mamy do czynienia z przekierowaniem trwałym.
302 Found – Tymczasowe przekierowanie strony internetowej z jednego adresu na drugi. Najczęściej używane w trakcie przebudowy lub aktualizacji całego serwisu lub konkretnej podstrony. Użycie przekierowania 302 nie powoduje aktualizacji indeksu wyszukiwarek.
400 Bad Request – Serwer nie może lub nie potrafi przetworzyć zapytania z powodu błędu po stronie klienta, na przykład przez błąd w składni zapytania.
401 Unauthorized – Kod ten występuje w sytuacji, kiedy serwer otrzymuje nieuwierzytelnione zapytanie, na przykład z powodu błędnie wpisanego hasła.
403 Forbidden – Oznacza, że serwer otrzymał poprawne i zrozumiałe zapytanie, ale odmawia przetworzenia go, na przykład z powodu braku odpowiednich uprawnień do wyświetlenia strony przez użytkownika.
404 Not found – Jest to kod, z którym najczęściej spotyka się statystyczny internauta i oznacza, że żądana strona lub plik nie zostały znalezione na serwerze, lub serwer został skonfigurowany w sposób uniemożliwiający mu wyświetlenie żądanych informacji. Kod 404 nie zawiera informacji o tym, czy jest to sytuacja chwilowa czy zasób został trwale usunięty. Powtarzające się błędy 404 powodują spadek strony w rankingach wyszukiwarek oraz zniechęcają użytkowników do kolejnych odwiedzin.
410 Gone – Podobnie jak kod 404 oznacza, że dana strona nie istnieje pod wskazanym adresem, dodatkowo zawiera informację, że jest to sytuacja trwała.
500 Internal Server Error – Ten kod oznacza problem po stronie serwera i niekorzystnie wpływa zarówno na użytkowników strony jaki roboty wyszukiwarek, dlatego powinien być jak najszybciej naprawiony.
502 Bad Gateway – Kod 502 wyróżnia się tym, że występuje w sytuacji kiedy serwer otrzymuje niewłaściwą odpowiedź od innego serwera. Błąd 502 zostanie wyświetlony również w sytuacji kiedy przetworzenie żądanie zajmuje serwerowi zbyt wiele czasu.
503 Service Unavailable – Informuje o tym, że serwer jest tymczasowo niedostępny. Często spotka się go w trakcie aktualizacji lub prac konserwacyjnych prowadzonych na stronie internetowej.
W idealnej sytuacji użytkownik nie powinien być świadomy istnienia powyższych kodów, jednak w rzeczywistości błędy się zdarzają. Literówka popełniona przez użytkownika wpisującego adres strony, błędny link w treści, bug w kodzie strony czy niepoprawna konfiguracja serwera, każda z tych pomyłek może doprowadzić do tego, że zamiast oczekiwanej treści zobaczymy kod odpowiedzi HTTP. Znając najpopularniejsze kody łatwo możemy określi przyczynę błędu i podjąć stosowne działania, jak na przykład sprawdzenie poprawności adresu, odświeżenie strony lub powiadomienie administratora witryny.
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…