Popularne

Artykuł

Oprogramowanie

Pair Programming – na czym polega ta technika pisania kodów?

Pair Programming – na czym polega ta technika pisania kodów?

Programowanie w parach nie jest nową praktyką, natomiast wciąż zdobywa kolejnych zwolenników. Stosując się do tej metody dosłownie, dwie osoby jednocześnie pracują na tym samym komputerze. W takim duecie mamy Drivera i Navigatora. Pierwszy z dostępem do klawiatury wprowadza kolejne linijki kodu, drugi obserwuje powstający kod. Każdy w równym stopniu musi być skupiony na zadaniu. Ważne jest aby na bieżąco prezentować sobie nawzajem pomysły i uwagi. Pozwala to na szybsze rozwiązywanie problemów i ułatwia pracę.

Różne podejścia i techniki stosowania Pair Programming

Decydując się na taki styl pracy, można wybrać podejście, które najbardziej odpowiada zaangażowanym programistom. Możemy tu wymienić:  Strong technique, Traditional technique, Test-Driven Development, Pomodoro czy technikę angażującą większą niż dwie osoby Mob Programmingu. Każda z tych ścieżek ma swoje zalety i wady: w różnym stopniu angażuje Drivera i Navigatora, różne są w nich momenty zmiany czy przerwy.
Wybór podejścia zależy m.in. od poziomu doświadczenia programistów. Warto wiedzieć, że obraną ścieżkę zawsze można zmienić. Należy próbować różnych podejść, aby dojść do rozwiązania, które zoptymalizuje efektywność pracy.

Pair Programming – najczęstsze problemy

Praktyka Pair Programmingu to nie tylko to co dobre. Jakie problemy są tu najczęstsze? Obawy może na przykład rodzić sytuacja, w której każdy z programistów rozpoczyna pracę o innej porze. W takiej sytuacji można jednak pójść na kompromis i wybrać część dnia, która pozwala na wspólne działania, pozostałą zaś wykorzystać na indywidualne cele. Trudniejszą przeszkodą będzie natomiast kwestia przyzwyczajeń, kiedy żadna ze stron nie jest skora do ustępstw. Może być to zarówno dobra okazja do zmiany podejścia, jak i – w skrajnych przypadkach – powód do zmiany partnera.

Razem, a jednak osobno? Pair Programming zdalnie.

Z założenia Pair Programming jest jednoczesną wspólną pracą przy jednym komputerze, myszce
i klawiaturze. Obecnie jednak technologia oferuje różne alternatywy w tym zakresie. Możemy się zdecydować na wspólną pracę przy biurku, na pracę przy stanowiskach sąsiednich, udostępnianie ekranu czy wideokonferencje. Jest wiele możliwości. Pamiętajmy, że ustalenie metodyki pracy jest podstawą do jej dobrego rozpoczęcia, owocnego przebiegu i satysfakcjonującego efektu końcowego. Pair Programming nie istnieje bez współdziałania i zdecydowanie jest „sportem drużynowym”. 

Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj: https://www.edge1s.com/pl/blog/3-skuteczne-podejscia-do-pair-programming/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *