Programowanie w parach nie jest nową praktyką, natomiast wciąż zdobywa kolejnych zwolenników. Stosując się do tej metody dosłownie, dwie osoby jednocześnie pracują na tym samym komputerze. W takim duecie mamy Drivera i Navigatora. Pierwszy z dostępem do klawiatury wprowadza kolejne linijki kodu, drugi obserwuje powstający kod. Każdy w równym stopniu musi być skupiony na zadaniu. Ważne jest aby na bieżąco prezentować sobie nawzajem pomysły i uwagi. Pozwala to na szybsze rozwiązywanie problemów i ułatwia pracę.
Spis treści
Różne podejścia i techniki stosowania Pair Programming
Decydując się na taki styl pracy, można wybrać podejście, które najbardziej odpowiada zaangażowanym programistom. Możemy tu wymienić: Strong technique, Traditional technique, Test-Driven Development, Pomodoro czy technikę angażującą większą niż dwie osoby Mob Programmingu. Każda z tych ścieżek ma swoje zalety i wady: w różnym stopniu angażuje Drivera i Navigatora, różne są w nich momenty zmiany czy przerwy.
Wybór podejścia zależy m.in. od poziomu doświadczenia programistów. Warto wiedzieć, że obraną ścieżkę zawsze można zmienić. Należy próbować różnych podejść, aby dojść do rozwiązania, które zoptymalizuje efektywność pracy.
Pair Programming – najczęstsze problemy
Praktyka Pair Programmingu to nie tylko to co dobre. Jakie problemy są tu najczęstsze? Obawy może na przykład rodzić sytuacja, w której każdy z programistów rozpoczyna pracę o innej porze. W takiej sytuacji można jednak pójść na kompromis i wybrać część dnia, która pozwala na wspólne działania, pozostałą zaś wykorzystać na indywidualne cele. Trudniejszą przeszkodą będzie natomiast kwestia przyzwyczajeń, kiedy żadna ze stron nie jest skora do ustępstw. Może być to zarówno dobra okazja do zmiany podejścia, jak i – w skrajnych przypadkach – powód do zmiany partnera.
Razem, a jednak osobno? Pair Programming zdalnie.
Z założenia Pair Programming jest jednoczesną wspólną pracą przy jednym komputerze, myszce
i klawiaturze. Obecnie jednak technologia oferuje różne alternatywy w tym zakresie. Możemy się zdecydować na wspólną pracę przy biurku, na pracę przy stanowiskach sąsiednich, udostępnianie ekranu czy wideokonferencje. Jest wiele możliwości. Pamiętajmy, że ustalenie metodyki pracy jest podstawą do jej dobrego rozpoczęcia, owocnego przebiegu i satysfakcjonującego efektu końcowego. Pair Programming nie istnieje bez współdziałania i zdecydowanie jest „sportem drużynowym”.
Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj: https://www.edge1s.com/pl/blog/3-skuteczne-podejscia-do-pair-programming/
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…