Programowanie w parach nie jest nową praktyką, natomiast wciąż zdobywa kolejnych zwolenników. Stosując się do tej metody dosłownie, dwie osoby jednocześnie pracują na tym samym komputerze. W takim duecie mamy Drivera i Navigatora. Pierwszy z dostępem do klawiatury wprowadza kolejne linijki kodu, drugi obserwuje powstający kod. Każdy w równym stopniu musi być skupiony na zadaniu. Ważne jest aby na bieżąco prezentować sobie nawzajem pomysły i uwagi. Pozwala to na szybsze rozwiązywanie problemów i ułatwia pracę.
Spis treści
Różne podejścia i techniki stosowania Pair Programming
Decydując się na taki styl pracy, można wybrać podejście, które najbardziej odpowiada zaangażowanym programistom. Możemy tu wymienić: Strong technique, Traditional technique, Test-Driven Development, Pomodoro czy technikę angażującą większą niż dwie osoby Mob Programmingu. Każda z tych ścieżek ma swoje zalety i wady: w różnym stopniu angażuje Drivera i Navigatora, różne są w nich momenty zmiany czy przerwy.
Wybór podejścia zależy m.in. od poziomu doświadczenia programistów. Warto wiedzieć, że obraną ścieżkę zawsze można zmienić. Należy próbować różnych podejść, aby dojść do rozwiązania, które zoptymalizuje efektywność pracy.
Pair Programming – najczęstsze problemy
Praktyka Pair Programmingu to nie tylko to co dobre. Jakie problemy są tu najczęstsze? Obawy może na przykład rodzić sytuacja, w której każdy z programistów rozpoczyna pracę o innej porze. W takiej sytuacji można jednak pójść na kompromis i wybrać część dnia, która pozwala na wspólne działania, pozostałą zaś wykorzystać na indywidualne cele. Trudniejszą przeszkodą będzie natomiast kwestia przyzwyczajeń, kiedy żadna ze stron nie jest skora do ustępstw. Może być to zarówno dobra okazja do zmiany podejścia, jak i – w skrajnych przypadkach – powód do zmiany partnera.
Razem, a jednak osobno? Pair Programming zdalnie.
Z założenia Pair Programming jest jednoczesną wspólną pracą przy jednym komputerze, myszce
i klawiaturze. Obecnie jednak technologia oferuje różne alternatywy w tym zakresie. Możemy się zdecydować na wspólną pracę przy biurku, na pracę przy stanowiskach sąsiednich, udostępnianie ekranu czy wideokonferencje. Jest wiele możliwości. Pamiętajmy, że ustalenie metodyki pracy jest podstawą do jej dobrego rozpoczęcia, owocnego przebiegu i satysfakcjonującego efektu końcowego. Pair Programming nie istnieje bez współdziałania i zdecydowanie jest „sportem drużynowym”.
Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj: https://www.edge1s.com/pl/blog/3-skuteczne-podejscia-do-pair-programming/
Podobne artykuły
Today's pick
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Najlepsze technologie do tworzenia aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne stanowią kluczowy element strategii biznesowych. Ich rozwój umożliwia firmom nie tylko dotarcie do klientów na całym świecie, ale…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…