Popularne

Artykuł

Internet

Tethering – co warto wiedzieć na jego temat?

Tethering – co warto wiedzieć na jego temat?

Korzystając z telefonu, możemy natknąć się w ustawieniach na funkcję pod nazwą tethering. Czym jest ta opcja i kiedy może okazać się przydatna? Jak ją uruchomić oraz o czym warto pamiętać, kiedy z niej korzystamy?

Co to jest Tethering?

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym w zasadzie jest tethering. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy pracujemy nad bardzo ważnym projektem i w pewnym momencie nasz internet przestaje funkcjonować. Powodów może być wiele awaria czy przerwa w dostawie elektryczności może przyprawić nam wielu kłopotów. Im bliżej będzie termin oddania projektu, tym bardziej nerwowi będziemy. Właśnie w takich chwilach tethering przychodzi nam z pomocą.

Tethering to metoda, dzięki której jesteśmy w stanie uzyskać internetowe połączenie poprzez połączenie się z siecią, jaka została utworzona. Smartfon w takich momentach działa, jak zwykły modem, którego zadaniem jest udostępnianie internetu innym sprzętom. Może to być laptop, komputer, tablet, a nawet drugi smartfon. Funkcję tę możemy bez problemu znaleźć zarówno na telefonach działających z systemem operacyjnym iOS, jak i Android. Połączenie z siecią jest realizowane na podstawie wykupionego wcześniej pakietu u naszego operatora. Funkcję tę możemy również nazwać przenośnym hotspotem.

Jest to bardzo przydatna opcja, którą możemy wykorzystywać w wielu miejscach, nie tylko w pracy. W czasie awarii internetu w naszym domu ją uruchomić oraz w dalszym ciągu korzystać z internetu na dużym ekranie. Takie działanie jest znacznie szybsze, wygodniejsze oraz mniej męczy oczy niż praca na małym smartfonie. Tethering jest również bardzo przydatny, kiedy chcemy udostępnić internet naszym znajomym, na przykład w czasie podróży samochodem czy autobusem.

Czym jest wsteczny tethering?

Mamy także możliwość odwrócenia całego procesu. Na jakiej zasadzie? Polega ono na udostępnianiu dostępu do internetu z laptopa czy komputera na nasz telefon poprzez kabel USB. Jest to tak zwany wsteczny tethering, z języka angielskiego reverse tetheringJest to jednak znacznie bardziej zaawansowane rozwiązanie, które wymaga znajomości sprzętu oraz korzystania z zaawansowanych ustawień czy aplikacji.

Rodzaj tetheringu

Warto wspomnieć, że udostępnianie internetu poprzez wykorzystanie tetheringu jest możliwe zarówno sposób bezprzewodowy, jak i przewodowy. Mamy do wyboru aż trzy możliwości stworzenia punktu dostępowego:

  • Przenośny hotspot Wi-Fi. Jeśli zdecydujemy się na tę opcją, z internetem, który udostępniamy, będzie mogło połączyć się każde urządzenie, jakie jest wyposażone w kartę sieciową. Aby uruchomić tę funkcję, będziemy musieli włączyć w naszym smartfonie dane komórkowe, a później odnaleźć w ustawieniach funkcję odnośnie do samego tetheringu. Może ona przyjmować takie nazwy jak „Tethering danych”, „Punkt dostępu”, „Hotspot osobisty” czy „Przenośny router Wi-Fi”. Tethering pozwala nam na korzystanie z internetu na kilku sprzętach w tym samym czasie. Aby to zrobić, wystarczy jedynie przejść do funkcji Wi-Fi oraz ją uruchomić, a następnie wpisać hasło, jeśli host je ustawił i połączyć się z siecią.
  • Bluetooth. W przypadku wybrania tej funkcji konieczne będzie sparowanie ze sobą urządzeń, mogą to być na przykład dwa telefonu oraz komputer. Na wszystkich sprzętach należy uruchomić funkcję bluetooth. Należy również włączyć funkcję ukrytą pod nazwą „Tethering przez bluetooth”. Jeśli chcemy, aby jakość połączenia była jak najlepsza, należy położyć urządzenia tak blisko siebie, jak to możliwe.
  • Kabel USB. Ostatnią z opcji, na jaką możemy się zdecydować, jest podłączenie telefonu do innego urządzenia, która ma w sobie zaimplementowaną funkcję Wi-Fi poprzez kabel USB. Przed uczynieniem tego należy również uruchomić na telefonie funkcję „Tethering przez USB”. Dzięki temu komputer rozpozna naszego smartfona, jako modem. To rozwiązania cechuje się najbardziej stabilnym oraz najszybszym połączeniem z całego zestawienia. Może ono także działać przez najdłuższy czas, gdyż bateria telefonu jest stale ładowana przez sam przewód.

co to jest tathering

O czym nie możemy zapomnieć, kiedy korzystamy z funkcji tetheringu?

Teraz już wszyscy dobrze wiemy, czym jest funkcja tetheringu i na jakiej zasadzie działa. Zanim zaczniemy na dobre z niej korzystać, warto poznać kilka zasad, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Należą do nich:

  • Nie możemy zapomnieć, że funkcja tethering korzysta z danych pakietowych naszego płatnego internetu mobilnego. Jeśli jest on limitowany, może bardzo szybko się wykorzystać. Stanie się tak szczególnie wtedy, gdy na komputerze zamierzamy grać w gry lub pobierać czy oglądać filmy. W związku z tym, jeśli zamierzamy często korzystać z funkcji przenośnego hotspotu, należy zdecydować się na pakiety z bardzo dużą liczbą gigabajtów. W niektórych wypadkach warto się nawet zdecydować na nielimitowany internet.
  • Warto także pamiętać, że korzystanie z tetheringu się nie uda, kiedy będziemy chcieli połączyć się z internetem w obszarach, gdzie nie dociera zasięg naszego operatora.
  • Korzystanie z tetheringu to czynność, w której czasie bateria bardzo szybko się wyczerpuje. W związku z tym warto co jakiś  czas podłączyć swój telefon do ładowania, a na dłuższe podróże zabierać ze sobą powerbank.
  • Po skończeniu korzystania z tetheringu należy go wyłączyć, aby uniknąć wyżej wymienionego rozładowywania baterii.

Tethering należy to jednej z bezpieczniejszych form nawiązywania połączenia z siecią. Kiedy korzystamy z niego, wiemy, kto jest samym hostem. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy korzystamy z hotspotu w restauracjach czy galeriach. Wtedy bezpieczeństwo naszych danych jest znacznie mniejsze. Nie możemy jednak zapomnieć, o zabezpieczeniu swojej sieci hasłem. Jeśli tego nie zrobimy, do naszej sieci będzie mógł podłączyć się każdy, kto będzie w jej zasięgu. Nikt z nas nie chce takiej sytuacji. Tethering może nam dosłownie uratować życie w niektórych wypadkach, dlatego warto się mu przyjrzeć. Teraz już nikt z nas nie będzie miał wątpliwości, czym jest ta funkcja i do czego służy. Kiedy będzie taka konieczność, po prostu z niej skorzystamy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *