Od prostych maszyn po zaawansowane urządzenia – komputery przeszły sporą metamorfozę, zarówno pod kątem wyglądu, jak i stosowanych technologii. Co zmieniło się od powstania pierwszych PC i jakie rozwiązania teraz oferują? Oto ich krótka historia.
Spis treści
Początki PC – czym wyróżniały się pierwsze komputery?
Pierwszym i zarazem największym na świecie komputerem, którego historia ma już kilkadziesiąt lat, był ENIAC. Od jego czasu zmieniło się wszystko – nowoczesne pecety oferują teraz nie tylko wydajne procesory, zaawansowane karty graficzne czy chłodzenie wodne – mają też zdecydowanie mniejsze rozmiary. ENIAC został zaprojektowany w 1945 roku, ważył aż 27 ton i oferował tankowanie 0,1 MHz. Nie był przeznaczony do użytku osobistego.
W latach 60. XX wieku pojawił się CDC 6600, sprzęt, który zajmował całe biurko. Oferował jednostkę o mocy 3 MHz, a do jego budowy użyto freonu w systemie chłodniczym i tranzystorów krzemowych. Był drogi, dlatego też niewiele osób z niego skorzystało. Pierwszym konsumenckim komputerem osobistym był ALTAIR 8800, który został zaprezentowany w 1975 roku. Za jego moc odpowiadała 8-bitowa jednostka Intel 8080. Oferował też 256 bajtów pamięci operacyjnej.
Komputery z lat 80. i 90.
W kolejnych latach pojawiło się urządzenie Apple I, wyposażone w procesor o tankowaniu 1-2 MHz, 4 kb RAM i 1 kb vRAM. Komputer ten był rozchwytywany przez konsumentów, dlatego też nie trzeba było długo czekać na jego następcę, który oferował szybsze CPU. W 1982 roku zadebiutował Commodore 64 o częstotliwości tankowania procesora 1 Mhz i 64 kb pamięci RAM.
Prawdziwą rewolucją były komputery z procesorami typu 386, jak np. Compaq Deskpro z 1986 roku. Jest to najstarszy model, z którego powszechnie korzystano w domach. Miał 32-bitowy procesor o częstotliwości 16 MHz, dzięki czemu można było grać w takie gry jak Wing Commander w 256 kolorach.
Co oferują nowoczesne komputery?
Nowoczesne sprzęty gabarytowo są na pewno mniejsze – obudowa PC nie zajmuje wiele miejsca, a do tego skrywa zdecydowanie mocniejsze niż w danych czasach podzespoły. Standardem jest aktualnie od 8 do 32 GB RAM, pojemność szybkiego dysku SSD sięgająca nawet od 256 GB do 10 TB, jak i wydajne karty graficzne, oferujące m.in. technologię ray tracing.
Dyskietki zostały zastąpione najpierw przez płyty CD, a teraz wyparte przez technologie takie jak Bluetooth, Thunderbolt czy USB, które pozwalają na szybki transfer danych i podłączanie wielu urządzeń zewnętrznych, bez utraty wydajności. Jeśli chodzi o procesory, to obecnie są wielordzeniowe, co umożliwia wielozadaniowość i obsługę skomplikowanych zadań, takich jak edycja wideo czy projektowanie 3D.
Rozwój komputerów nadal trwa – na rynku znajdziesz modele typu All-in-One, mini-PC oraz szeroki wybór przenośnych sprzętów – laptopów. Warto wspomnieć też o urządzeniach 2w1, z których w łatwy sposób można korzystać jak z tableta. Rozwój nastawiony jest teraz na wygodę i większą wydajność, więc w przyszłości z pewnością można spodziewać się jeszcze ciekawszych rozwiązań.
Artykuł sponsorowany.
Podobne artykuły
Today's pick
Allegro czy własny sklep internetowy? Co wybrać?
Wybór platformy do sprzedaży online to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy e-commerce. Z jednej strony mamy Allegro…
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Pożyczki dla firm – jak wybrać najlepsze finansowanie dla Twojego biznesu?
Przedsiębiorcy często stają przed koniecznością pozyskania dodatkowego źródła finansowania, aby zrealizować plany rozwoju firmy, pokryć bieżące koszty lub zainwestować w…
Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie: przegląd branż, które korzystają z AI
Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja (AI) kojarzyła się głównie z filmami science fiction i eksperymentalnymi projektami naukowymi. Dziś jest…
Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Decyzja o zaciągnięciu dodatkowych środków finansowych często wiąże się z koniecznością wyboru kredytu albo pożyczki. Oba te produkty finansowe mają…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…