Popularne

Artykuł

Technologia

Krótka historia PC – co się zmieniło, jakie są najnowsze rozwiązania?

Krótka historia PC – co się zmieniło, jakie są najnowsze rozwiązania?

Od prostych maszyn po zaawansowane urządzenia – komputery przeszły sporą metamorfozę, zarówno pod kątem wyglądu, jak i stosowanych technologii. Co zmieniło się od powstania pierwszych PC i jakie rozwiązania teraz oferują? Oto ich krótka historia.

Początki PC – czym wyróżniały się pierwsze komputery?

Pierwszym i zarazem największym na świecie komputerem, którego historia ma już kilkadziesiąt lat, był ENIAC. Od jego czasu zmieniło się wszystko – nowoczesne pecety oferują teraz nie tylko wydajne procesory, zaawansowane karty graficzne czy chłodzenie wodne – mają też zdecydowanie mniejsze rozmiary. ENIAC został zaprojektowany w 1945 roku, ważył aż 27 ton i oferował tankowanie 0,1 MHz. Nie był przeznaczony do użytku osobistego.

W latach 60. XX wieku pojawił się CDC 6600, sprzęt, który zajmował całe biurko. Oferował jednostkę o mocy 3 MHz, a do jego budowy użyto freonu w systemie chłodniczym i tranzystorów krzemowych. Był drogi, dlatego też niewiele osób z niego skorzystało. Pierwszym konsumenckim komputerem osobistym był ALTAIR 8800, który został zaprezentowany w 1975 roku. Za jego moc odpowiadała 8-bitowa jednostka Intel 8080. Oferował też 256 bajtów pamięci operacyjnej.

Komputery z lat 80. i 90.

W kolejnych latach pojawiło się urządzenie Apple I, wyposażone w procesor o tankowaniu 1-2 MHz, 4 kb RAM i 1 kb vRAM. Komputer ten był rozchwytywany przez konsumentów, dlatego też nie trzeba było długo czekać na jego następcę, który oferował szybsze CPU. W 1982 roku zadebiutował Commodore 64 o częstotliwości tankowania procesora 1 Mhz i 64 kb pamięci RAM.

Prawdziwą rewolucją były komputery z procesorami typu 386, jak np. Compaq Deskpro z 1986 roku. Jest to najstarszy model, z którego powszechnie korzystano w domach. Miał 32-bitowy procesor o częstotliwości 16 MHz, dzięki czemu można było grać w takie gry jak Wing Commander w 256 kolorach.

Co oferują nowoczesne komputery?

Nowoczesne sprzęty gabarytowo są na pewno mniejsze – obudowa PC nie zajmuje wiele miejsca, a do tego skrywa zdecydowanie mocniejsze niż w danych czasach podzespoły. Standardem jest aktualnie od 8 do 32 GB RAM, pojemność szybkiego dysku SSD sięgająca nawet od 256 GB do 10 TB, jak i wydajne karty graficzne, oferujące m.in. technologię ray tracing.

Dyskietki zostały zastąpione najpierw przez płyty CD, a teraz wyparte przez technologie takie jak Bluetooth, Thunderbolt czy USB, które pozwalają na szybki transfer danych i podłączanie wielu urządzeń zewnętrznych, bez utraty wydajności. Jeśli chodzi o procesory, to obecnie są wielordzeniowe, co umożliwia wielozadaniowość i obsługę skomplikowanych zadań, takich jak edycja wideo czy projektowanie 3D.

Rozwój komputerów nadal trwa – na rynku znajdziesz modele typu All-in-One, mini-PC oraz szeroki wybór przenośnych sprzętów – laptopów. Warto wspomnieć też o urządzeniach 2w1, z których w łatwy sposób można korzystać jak z tableta. Rozwój nastawiony jest teraz na wygodę i większą wydajność, więc w przyszłości z pewnością można spodziewać się jeszcze ciekawszych rozwiązań.

Artykuł sponsorowany.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *