Popularne

Artykuł

Sprzęt

Router z Wi-Fi 6 – dlaczego warto?

Router z Wi-Fi 6 – dlaczego warto?

Szybki, stabilny i prawie niezawodny internet w Twoim domu bez internetu światłowodowego? Czy to w ogóle możliwe? Mimo że poprzeczka jest zawieszona wysoko, to zdecydowanie istnieją rozwiązania, które mogą stanowić alternatywę dla światłowodu. Standard Wi-Fi 6 oferuje zwiększoną prędkość, lepszy zasięg i stabilność sieci bezprzewodowej. To krok w stronę płynniejszego streamingu, bezproblemowych gier online i stabilnej łączności w każdym zakątku domu. Większa przepustowość, mniejsze opóźnienia i możliwość korzystania z wielu urządzeń online jednocześnie. To standard, który poprawia jakość korzystania z internetu mobilnego. Czy jest to opcja odpowiednia dla każdego?

Wi-Fi 6 – prawdziwa rewolucja w Twoim domu?

Standard Wi-Fi 6 (802.11ax) to prawdziwy przełom jeśli chodzi o połączenia bezprzewodowe. W porównaniu z poprzednimi generacjami oferuje znacznie zwiększoną szybkość, zasięg oraz stabilność internetu. Co również ważne z punktu widzenia tworzenia smart home – domów, w których wiele urządzeń jest podłączonych do sieci jednocześnie, współgrając ze sobą – standard ten umożliwia ich efektywną i jakościową obsługę. Niezależnie od tego, czy z Wi-Fi korzysta jeden komputer, czy dwa, laptop, telewizor, konsola – wydajność sieci pozostaje taka sama.

Co jeszcze umożliwia Wi-Fi 6? Korzystanie z tego standardu pozwala cieszyć się płynnym oglądaniem filmów w najwyższej jakości czy graniem w wymagające gry online. Dodatkowo tak zaawansowana technologia sprawia, że połączenie nie traci na stabilności, niezależnie od tego, w jakim miejscu domu się znajdujemy. Nie każdy wie także, że Wi-Fi 6 oznacza oszczędności energii. To dzięki inteligentnym zarządzaniu aktywnością urządzeń w celu wydłużeniu czasu działania ich baterii.

Szybkość, która robi różnicę, czyli moc Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 to znaczna poprawa prędkości transmisji danych. Zależnie od obsługiwanego pasma – prędkość może dochodzić do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz lub nawet 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz. To kolejny przeskok w przód w porównaniu z Wi-Fi 5. Na co jednak ma wpływ tak duża prędkość transmisji danych? Odczują ją gracze, fani kinematografii, ale i osoby, które pracują online, łącząc się np. na wideokonferencjach.

Tak wysokie prędkości internetu w Wi-Fi 6 są możliwe m.in. dzięki odpowiedniemu routerowi Wi-Fi, w którym zastosowano technologię MU-MIMO (Multiple User, Multiple Input, Multiple Output). Umożliwia ona komunikację z wieloma urządzeniami jednocześnie bez spadków jakości połączenia. Ważna jest także technologia OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Zapewnia lepsze wykorzystanie dostępnego pasma przez dzielenie kanałów na mniejsze. Znacząco minimalizuje to zakłócenia i zwiększa efektywność sieci.

Wszystko to sprawia, że Wi-Fi 6 może zapewnić szybkość, stabilność i mniejszą zawodność połączenia. Sprawdzi się nawet w dużych gospodarstwach domowych, gdzie do sieci podłączonych jest wiele urządzeń online naraz.

Zasięg w routerze Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 to nie tylko szybkość i stabilność. To również zwiększony zasięg sygnału. To dlatego standard ten sprawdzi się w dużych domach, gdzie korzysta się z wielu urządzeń podłączonych do sieci. Szczególnie jeśli w danej lokalizacji nie ma możliwości podłączenia światłowodu, który uchodzi za najszybszy i najstabilniejszy rodzaj internetu.

Dlaczego większy zasięg jest tak ważny? Oznacza możliwość cieszenie się wysoką jakością połączenia w każdym zakątku domu. Co prawda, aby jeszcze zwiększyć zasięg, warto umieścić router Wi-Fi 6 w odpowiednim miejscu domu – najlepiej postawić go w centralnym miejscu, z dala od grubych ścian, metalowych elementów i urządzeń elektrycznych. Dodatkowo należy sprawdzić, czy dane urządzenie ma wzmacniacz sygnału oraz iloma i jakimi antenami dysponuje. Wszystko to przekłada się na zasięg routera Wi-Fi 6.

Dlaczego router Wi-Fi 6 to oszczędność energii?

Wi-Fi 6 to również wspomniana już oszczędność energii. Odpowiednie zarządzenie energią sprawia, że standard ten znacznie zmniejsza jej zużycie w urządzeniach podłączonych do sieci. Najważniejszą technologią jest tutaj Target Wake Time (TWT). Pozwala ona urządzeniom zaplanować, kiedy będą aktywnie komunikować się z routerem, a kiedy mogą przejść w stan niskiego zużycia energii. Dzięki temu smartfony, laptopy czy inne urządzenia online mogą znacznie dłużej działać na jednym ładowaniu. To szczególnie ważne jeśli do sieci ciągle podłączonych jest wiele urządzeń, ale nie korzystają cały czas z jej zasobów. TWT zapobiega nieustannemu wybudzaniu sprzętów, co w efekcie prowadzi do oszczędności energii. Wi-Fi 6 pozwala więc użytkownikom cieszyć się dłuższym czasem pracy komórek czy laptopów bez konieczności częstego ładowania.

Artykuł gościnny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *