Popularne

Artykuł

Motoryzacja

Skuter elektryczny czy spalinowy – które rozwiązanie okaże się lepszym wyborem?

Skuter elektryczny czy spalinowy – które rozwiązanie okaże się lepszym wyborem?

Skutery cieszą się bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród przedstawicieli nieco młodszego pokolenia. Ludzie uwielbiają na nich jeździć, ponieważ gwarantują im maksymalny komfort jazdy oraz szybkie dotarcie do wyznaczonego celu. Do wyboru są obecnie dwa podstawowe rozwiązania, a mianowicie skutery elektryczne oraz spalinowe. Warto poznać podstawowe różnice pomiędzy tymi modelami i wybrać dla siebie korzystniejszą propozycję.

Skutery elektryczne – co za nimi przemawia? Czy mają jakieś minusy?

Bardzo dużym zainteresowaniem na współczesnym rynku cieszy się zwłaszcza skuter elektryczny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ potencjalni użytkownicy mają do wyboru modele wyposażone:

  • w baterie kwasowo-ołowiowe,
  • w baterie litowo-jonowe – zdecydowanie większy zasięg, niższa waga oraz większa prędkość, niż w przypadku wyżej wspomnianego rozwiązania. Słabą stroną jest natomiast stosunkowo wysoka cena.

Skutery elektryczne charakteryzują się dość niskimi kosztami eksploatacji, a dodatkowo pozwalają zatroszczyć się o środowisko. Nie wymagają też zbyt intensywnych prac konserwacyjnych. Do minusów można zaliczyć m.in. to, że trudno się je ładuje. Nie zawsze jest to możliwe, a ładowanie może potrwać nawet kilka godzin. Problemem może się też okazać zasięg, gdyż większość skuterów elektrycznych pozwala na przejechanie od 80 do 110 kilometrów (nie będzie to żadnym ograniczeniem na co dzień), a następnie trzeba je doładować.

Skutery spalinowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Skuter spalinowy można nabyć w podobnej cenie, co skutery elektryczne z baterią kwasowo-ołowiową. Jest natomiast nieco tańszy, niż model wyposażony w baterię litowo-jonową. Stwarza jednak zdecydowanie większe zagrożenie dla środowiska, więc jeśli ktoś lubi obcować z przyrodą, nie będzie miał problemów z podjęciem finalnej decyzji.

Skutery spalinowe wymagają od użytkowników większej częstotliwości prac konserwacyjnych, ale za to dysponują praktycznie nieograniczonym zasięgiem (jeśli po drodze nie przytrafi się żadna poważna awaria lub usterka). Nie trzeba się też martwić ich ewentualnym tankowaniem, gdyż zrobi się to praktycznie od ręki. Godne uwagi jest oczywiście to, że skutery w wersji spalinowej odznaczają się stosunkowo wysokimi kosztami eksploatacji.

Jaki skuter opłaca się kupić? Podsumowanie

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki skuter wybrać, gdyż obie przedstawione wyżej propozycje mają swoje zalety, jak i wady. Nie pozostaje nic innego, jak dokładnie je przewertować i na tej podstawie wyrobić sobie indywidualne zdanie na temat skuterów elektrycznych oraz spalinowych.

Te pierwsze sprawdzają się przede wszystkim w trakcie pokonywania krótszych tras (np. na co dzień oraz podczas jazdy po mieście i pokonywaniu drogi do/z pracy), a drugie okażą się strzałem w dziesiątkę przy nieco dłuższych podróżach. Skutery elektryczne są przyjaźniejsze dla otaczającego ludzi środowiska i nie wymagają częstych oraz czasochłonnych prac konserwacyjnych, lecz mają ograniczony zasięg i po drodze mogą się pojawić problemy z ich szybkim ładowaniem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *