Popularne

Artykuł

Internet

Dzwoni do nas nieznany numer – jak się zachować?

Dzwoni do nas nieznany numer – jak się zachować?

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu odebrał połączenie z nieznanego numeru telefonu. Okazuje się, że sporo osób czuje się wówczas dyskomfortowo lub nawet odczuwa panikę. Nieznane numery telefonów źle nam się kojarzą i podświadomie łączymy je z potencjalnym niebezpieczeństwem. Czy każdy tego rodzaju numer jest groźny i jak go rozpoznać? Czy można sprawdzić opinie o numerach w sieci lub zidentyfikować właściciela danego numeru? Postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania i wskazać ciekawe rozwiązania.

Czy nieznany numer to zawsze zagrożenie?

Popularność i powszechność telefonów komórkowych sprawiają, że chyba każdy z nas przynajmniej raz na ekranie swojego telefonu zobaczył nieznany numer. Tego rodzaju identyfikator to po prostu numer, który należy do osoby nieznajdującej się w naszej książce z kontaktami. Wiele osób odruchowo odrzuca połączenia z nieznanych lub zastrzeżonych numerów – boją się oni oszustów, naciągaczy czy nieuczciwych sprzedawców. Często żerują oni na naszej niewiedzy, lekkomyślności czy naiwności – nie wahają się także w stosowaniu zaawansowanych socjotechnik. Nic więc dziwnego, że nikt nie może czuć się w pełni bezpiecznie. Okazuje się jednak, że nie każde tego rodzaju połączenie musi wiązać się z potencjalnym zagrożeniem. Z nieznanego numeru może przecież do nas dzwonić na przykład bliska nam osoba, która utraciła swój telefon w wyniku kradzieży. Za takim identyfikatorem może także stać przedstawiciel naszego banku, operatora sieci komórkowej czy innego usługodawcy. Dobrym pomysłem wydaje się więc próba określenia właściciela danego numeru i okazuje się, że w sporej ilośći przypadków internet daje nam taką możliwość.

Jak sprawdzić właściciela konkretnego numeru?

Wiele osób swoje pierwsze kroki kieruje w takiej sytuacji do internetu i nie jest to bynajmniej rozwiązanie pobawione sensu. Często już z poziomu wyszukiwarki jesteśmy w stanie skojarzyć konkretny numer telefonu z firmą, instytucją czy usługodawcą. W pozostałych przypadkach skorzystać możemy ze stron takich jak infonumer.pl. które są swego rodzaju bazami danych i opinii na temat numerów. Warto pamiętać, że tworzone są one przez samych użytkowników i to ich opinie są tutaj kluczowe. Dzięki temu dowiedzieć się możemy na przykład o potencjalnym zagrożeniu lub przydatności danego nadawcy rozmowy. Dzięki temu możemy go zablokować lub dodać do listy naszych kontaktów – w obu przypadkach pozwoli nam to na uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości. Warto pamiętać, że serwisy tego rodzaju najczęściej działają za opłatą – przed skorzystaniem z ich usług warto więc zapoznać się z ich regulaminem i cennikiem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *