Popularne

Artykuł

Technologia

Jaki jest najszybszy internet światłowodowy?

Jaki jest najszybszy internet światłowodowy?

Internet światłowodowy to obecnie najszybszy sposób na korzystanie z zasobów sieci WWW. Prędkości transferu oferowane przez poszczególnych dostawców mocno się jednak różnią. Jak więc wybrać najlepszą ofertę? To proste – wystarczy skorzystać z propozycji sieci Play. Ten wybór zapewnia klientom nie tylko szybki internet, ale także inne korzyści. Jakie? Warto je poznać, dowiadując się przy tym trochę o historii technologii światłowodowej.

Spis Treści:

  1. Ile wynosi światowy rekord transferu danych światłowodem?
  2. Szybki internet światłowodowy od Play
  3. Najszybszy internet światłowodowy – dla kogo?

Ile wynosi światowy rekord transferu danych światłowodem?

Choć technologia przesyłu danych za pośrednictwem wiązki światła nie bez powodu uważana jest za zaawansowaną i nowoczesną, jej historia liczy sobie już około 100 lat. Pierwszą osobą, której udało dokonać się transferu informacji (w tym przypadku obrazu) za pomocą światłowodu był Heinrich Lamm. Swojego epokowego osiągnięcia dokonał już w 1930 roku.

 

Postęp, który nastąpił w kolejnych dekadach, umożliwił powstanie pierwszego stałego łącza. Doszło do tego w 1977 roku we Włoszech. Z czasem internet światłowodowy zaczął być wykorzystywany w kolejnych krajach, w tym w Polsce. Nie do Polaków jednak należy światowy rekord prędkości przesyłu danych przy pomocy tej technologii. Mogą się nim pochwalić uczeni ze Skandynawii. Grupa naukowców z duńskiego Uniwersytetu Technicznego oraz politechniki w szwedzkim Göteborgu – Chalmers University of Technology – osiągnęła transmisję danych na poziomie 1,84 Pb/s (petabita na sekundę).

 

Same liczby nie oddają jednak tego, czego udało się dokonać uczonym. Najlepiej obrazują to łatwe do wyobrażenia przykłady. Niemal 2 Pb/s to prędkość umożliwiająca pobranie niemal 330 tys. filmów w 1 sekundę. Eksperymentalna sieć o długości 8 km, wykorzystująca przewód o 37 rdzeniach i generująca 200 kanałów transmisji danych nie wieńczy jednak starań naukowców. W bliżej nieokreślonej przyszłości ma powstać światłowód nawet 50 razy szybszy, a więc pozwalający na transfer na niewiarygodnym dziś poziomie 100 Pb/s.

 

swiatlowod 12.jpeg

Szybki internet światłowodowy od Play

Skandynawski światłowód to jedynie instalacja eksperymentalna. Choć komercyjne sieci nie są aż tak szybkie, ich możliwości wystarczają do komfortowego przeglądania stron, oglądania filmów, słuchania muzyki i sprawnego pobierania nawet bardzo dużych plików. Doskonałym przykładem jest oferta internetu światłowodowego w Play, w ramach której operator proponuje usługę o przepustowości dochodzącej aż do 5 Gb/s. Oprócz tego dostępne są też inne plany abonamentowe tak dla obecnych, jak i nowych klientów sieci.

Oferta internetu światłowodowego Play

U wielu operatorów, w tym także w Play, rodzaje abonamentów i możliwych do zawarcia umów różnią się w przypadku nowych i stałych klientów. Osoby, które od dawna korzystają z usług operatora, mogą zazwyczaj wybrać umowę na czas określony i jednocześnie skorzystać z promocji. Warto jednak pamiętać, że wygasa ona po minięciu tego okresu. Podczas wyboru oferty można też zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści takie jak dostęp do kanałów telewizyjnych, które można oglądać za pośrednictwem aplikacji lub serwisu internetowego.

Nowi klienci mają również opcję wyboru umowy z możliwością rozwiązania jej w dowolnym momencie. Ta jednak nie ma często przewidzianych wielu benefitów takich jak np. instalacja sieci za złotówkę. Jeśli natomiast chodzi o ofertę z najszybszym internetem, to w obydwu przypadkach istnieje możliwość zdecydowania się na abonament z dużą prędkością sieci np. 5 Gb/s.

swiatlowod 12 (2).jpeg

Najszybszy internet światłowodowy – dla kogo?

Bardzo szybki internet, którego prędkość dochodzi nawet do 5 Gb/s nie przyda się każdemu. Wiele osób nie będzie w stanie wykorzystać całego potencjału, jaki oferuje tak szybki internet. Tę opcję zdecydowanie warto wybrać, jeśli połączenie ma być wykorzystywane do streamingu w wysokiej jakości, grania w wymagające gry online, przesyłania i odbierania dużych plików. Oferta z najszybszym internetem sprawdzi się również, jeśli do jednej sieci podłączonych ma być wiele urządzeń.

Materiał promocyjny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *