Popularne

Artykuł

Biznes

Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?

Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
system mes

Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki czy rozrywki, to przede wszystkim efekt innowacji wdrażanych do poszczególnych zakładów produkcyjnych.

Przemysł 4.0 to koncepcja zakładająca całkowitą transformację technologiczną w krótkim odcinku czasu. Przez wzgląd na stopniowe wprowadzenie cyfryzacji do wielu firm – inne, chcąc w dalszym ciągu być konkurencyjnymi na rynku, również decydują się na wdrażanie niezbędnych systemów. Jednym z nich jest w dzisiejszych czasach MES. To narzędzie, bez którego obecności ciężko wyobrazić sobie efektywną pracę większego zakładu produkcyjnego.

Czym jest system MES?

Oprogramowanie MES posiada swoje rozwinięcie w języku angielskim, gdzie oznacza Manufacturing Execution System. Tłumacząc to na język polski, otrzymamy hasło System Zarządzania Produkcją. Stąd już w bardzo łatwy sposób można wywnioskować, do czego służy takie narzędzie. Ma ono swoje zastosowanie w niemal każdym obszarze produkcji asortymentu, co w znaczny sposób poprawia wydajność pracy całego zakładu.

Ciężej natomiast określić, na jakiej zasadzie działają takie systemy. To swego rodzaju kombinacja oprogramowania, sprzętu oraz pewnej ilości automatyki. Oferta firmy Quantum Qguar obejmuje programy MES służące integracji wszystkich procesów produkcyjnych. Stopień rozwinięcia takiego systemu podczas wdrażania uzależniony jest oczywiście od woli i preferencji klienta.

 

Funkcje systemu MES – jak w praktyce działa to narzędzie?

Niemal każdy przedsiębiorca potwierdzi, że zarządzanie produkcją stało się znacznie prostsze od momentu wdrożenia Qguar MES w struktury firmy. Najważniejszą funkcją tego narzędzia jest nadzór i rejestrowanie wszystkich procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. W ten sposób, planiści odpowiedzialni za organizację pracy na zakładzie, posiadają wiedzę o odchyleniach od pierwotnie zakładanych celów. Co więcej, obecność systemów MES umożliwia zintegrowaną pracę kilku operatorów jednocześnie, co w dużym stopniu ułatwia współpracę.

Samo utrzymanie ruchu to jednak nie wszystko. Oprogramowanie to może być również odpowiedzialne za przekazywanie informacji odnośnie aktualnego stanu maszyn. To przyczynia się z kolei do wcześniejszego wykrycia awarii i odpowiedniego jej usunięcia. Dodatkowo, każda partia towaru poddawana jest kontroli jakości, a dzieje się to poprzez procedurę poboru próbek

Inżynier w laboratorium

do badań bądź też kontrolę pracy maszyn. Dodatkowymi funkcjami takich systemów może być nadzór obecności zasobów i półproduktów, biorących udział w procesie produkcji asortymentu.

Jakie korzyści daje wdrożenie MES?

Przede wszystkim, wdrożenie MES w struktury swojej firmy otwiera pewną drogą umożliwiającą dalszy rozwój. Przedsiębiorca doskonale zaczyna wtedy rozumieć, na jakich etapach popełniał błędy i szybko stara się je korygować. To z kolei prowadzi do wzrostu efektywności pracy i umożliwia branie większej ilości zleceń. Choć zakup takiego narzędzia wiąże się z pewną inwestycją, to efekty jego działania w krótkim czasie zdołają przewyższyć cały wydatek i przynieść zyski znacznie wyższe niż do tej pory.

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *