Popularne

Artykuł

Biznes

Szkolenia online dla firm – dlaczego warto z nich skorzystać?

Szkolenia online dla firm – dlaczego warto z nich skorzystać?

Liderzy i pracownicy działów HR coraz częściej zadają sobie pytanie nie o to, CZY szkolić, ale JAK rozwijać kompetencje zespołów w organizacjach. Także w niepewnej, szybko zmieniającej się rzeczywistości, postawienie na rozwój pracowników to jedna z najlepszych inwestycji. Skutecznym narzędziem są szkolenia online. Jakie przynoszą korzyści dla przedsiębiorstwa?

Upskilling i reskilling

Coraz więcej danych wskazuje, że w ostatnich miesiącach kurczy się rynek pracy w Polsce. Pracodawcy zaniepokojeni spowolnieniem gospodarczym, kryzysem energetycznym i rosnącą inflacją, ostrożniej podchodzą do zatrudniania nowych pracowników. Na portalach ogłoszeniowych publikowanych jest o 10% mniej ogłoszeń o pracę w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku (badanie Kantar na zlecenie OLX).

W takich okolicznościach rozwijające się firmy powinny położyć jeszcze większy nacisk na rozwój kompetencji swoich pracowników. Upskilling i reskilling to pojęcia, które powinny zostać wpisane w codzienność organizacji. Czym jest upskilling? To nic innego jak podnoszenie kompetencji zatrudnionych i dostosowywanie ich do aktualnych wyzwań rynkowych. Raz zdobyte umiejętności nie są dane za zawsze. Dyplomy najlepszych uczelni nie są już gwarantem posiadania szerokiej wiedzy. W ciągle zmieniającym się świecie wiedza i zdobyte umiejętności szybko się dezaktualizują. Konieczne jest ciągłe odświeżanie informacji.

Reskilling to z kolei nauka nowych umiejętności. Rozwijanie pracowników w nowym obszarze może być dobrym elementem przygotowania ich do objęcia nowej roli w firmie. To także idealna propozycja dla tych, którzy chcą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy, myślą o przebranżowieniu i odejściu z organizacji. Oferując możliwość przekwalifikowania się, zyskują zarówno firma, jak i pracownik. Zatrudniony czuje się rozumiany i doceniany przez organizację; może realizować swoje cele, natomiast firma zyskuje lojalnego i zaangażowanego pracownika.

Niskie koszty, świetny efekt

Przez długi czas szkolenia były organizowane jedynie stacjonarnie. Wiązało się to z zamówieniem sali szkoleniowej, cateringu, przygotowaniem materiałów, zatrudnieniem szkoleniowca, zorganizowaniem noclegu i transportu dla pracowników. Wszystkie te elementy oznaczały duży koszt dla firm. Szkolenia e-learningowe to oszczędność czasu i pieniędzy. Korzystając z takich rozwiązań, nie trzeba każdorazowo martwić się o logistykę i budżet.

Platforma e-learningowa Dolineo to narzędzie, które pozwala na na tworzenie własnych materiałów i jednocześnie zapewnia dostęp do katalogu ponad 200 gotowych szkoleń, które podzielone są na 6 obszarów tematycznych: zarządzanie, sprzedaż, obsługa klienta, RODO i bezpieczeństwo, rozwój osobisty oraz planowanie pracy. Wbudowane w system intuicyjne kreatory (szkoleń, ścieżek, testów czy ankiet) pozwalają na łatwe i szybkie tworzenie wewnętrznych materiałów dopasowanych np. do potrzeb poszczególnych działów organizacji. Istnieje również możliwość zaprojektowania własnych szkoleń, wgrania gotowych plików pakietu Office, PDF, wideo czy prezentacji. Do każdej ścieżki szkoleniowej można przygotować test wiedzy. Co więcej, dzięki modułowi raportów przełożeni mają możliwość śledzenia postępów poszczególnych pracowników. Tworząc ankiety, managerowie mają możliwość zbadania satysfakcji i zaangażowania podwładnych. To ważne, jeśli chcemy dbać o zadowolenie i lojalność podwładnych, zmniejszając przy tym rotację. Korzystając zaś z modułu powiadomień mailowych, managerowie mogą przypomnieć pracownikom o zbliżającym się terminie realizacji zadań bądź poinformować, że na Dolineo pojawił się dla nich do zrealizowania nowy obiekt szkoleniowy.

Mnogość rozwiązań

Z materiałów online zarówno pracownicy, jak i managerowie mogą korzystać o dowolnej porze i z dowolnego urządzenia. Nie ma więc konieczności przekładania służbowych spotkań, aby wziąć udział w kursie. Szkolenie można realizować w idealnym dla siebie czasie i tempie.

Zaprojektowane ścieżki szkoleniowe można przypisywać poszczególnym działom, wszystkim czy pojedynczym pracownikom. Wraz z rozwojem organizacji, można je dowolnie edytować i uzupełniać o nowe elementy. O aktualność gotowych szkoleń (np. z zakresu RODO czy Cyberbezpieczeństwa) dbają natomiast eksperci Dolineo.

Platformę e-learningową z powodzeniem wykorzystasz także do tworzenia ścieżek wdrożeniowych dla nowo zatrudnionych pracowników. Dzięki temu, od początku swojej kariery w firmie, poczują się w niej pewnie i z większym zaangażowaniem będą wykonywać swoje obowiązki. Tym samym zmniejszysz rotację i obniżysz koszty pozyskania talentów.

Platforma e-learningowa dla Twojej organizacji

Po wykupieniu rocznego abonamentu Dolineo, zyskuje się dostęp do wszystkich funkcjonalności platformy. O bezpieczeństwo danych, aktualność szkoleń gotowych i kwestie techniczne dbają eksperci Dolineo. Korzystając z bezpłatnego, 14-dniowego okresu próbnego można poznać wszystkie możliwości systemu, a korzystając z konsultacji z ekspertem, dowiedzieć się jak z jego pomocą usprawnić procesy HR w swojej organizacji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *