Popularne

Artykuł

Finanse

Jaki jest koszt usług doradcy kredytowego? Czy to korzystne finansowo rozwiązanie?

Jaki jest koszt usług doradcy kredytowego? Czy to korzystne finansowo rozwiązanie?

Z punktu widzenia wielu osób ubieganie się o kredyt hipoteczny to jedna z najbardziej stresujących decyzji finansowych w życiu. Nie warto więc działać w pojedynkę. Poniżej przeczytasz, jak prezentują się warunki współpracy z doradcą kredytowym!

Doradca kredytowy czy ekspert: różnica ma znaczenie

Zwykle myśląc o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, kierujemy się albo bezpośrednio do banku, albo do doradcy kredytowego. Przynajmniej w taki sposób w powszechnej świadomości określani są specjaliści zajmujący się m.in. doradzaniem odpowiednich rozwiązań, pomocą w przygotowywaniu wniosku kredytowego oraz załatwianiem różnego typu formalności. Okazuje się jednak, że to nie do końca poprawne określenie. O co chodzi? 

W świetle przepisów doradca kredytowy pobiera wynagrodzenie jedynie od swojego klienta i nie może uzyskiwać go od banku wypłacającego kredyt. W rzeczywistości na rynku praktycznie nie spotkamy się z takimi osobami. Zdecydowana większość z nich współpracuje z wieloma instytucjami i pośredniczy w uzyskaniu kredytu. 

Mogą być określani w różny sposób, na przykład jako pośrednicy, eksperci czy specjaliści kredytowi. Jak wspomnieliśmy, powszechnie określa się ich jednak mianem doradców.

Ile kosztuje współpraca z doradcą kredytowym?

Co to oznacza z perspektywy kredytobiorcy? Przede wszystkim absolutny brak jakichkolwiek kosztów. Wynagrodzenie pośredników pokrywa bank, który wypłaci środki. W praktyce okazuje się więc, że kompleksowa pomoc w analizie dostępnych ofert, a następnie procesowaniu dokumentów i uzyskania kredytu jest zupełnie bezpłatna. Wobec tego po prostu warto z niej skorzystać.

Nie musisz przy tym obawiać się, że pośrednik nie będzie obiektywny i będzie działał w interesie banków, a nie Twoim. Warto jednak zweryfikować, z jakimi instytucjami współpracuje konkretny ekspert i zapoznać się z opiniami na jego temat. Dobrym źródłem wiedzy będzie Internet.

Czym zajmie się ekspert kredytowy?

Choć może się wydawać, że rolą doradcy kredytowego jest doradzanie, to zaledwie jedno z wielu zadań, jakie będzie w stanie zrealizować, wspierając swoich klientów. Michał Dawidowicz – ekspert kredytowy działający w Warszawie, który jest autorem Bloga Kredytowego: https://blogkredytowy.pl/

Zajmuje się między innymi: 

  • Analizą zdolności kredytowej,
  • Omówieniem sytuacji finansowej klienta i sposobów na polepszenie zdolności,
  • Wyszukaniem i porównaniem najlepszych ofert poszczególnych banków, 
  • Przedstawieniem najważniejszych informacji na temat kredytów, zasad ich udzielania i spłaty, 
  • Porównaniem różnych modeli spłaty, 
  • Przedstawieniem ryzyka, jakie ponosi klient, 
  • Przedstawieniem informacji o niezbędnych dokumentach i pomocą w ich skompletowaniu, 
  • Omówieniem korzyści wynikających z wcześniejszej spłaty kredytu, 
  • Przygotowaniem wniosku kredytowego i jego złożeniem, 
  • Wsparciem w trakcie całej procedury, aż do podpisania umowy kredytowej.

Kredyt z doradcą czy bez? Podsumujmy!

Jak widzisz, doświadczony ekspert kredytowy ma naprawdę szerokie kompetencje, a jego obowiązki wykraczają poza samą procedurę związaną z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Jeśli nawiążesz współpracę z odpowiednią osobą, przede wszystkim doskonale zrozumiesz najważniejsze mechanizmy i dokonasz świadomego wyboru, który będzie najbardziej odpowiedni z perspektywy Twojego budżetu domowego. 

A biorąc pod uwagę fakt, że usługi są w pełni darmowe, po prostu warto z nich skorzystać. Co ważne: geografia nie jest żadnym ograniczeniem. Z wieloma doświadczonymi pośrednikami kredytowymi możesz współpracować również online!

Artykuł sponsorowany.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *