Wchodzimy na stronę www pożyczkodawcy, wypełniamy formularz i już kilka minut później dowiadujemy się, czy zostaną nam pożyczone pieniądze. Tak wygląda często proces pożyczkowy na rynku pozabankowym – jest krótki i nie wymaga skomplikowanych formalności. Wszystko dzięki nowym technologiom.
Bez wątpienia firmy pożyczkowe wyznaczyły drogę, którą dziś podążają banki i inne podmioty rynku finansowego. Wszystko dlatego, że wielu pożyczkodawców to fintechy, które rozwijają innowacyjne technologie pozwalające oferować konsumentom nowoczesne usługi finansowe. Dzięki temu każdy, kto spełnia wymagania pożyczkodawcy, może pożyczyć pieniądze online niemal od ręki. Wystarczy do tego tylko dostęp do Internetu i komputer lub smartfon. W tym artykule wyjaśnimy, jak możliwe jest błyskawiczne ocenianie osoby wnioskującej o pożyczkę i sprawdzimy, jakich technologii używają podmioty w sektorze pożyczkowym.
Spis treści
Nowe technologie w sektorze pożyczkowym
To właśnie dzięki fintechom polski sektor pożyczkowy jest tak nowoczesny i innowacyjny.
– Część firm pożyczkowych to w rzeczywistości fintechy, które wspierają swoją działalność pożyczkową rozwijanymi samodzielnie innowacyjnymi technologiami. Właśnie takie technologie pozwalają oferować pożyczki przez Internet z krótkim procesem pożyczkowym w bezpieczny sposób – zauważa ekspert marki VIVUS. – Istotne jest to, że fintechy nie tylko dostarczyły nowoczesnych rozwiązań, ale i potrafiły je wykorzystać na dużą skalę. To pozwoliło unowocześnić sektor pożyczkowy i zaproponować konsumentom bardzo szybkie pożyczki – podkreśla ekspert.
Sektor pożyczkowy to ulubiona branża fintechów. 1/3 inwestycji takich podmiotów dotyczy właśnie udzielania pożyczek. Do tego należy podkreślić, że Polska jest największym ośrodkiem fintech w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie fintechy zagospodarowały segment finansowy, który wcześniej zupełnie nie interesował banki – pożyczki udzielane przez Internet. Warto zatem przyjrzeć się technologiom, jakie wykorzystują fintechy na rynku pożyczkowym. Oczywiście dokładne rozwiązania są pilnie strzeżoną tajemnicą pożyczkodawców, ale można wyróżnić kilka najpopularniejszych technologii w służbie branży pożyczkowej.
Scoring spod znaku Big Data
Jeśli zastanawialibyśmy się, co kryje się za sukcesem innowacyjnych firm pożyczkowych i za procesem błyskawicznej oceny pożyczkobiorców, bez wątpienia musielibyśmy wskazać po prostu dane. Przy czym chodzi tu o ogromne zbiory danych (Big Data). Same dane jednak na niewiele zdałyby się, gdyby nie nowoczesne narzędzia do ich przetwarzania. Właśnie dzięki zaawansowanym algorytmom firmy pożyczkowe tworzą błyskawicznie profil klienta, dzięki któremu możliwa jest jego ocena.
Fintechy wykorzystują na dużą skalę narzędzia do nowoczesnego scoringu, wliczając w to również scoring behawioralny. Oprogramowanie czerpie dane z różnych źródeł, począwszy od oficjalnych baz BIK i rejestrów dłużników (poprzez API), a skończywszy na profilach konsumentów w mediach społecznościowych. Za różne aktywności przyznawane lub odejmowane są punkty, do czego wykorzystuje się uczenie maszynowe, sieci neuronowe, reguły asocjacyjne itp.
Sztuczna inteligencja na usługach firm pożyczkowych
Sztuczna inteligencja (AI) również coraz częściej pojawia się na usługach firm pożyczkowych. Dzięki niej pożyczkodawcy zyskują zupełnie nowe możliwości. Przede wszystkim AI pozwala bardzo szybko przeanalizować potrzeby konkretnego klienta na podstawie różnych danych i jego zachowania w Internecie. To z kolei umożliwia precyzyjne dopasowanie oferty do potrzeb określonego konsumenta. Do tego rola sztucznej inteligencji na rynku pożyczkowym cały czas rośnie. AI potrafi już błyskawicznie oceniać wiarygodność wybranego klienta, korzystając nie tylko z już dostępnych danych, ale i przewidując sytuację finansową konsumenta w przyszłości. Dzięki takim narzędziom firmy pożyczkowe są w stanie bardzo szybko przeprowadzić scoring, skracając znacznie proces pożyczkowy, a do tego ograniczają poziom złych pożyczek. Nowe technologie umożliwiają znaczne przyspieszenie decyzji pożyczkowej przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.
Modelowy proces pożyczkowy
Możliwość pożyczenia pieniędzy niemal od ręki to cecha charakterystyczna pożyczek online, a szczególnie chwilówek. Te ostatnie nie bez powodu nazywane są często także szybkimi pożyczkami. Co do szczegółów cały proces pożyczkowy może się nieznacznie różnić u poszczególnych pożyczkodawców, ale główny schemat pożyczania pieniędzy online wygląda wszędzie podobnie.
Najpierw konsument wchodzi na stronę internetową firmy pożyczkowej. Cechą charakterystyczną takich serwisów jest kalkulator pożyczkowy. To właśnie dzięki niemu klient może poznać błyskawicznie wszystkie koszty pożyczki, wybierając wcześniej kwotę pożyczki i okres jej spłaty.
W kolejnym kroku należy wypełnić wniosek o pożyczkę lub założyć profil klienta (wariant zależy od pożyczkodawcy). Natomiast stali klienci tylko logują się do systemu firmy pożyczkowej. Po wprowadzeniu wszystkich danych konsument wysyła online wniosek do pożyczkodawcy. Właśnie wtedy zaczynają pracę skomplikowane algorytmy i narzędzia oceniające wiarygodność wnioskodawcy. Dzięki temu już kilka minut później konsument dowiaduje się, czy pożyczka została mu przyznana. Oczywiście musi jeszcze potwierdzić swoją tożsamość przelewem weryfikacyjnym lub za pomocą specjalnej aplikacji. Więcej na stronie https://www.vivus.pl/pozyczki-od-reki.
Dzięki nowym technologiom pożyczanie pieniędzy przez Internet jest nie tylko wygodne, ale i szybkie. Warto jednak pamiętać, że te technologie są cały czas rozwijane, co z pewnością jeszcze bardziej przyspieszy ekspansję branży i zwiększy komfort klientów firm pożyczkowych.
Materiał został zrealizowany we współpracy z VIVUS
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…