Popularne

Artykuł

Finanse

Nowe technologie pozwalają załatwić pożyczkę online niemal od ręki

Nowe technologie pozwalają załatwić pożyczkę online niemal od ręki

Wchodzimy na stronę www pożyczkodawcy, wypełniamy formularz i już kilka minut później dowiadujemy się, czy zostaną nam pożyczone pieniądze. Tak wygląda często proces pożyczkowy na rynku pozabankowym – jest krótki i nie wymaga skomplikowanych formalności. Wszystko dzięki nowym technologiom.

Bez wątpienia firmy pożyczkowe wyznaczyły drogę, którą dziś podążają banki i inne podmioty rynku finansowego. Wszystko dlatego, że wielu pożyczkodawców to fintechy, które rozwijają innowacyjne technologie pozwalające oferować konsumentom nowoczesne usługi finansowe. Dzięki temu każdy, kto spełnia wymagania pożyczkodawcy, może pożyczyć pieniądze online niemal od ręki. Wystarczy do tego tylko dostęp do Internetu i komputer lub smartfon. W tym artykule wyjaśnimy, jak możliwe jest błyskawiczne ocenianie osoby wnioskującej o pożyczkę i sprawdzimy, jakich technologii używają podmioty w sektorze pożyczkowym.

Nowe technologie w sektorze pożyczkowym

To właśnie dzięki fintechom polski sektor pożyczkowy jest tak nowoczesny i innowacyjny.

– Część firm pożyczkowych to w rzeczywistości fintechy, które wspierają swoją działalność pożyczkową rozwijanymi samodzielnie innowacyjnymi technologiami. Właśnie takie technologie pozwalają oferować pożyczki przez Internet z krótkim procesem pożyczkowym w bezpieczny sposób – zauważa ekspert marki VIVUS. – Istotne jest to, że fintechy nie tylko dostarczyły nowoczesnych rozwiązań, ale i potrafiły je wykorzystać na dużą skalę. To pozwoliło unowocześnić sektor pożyczkowy i zaproponować konsumentom bardzo szybkie pożyczki – podkreśla ekspert.

Sektor pożyczkowy to ulubiona branża fintechów. 1/3 inwestycji takich podmiotów dotyczy właśnie udzielania pożyczek. Do tego należy podkreślić, że Polska jest największym ośrodkiem fintech w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie fintechy zagospodarowały segment finansowy, który wcześniej zupełnie nie interesował banki – pożyczki udzielane przez Internet. Warto zatem przyjrzeć się technologiom, jakie wykorzystują fintechy na rynku pożyczkowym. Oczywiście dokładne rozwiązania są pilnie strzeżoną tajemnicą pożyczkodawców, ale można wyróżnić kilka najpopularniejszych technologii w służbie branży pożyczkowej.

Scoring spod znaku Big Data

Jeśli zastanawialibyśmy się, co kryje się za sukcesem innowacyjnych firm pożyczkowych i za procesem błyskawicznej oceny pożyczkobiorców, bez wątpienia musielibyśmy wskazać po prostu dane. Przy czym chodzi tu o ogromne zbiory danych (Big Data). Same dane jednak na niewiele zdałyby się, gdyby nie nowoczesne narzędzia do ich przetwarzania. Właśnie dzięki zaawansowanym algorytmom firmy pożyczkowe tworzą błyskawicznie profil klienta, dzięki któremu możliwa jest jego ocena.

Fintechy wykorzystują na dużą skalę narzędzia do nowoczesnego scoringu, wliczając w to również scoring behawioralny. Oprogramowanie czerpie dane z różnych źródeł, począwszy od oficjalnych baz BIK i rejestrów dłużników (poprzez API), a skończywszy na profilach konsumentów w mediach społecznościowych. Za różne aktywności przyznawane lub odejmowane są punkty, do czego wykorzystuje się uczenie maszynowe, sieci neuronowe, reguły asocjacyjne itp.

Sztuczna inteligencja na usługach firm pożyczkowych

Sztuczna inteligencja (AI) również coraz częściej pojawia się na usługach firm pożyczkowych. Dzięki niej pożyczkodawcy zyskują zupełnie nowe możliwości. Przede wszystkim AI pozwala bardzo szybko przeanalizować potrzeby konkretnego klienta na podstawie różnych danych i jego zachowania w Internecie. To z kolei umożliwia precyzyjne dopasowanie oferty do potrzeb określonego konsumenta. Do tego rola sztucznej inteligencji na rynku pożyczkowym cały czas rośnie. AI potrafi już błyskawicznie oceniać wiarygodność wybranego klienta, korzystając nie tylko z już dostępnych danych, ale i przewidując sytuację finansową konsumenta w przyszłości. Dzięki takim narzędziom firmy pożyczkowe są w stanie bardzo szybko przeprowadzić scoring, skracając znacznie proces pożyczkowy, a do tego ograniczają poziom złych pożyczek. Nowe technologie umożliwiają znaczne przyspieszenie decyzji pożyczkowej przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.

Modelowy proces pożyczkowy

Możliwość pożyczenia pieniędzy niemal od ręki to cecha charakterystyczna pożyczek online, a szczególnie chwilówek. Te ostatnie nie bez powodu nazywane są często także szybkimi pożyczkami. Co do szczegółów cały proces pożyczkowy może się nieznacznie różnić u poszczególnych pożyczkodawców, ale główny schemat pożyczania pieniędzy online wygląda wszędzie podobnie.

Najpierw konsument wchodzi na stronę internetową firmy pożyczkowej. Cechą charakterystyczną takich serwisów jest kalkulator pożyczkowy. To właśnie dzięki niemu klient może poznać błyskawicznie wszystkie koszty pożyczki, wybierając wcześniej kwotę pożyczki i okres jej spłaty.

W kolejnym kroku należy wypełnić wniosek o pożyczkę lub założyć profil klienta (wariant zależy od pożyczkodawcy). Natomiast stali klienci tylko logują się do systemu firmy pożyczkowej. Po wprowadzeniu wszystkich danych konsument wysyła online wniosek do pożyczkodawcy. Właśnie wtedy zaczynają pracę skomplikowane algorytmy i narzędzia oceniające wiarygodność wnioskodawcy. Dzięki temu już kilka minut później konsument dowiaduje się, czy pożyczka została mu przyznana. Oczywiście musi jeszcze potwierdzić swoją tożsamość przelewem weryfikacyjnym lub za pomocą specjalnej aplikacji. Więcej na stronie https://www.vivus.pl/pozyczki-od-reki.

Dzięki nowym technologiom pożyczanie pieniędzy przez Internet jest nie tylko wygodne, ale i szybkie. Warto jednak pamiętać, że te technologie są cały czas rozwijane, co z pewnością jeszcze bardziej przyspieszy ekspansję branży i zwiększy komfort klientów firm pożyczkowych.

Materiał został zrealizowany we współpracy z VIVUS

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *