Klucz zabezpieczeń sieciowych, nazywany także kluczem szyfrującym, jest protokołem mającym na celu szyfrowanie dostępu do sieci bezprzewodowej.
Spis treści
Co to jest klucz zabezpieczeń sieciowych?
Klucz zabezpieczeń sieci służy szyfrowaniu dostępu do sieci bezprzewodowej. Wyróżnić można kilka standardów – WPA2, WPA oraz WEP. W najpopularniejszym systemie Windows, klucz zabezpieczeń sieciowych to hasło Wi-Fi, które składać się może z cyfr oraz liter. Jego stosowanie jest zabezpieczeniem, pozwalającym ochronić naszą sieć przed nieuprawnionym dostępem innych osób do Internetu. Użytkownicy, który znają klucz zabezpieczeń, mogą łączyć się z punktem dostępu za pomocą kilku różnych urządzeń jednocześnie. Zwykle wystarczy wpisać hasło do sieci bezprzewodowej tylko podczas pierwszej jej konfiguracji, ponieważ przy pierwszym połączeniu hasło jest zapamiętywane, co skutkuje późniejszym automatycznym nawiązywaniem połączenia.
Jak znaleźć klucz zabezpieczeń sieciowych na komputerze?
Istnieje kilka sposób pozwalających na odnalezienie klucza zabezpieczeń sieciowych na komputerze. Przed skorzystaniem z poniższych instrukcji, warto jednak sprawdzić, czy klucz nie znajduje się na routerze. Bardzo często producenci zamieszczają hasło z tyłu lub z boku urządzenia, oznaczając je jako „Wi-Fi Key” lub „WPA Key”.
Jak sprawdzić klucz zabezpieczeń za pomocą systemowego wiersza poleceń?
Wiersz poleceń jest narzędziem wbudowanym w systemie Windows. Aby sprawdzić hasło do Wi-Fi, wystarczy:
- Zalogować się na komputerze, na koncie z uprawnieniami administratora,
- Wejść w wiersz poleceń (najprościej użyć do tego skrótu klawiszowego Windows+R i wpisać komendę „cmd” potwierdzając ją następnie klawiszem Enter,
- Wpisać w czarnym polu komendę „netsh wlan show profile name=”nazwa sieci bezprzewodowej, do której potrzebujemy hasła” key=clear”,
- Na liście wyników wyszukać sekcję „Security settings”, a następnie „Key Content”. Właśnie w tym miejscu wyświetli się klucz zabezpieczeń.
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w Panelu Sterowania?
Posiadacze komputerów z zainstalowanym systemem Windows 10 w prosty sposób mogą sprawdzić hasło do Wi-Fi w „Panelu Sterowania”. Wystarczy tylko:
- Wpisać w polu wyszukiwania frazę „Panel sterowania” i zatwierdzić klawiszem Enter,
- Przejść do zakładki „Sieć i Internet”, po czym do „Centrum sieci i udostępniania”,
- Odszukać nazwę sieci, z którą chcemy się połączyć,
- Wejść we „Właściwości sieci bezprzewodowej”, po czym w „Zabezpieczenia”,
- Hasło będzie widoczne przy tekście „Klucz zabezpieczeń sieciowych”. W celu jego odkrycia, wystarczy kliknąć w biały kwadrat znajdujący się obok tekstu „Pokaż znaki”.
Jak sprawdzić klucz zabezpieczeń sieciowych w telefonie
Hasło do Wi-Fi można także sprawdzić na urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym iOS lub Android.
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na telefonie z Androidem?
Użytkownicy telefonów z systemem Android 10 lub nowszym, mogą z łatwością sprawdzić zapomniane hasło do Wi-Fi w kilku krokach. Należy:
- Wejść w „Ustawienia”, po czym wybrać zakładkę „Sieć i Internet”, a następnie stuknąć w ikonę „Wi-Fi”,
- Wybrać z listy nazwę sieci, do której klucza zabezpieczeń poszukujemy,
- Stuknąć w opcję „Udostępnij”, znajdującą się obok funkcji „Zapomnij”,
- Potwierdzić swoją tożsamość z użyciem wybranej opcji weryfikacji (czujnik odcisk palca, hasło, kod PIN czy rozpoznawanie twarzy),
- Klucz zabezpieczeń powinien się wyświetlić pod kodem QR.
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na telefonie z iOS?
Jeśli łączyliśmy się wcześniej z daną siecią bezprzewodową, możemy sprawdzić hasło na komputerze Mac, wykorzystując funkcję „Pęk kluczy iCloud”, która obsługiwana jest przez KeyChain Access, czyli aplikację wbudowaną w systemach iOS 8.6 i nowszych. Aby poznać hasło do Wi-Fi, wystarczy:
- Włączyć „Pęk kluczy iCloud” na iPhonie. Aby tego dokonać, wystarczy przejść do ustawień, wskazać swoją wizytówkę, a następnie wybrać iCloud. W zakładce „Aplikacje używające iCloud” należy wyszukać i włączyć „Pęk kluczy”. W ciągu kilku minut dane z telefonu powinny zaimportować się do chmury iCloud,
- Włączyć „Pęk kluczy iCloud” na Macu – w menu Apple należy wybrać „Preferencje systemowe”, po czym „iCloud” i zaznaczyć „Pęk kluczy”. Po kilku chwilach dane z chmury zostaną przekazane do komputera Mac,
- Na Macu włączyć aplikację „Dostęp do pęku kluczy”, znajdującą się w „Narzędziach”,
- Wpisać nazwę sieci Wi-Fi, której hasła potrzebujemy, po czym kliknąć w nią,
- Hasło do Wi-Fi powinno pojawić się w polu „Pokaż hasło”.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…