Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Jak dbać o bezpieczeństwo IT w firmie? 5 prostych zasad

Jak dbać o bezpieczeństwo IT w firmie? 5 prostych zasad

Cyberbezpieczeństwo w firmie powinno skupiać się na podejmowaniu kroków prowadzących do skutecznej ochrony sieci firmowej i podłączonych do niej urządzeń. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania firmy i jak najszybciej wdrożyć narzędzia mające zapewnić bezpieczeństwo IT. Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo danych w firmie?

Dlaczego bezpieczeństwo sieci firmowej jest tak ważne?

Bezpieczeństwo IT to zagadnienie obejmujące ochronę systemów informatycznych, danych, systemów sieciowych oraz całej infrastruktury IT. Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń pozwala zachować płynny dostęp do sieci i zapobiega kradzieży danych. Żadna firma nie może sobie pozwolić na utratę danych klientów, gdyż mogłoby to prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, kar finansowych i utraty zaufania kontrahentów.

Jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo w firmie?

Aby zadbać o bezpieczeństwo sieci firmowej, warto wdrożyć kilka dobrych nawyków oraz zainwestować w profesjonalne oprogramowanie. We współpracy ze specjalistami IT z Securivy przygotowaliśmy listę 5 kroków, które warto podjąć w trosce o cyberbezpieczeństwo firmy.

 1. Regularnie aktualizuj oprogramowanie

  Celem aktualizacji jest między innymi wyeliminowanie luk i błędów w zabezpieczeniach. Nie odkładaj tego na później, lecz wrzuć aktualizacje oprogramowania na listę priorytetów. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo danych i zmniejszysz ryzyko awarii systemu.

 2. Inwestuj w szkolenia z cyberbezpieczeństwa

  Szkolenia z bezpieczeństwa IT zwracają uwagę pracowników na ryzyko związane z nieprzestrzeganiem procedur i pozwalają eliminować błędy, które powstają z niewiedzy. Dotyczy to zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej – rok 2020 pokazał, że ten drugi przypadek wymaga podjęcia dodatkowych kroków w zakresie edukacji.

 3. Wybierz rozwiązanie UTM

  Zadaniem systemów UTM (ang. Unified Threat Management) jest kompleksowe zabezpieczanie styku sieci firmowej z Internetem. Dobry system UTM łączy w sobie funkcje zapory sieciowej, filtrowania stron WWW, ochrony przed atakami oraz ochrony antywirusowej, antyspamowej i antyspyware. Taki system zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo sieci i sprawdza się zarówno w średnich, jak i dużych organizacjach. Wdrożenie systemu UTM warto powierzyć profesjonalnej firmie IT, która pomoże dobrać najlepszą opcję, dopasowaną do wydajności sieci i potrzeb przedsiębiorstwa.

 4. Monitoruj aktywność pracowników

  Monitorowanie działań podejmowanych przez pracowników zwiększa efektywność pracy i korzystnie wpływa na bezpieczeństwo IT. W tym celu warto wdrożyć oprogramowanie monitorujące Ekran System, które umożliwia kontrolowanie i nagrywanie aktywności użytkownika nawet wtedy, gdy komputer nie jest podłączony do Internetu.

 5. Zadbaj o spójną politykę bezpieczeństwa

  Choć każda firma jest zobowiązana do prowadzenia polityki bezpieczeństwa, warto zadbać o to, by była ona czymś więcej niż obowiązkowym dokumentem. Kierując się polityką bezpieczeństwa na co dzień – podczas podejmowania działań wewnątrzfirmowych i współpracy z jednostkami zewnętrznymi – masz kontrolę nad cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, by zasady były surowo przestrzegane, a sama polityka na bieżąco aktualizowana.

Dbanie o cyberbezpieczeństwo w firmie wcale nie jest trudne, o ile znasz reguły gry. Wprowadź 5 powyższych zasad i zwiększ bezpieczeństwo IT swojego przedsiębiorstwa!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *