Cyberbezpieczeństwo w firmie powinno skupiać się na podejmowaniu kroków prowadzących do skutecznej ochrony sieci firmowej i podłączonych do niej urządzeń. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania firmy i jak najszybciej wdrożyć narzędzia mające zapewnić bezpieczeństwo IT. Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo danych w firmie?
Spis treści
Dlaczego bezpieczeństwo sieci firmowej jest tak ważne?
Bezpieczeństwo IT to zagadnienie obejmujące ochronę systemów informatycznych, danych, systemów sieciowych oraz całej infrastruktury IT. Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń pozwala zachować płynny dostęp do sieci i zapobiega kradzieży danych. Żadna firma nie może sobie pozwolić na utratę danych klientów, gdyż mogłoby to prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, kar finansowych i utraty zaufania kontrahentów.
Jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo w firmie?
Aby zadbać o bezpieczeństwo sieci firmowej, warto wdrożyć kilka dobrych nawyków oraz zainwestować w profesjonalne oprogramowanie. We współpracy ze specjalistami IT z Securivy przygotowaliśmy listę 5 kroków, które warto podjąć w trosce o cyberbezpieczeństwo firmy.
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie
Celem aktualizacji jest między innymi wyeliminowanie luk i błędów w zabezpieczeniach. Nie odkładaj tego na później, lecz wrzuć aktualizacje oprogramowania na listę priorytetów. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo danych i zmniejszysz ryzyko awarii systemu.
- Inwestuj w szkolenia z cyberbezpieczeństwa
Szkolenia z bezpieczeństwa IT zwracają uwagę pracowników na ryzyko związane z nieprzestrzeganiem procedur i pozwalają eliminować błędy, które powstają z niewiedzy. Dotyczy to zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej – rok 2020 pokazał, że ten drugi przypadek wymaga podjęcia dodatkowych kroków w zakresie edukacji.
- Wybierz rozwiązanie UTM
Zadaniem systemów UTM (ang. Unified Threat Management) jest kompleksowe zabezpieczanie styku sieci firmowej z Internetem. Dobry system UTM łączy w sobie funkcje zapory sieciowej, filtrowania stron WWW, ochrony przed atakami oraz ochrony antywirusowej, antyspamowej i antyspyware. Taki system zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo sieci i sprawdza się zarówno w średnich, jak i dużych organizacjach. Wdrożenie systemu UTM warto powierzyć profesjonalnej firmie IT, która pomoże dobrać najlepszą opcję, dopasowaną do wydajności sieci i potrzeb przedsiębiorstwa.
- Monitoruj aktywność pracowników
Monitorowanie działań podejmowanych przez pracowników zwiększa efektywność pracy i korzystnie wpływa na bezpieczeństwo IT. W tym celu warto wdrożyć oprogramowanie monitorujące Ekran System, które umożliwia kontrolowanie i nagrywanie aktywności użytkownika nawet wtedy, gdy komputer nie jest podłączony do Internetu.
- Zadbaj o spójną politykę bezpieczeństwa
Choć każda firma jest zobowiązana do prowadzenia polityki bezpieczeństwa, warto zadbać o to, by była ona czymś więcej niż obowiązkowym dokumentem. Kierując się polityką bezpieczeństwa na co dzień – podczas podejmowania działań wewnątrzfirmowych i współpracy z jednostkami zewnętrznymi – masz kontrolę nad cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, by zasady były surowo przestrzegane, a sama polityka na bieżąco aktualizowana.
Dbanie o cyberbezpieczeństwo w firmie wcale nie jest trudne, o ile znasz reguły gry. Wprowadź 5 powyższych zasad i zwiększ bezpieczeństwo IT swojego przedsiębiorstwa!
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…