Cyberbezpieczeństwo w firmie powinno skupiać się na podejmowaniu kroków prowadzących do skutecznej ochrony sieci firmowej i podłączonych do niej urządzeń. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania firmy i jak najszybciej wdrożyć narzędzia mające zapewnić bezpieczeństwo IT. Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo danych w firmie?
Spis treści
Dlaczego bezpieczeństwo sieci firmowej jest tak ważne?
Bezpieczeństwo IT to zagadnienie obejmujące ochronę systemów informatycznych, danych, systemów sieciowych oraz całej infrastruktury IT. Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń pozwala zachować płynny dostęp do sieci i zapobiega kradzieży danych. Żadna firma nie może sobie pozwolić na utratę danych klientów, gdyż mogłoby to prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, kar finansowych i utraty zaufania kontrahentów.
Jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo w firmie?
Aby zadbać o bezpieczeństwo sieci firmowej, warto wdrożyć kilka dobrych nawyków oraz zainwestować w profesjonalne oprogramowanie. We współpracy ze specjalistami IT z Securivy przygotowaliśmy listę 5 kroków, które warto podjąć w trosce o cyberbezpieczeństwo firmy.
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie
Celem aktualizacji jest między innymi wyeliminowanie luk i błędów w zabezpieczeniach. Nie odkładaj tego na później, lecz wrzuć aktualizacje oprogramowania na listę priorytetów. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo danych i zmniejszysz ryzyko awarii systemu.
- Inwestuj w szkolenia z cyberbezpieczeństwa
Szkolenia z bezpieczeństwa IT zwracają uwagę pracowników na ryzyko związane z nieprzestrzeganiem procedur i pozwalają eliminować błędy, które powstają z niewiedzy. Dotyczy to zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej – rok 2020 pokazał, że ten drugi przypadek wymaga podjęcia dodatkowych kroków w zakresie edukacji.
- Wybierz rozwiązanie UTM
Zadaniem systemów UTM (ang. Unified Threat Management) jest kompleksowe zabezpieczanie styku sieci firmowej z Internetem. Dobry system UTM łączy w sobie funkcje zapory sieciowej, filtrowania stron WWW, ochrony przed atakami oraz ochrony antywirusowej, antyspamowej i antyspyware. Taki system zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo sieci i sprawdza się zarówno w średnich, jak i dużych organizacjach. Wdrożenie systemu UTM warto powierzyć profesjonalnej firmie IT, która pomoże dobrać najlepszą opcję, dopasowaną do wydajności sieci i potrzeb przedsiębiorstwa.
- Monitoruj aktywność pracowników
Monitorowanie działań podejmowanych przez pracowników zwiększa efektywność pracy i korzystnie wpływa na bezpieczeństwo IT. W tym celu warto wdrożyć oprogramowanie monitorujące Ekran System, które umożliwia kontrolowanie i nagrywanie aktywności użytkownika nawet wtedy, gdy komputer nie jest podłączony do Internetu.
- Zadbaj o spójną politykę bezpieczeństwa
Choć każda firma jest zobowiązana do prowadzenia polityki bezpieczeństwa, warto zadbać o to, by była ona czymś więcej niż obowiązkowym dokumentem. Kierując się polityką bezpieczeństwa na co dzień – podczas podejmowania działań wewnątrzfirmowych i współpracy z jednostkami zewnętrznymi – masz kontrolę nad cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, by zasady były surowo przestrzegane, a sama polityka na bieżąco aktualizowana.
Dbanie o cyberbezpieczeństwo w firmie wcale nie jest trudne, o ile znasz reguły gry. Wprowadź 5 powyższych zasad i zwiększ bezpieczeństwo IT swojego przedsiębiorstwa!
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…