Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Jak najlepiej pilnować swoich haseł w internecie?

Jak najlepiej pilnować swoich haseł w internecie?

Silne hasło internetowe pozwala w bezpieczny sposób korzystać z sieci i minimalizuje ryzyko zostania ofiarą cyberprzestępców. Dowiedz się, jakich zasad przestrzegać, aby uniknąć utraty różnych kont internetowych i nie dopuścić do ich przejęcia przez hakerów.

Unikaj tworzenia prostych haseł

Niestety, wciąż wielu użytkowników sieci stosuje proste do odgadnięcia kombinacje typu 1111, 123456, abc123 czy qwerty. Używając sekwencji liczb, liter lub znaków, stają się łatwym celem dla cyberprzestępców. Złym pomysłem jest także tworzenie hasła na podstawie daty urodzin czy imienia i nazwiska. Takie przewidywalne hasła nie są dla hakerów żadnym wyzwaniem. Jak więc stworzyć silne i trudne do złamania hasło dostępu?

Zadbaj o swoje hasła dzięki managerowi haseł

W trosce o swoje bezpieczeństwo w Internecie warto korzystać z narzędzi przeznaczonych do tworzenia mocnych i unikalnych haseł. Dobrym rozwiązaniem jest automatyczne wygenerowanie hasła w jednym z dostępnych programów. Bardzo trudno będzie hakerom złamać tego typu, bardzo skomplikowany szyfr. Manager haseł ma w swoim wachlarzu popularne antywirusy, takie jak np. Kaspersky, Panda, McAfee.

Nie używaj jednego hasła do wielu kont

Złym nawykiem jest używanie tego samego hasła dostępu do wielu kont, np.:

  • profilu na Facebooku,
  • bankowości elektronicznej,
  • w sklepie online,
  • skrzynki pocztowej,
  • forum społecznościowego,
  • Instagrama.

Mając inne hasło na każdym koncie, sprawisz, że w przypadku zhakowania cyberprzestępca będzie miał ograniczone pole do działania (dostanie się tylko do jednego z Twoich zasobów). To szczególnie ważne w przypadku korzystania z usług bankowych (rachunek, karta debetowa/kredytowa), gdy w grę wchodzi nie tylko utrata tożsamości, lecz także zgromadzonych środków.

Dwuskładnikowe uwierzytelnienie

Dwuetapowe uwierzytelnienie (ang. Two Factor Authentication, 2FA) to doskonały sposób na zabezpieczenie haseł dostępu do internetowych kont. Na czym dokładnie polega ta metoda? Podczas procesu logowania, poza loginem i hasłem, musisz podać dodatkowe, poufne informacje, np. nazwisko panieńskie matki, kod SMS lub kod z generatora kodów. Warto stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie wszędzie, gdzie to tylko możliwe.

Nie zapisuj haseł na komputerze

Warto być zapobiegliwym i nigdy nie zapisywać haseł dostępowych na komputerze ani żadnym innym urządzeniu, które może zostać przejęte przez hakerów, np. zdalnie za pomocą szkodliwego oprogramowania. Rozsądniejszą opcją jest zapamiętanie lub ewentualnie zapisanie haseł w notesie czy tradycyjnym kalendarzu. Oczywiście dołóż wszelkich starań, aby nie były w widocznym miejscu, chroń tego typu wrażliwe dane przed wzrokiem przypadkowych osób. Przykładowo, nigdy nie przyklejaj karteczek z hasłami do tablicy korkowej w pracy.

Nie udostępniaj haseł dostępu innym

Nie dziel się swoimi hasłami do internetu z członkami rodziny, współpracownikami czy przyjaciółmi. Idealna sytuacja to taka, w której to właśnie Ty jesteś jedyną osobą, która zna hasła dostępu. Gdy podasz komuś tego typu dane, Twój poziom bezpieczeństwa w sieci drastycznie spada. Jeśli np. ze względów zawodowych musisz przekazać dane hasło pracownikowi, nigdy nie wysyłaj go mailem ani w wiadomości SMS. Bezpieczniejszym sposobem będzie droga ustna (osobiście lub podczas rozmowy przez telefon).

Zmiana haseł co jakiś czas

Eksperci rekomendują, aby regularnie zmieniać hasła dostępu. Kiedyś zalecano, aby robić to co około 90 dni. Obecnie zdaniem wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa w sieci wystarczy, gdy przeprowadzisz ten proces raz w roku.

Chcesz zoptymalizować rachunki za internet i TV? Wybierz pakiet internet i telewizja, dzięki któremu będziesz mieć dostęp do nowoczesnego modemu z Wi-Fi i dekodera UPC TV 4K Box.

Źródła:

  1. sites.google.com/site/zagrozeniawwwinternecie/home/haslo
  2. www.gov.pl/web/baza-wiedzy/jak-tworzyc-bezpieczne-hasla
  3. bitdefender.pl/przechowywanie-hasel-jak-robic-to-bezpiecznie/
  4. trybawaryjny.pl/czestotliwosc-zmiany-hasla/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *