Silne hasło internetowe pozwala w bezpieczny sposób korzystać z sieci i minimalizuje ryzyko zostania ofiarą cyberprzestępców. Dowiedz się, jakich zasad przestrzegać, aby uniknąć utraty różnych kont internetowych i nie dopuścić do ich przejęcia przez hakerów.
Spis treści
Unikaj tworzenia prostych haseł
Niestety, wciąż wielu użytkowników sieci stosuje proste do odgadnięcia kombinacje typu 1111, 123456, abc123 czy qwerty. Używając sekwencji liczb, liter lub znaków, stają się łatwym celem dla cyberprzestępców. Złym pomysłem jest także tworzenie hasła na podstawie daty urodzin czy imienia i nazwiska. Takie przewidywalne hasła nie są dla hakerów żadnym wyzwaniem. Jak więc stworzyć silne i trudne do złamania hasło dostępu?
Zadbaj o swoje hasła dzięki managerowi haseł
W trosce o swoje bezpieczeństwo w Internecie warto korzystać z narzędzi przeznaczonych do tworzenia mocnych i unikalnych haseł. Dobrym rozwiązaniem jest automatyczne wygenerowanie hasła w jednym z dostępnych programów. Bardzo trudno będzie hakerom złamać tego typu, bardzo skomplikowany szyfr. Manager haseł ma w swoim wachlarzu popularne antywirusy, takie jak np. Kaspersky, Panda, McAfee.
Nie używaj jednego hasła do wielu kont
Złym nawykiem jest używanie tego samego hasła dostępu do wielu kont, np.:
- profilu na Facebooku,
- bankowości elektronicznej,
- w sklepie online,
- skrzynki pocztowej,
- forum społecznościowego,
- Instagrama.
Mając inne hasło na każdym koncie, sprawisz, że w przypadku zhakowania cyberprzestępca będzie miał ograniczone pole do działania (dostanie się tylko do jednego z Twoich zasobów). To szczególnie ważne w przypadku korzystania z usług bankowych (rachunek, karta debetowa/kredytowa), gdy w grę wchodzi nie tylko utrata tożsamości, lecz także zgromadzonych środków.
Dwuskładnikowe uwierzytelnienie
Dwuetapowe uwierzytelnienie (ang. Two Factor Authentication, 2FA) to doskonały sposób na zabezpieczenie haseł dostępu do internetowych kont. Na czym dokładnie polega ta metoda? Podczas procesu logowania, poza loginem i hasłem, musisz podać dodatkowe, poufne informacje, np. nazwisko panieńskie matki, kod SMS lub kod z generatora kodów. Warto stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie wszędzie, gdzie to tylko możliwe.
Nie zapisuj haseł na komputerze
Warto być zapobiegliwym i nigdy nie zapisywać haseł dostępowych na komputerze ani żadnym innym urządzeniu, które może zostać przejęte przez hakerów, np. zdalnie za pomocą szkodliwego oprogramowania. Rozsądniejszą opcją jest zapamiętanie lub ewentualnie zapisanie haseł w notesie czy tradycyjnym kalendarzu. Oczywiście dołóż wszelkich starań, aby nie były w widocznym miejscu, chroń tego typu wrażliwe dane przed wzrokiem przypadkowych osób. Przykładowo, nigdy nie przyklejaj karteczek z hasłami do tablicy korkowej w pracy.
Nie udostępniaj haseł dostępu innym
Nie dziel się swoimi hasłami do internetu z członkami rodziny, współpracownikami czy przyjaciółmi. Idealna sytuacja to taka, w której to właśnie Ty jesteś jedyną osobą, która zna hasła dostępu. Gdy podasz komuś tego typu dane, Twój poziom bezpieczeństwa w sieci drastycznie spada. Jeśli np. ze względów zawodowych musisz przekazać dane hasło pracownikowi, nigdy nie wysyłaj go mailem ani w wiadomości SMS. Bezpieczniejszym sposobem będzie droga ustna (osobiście lub podczas rozmowy przez telefon).
Zmiana haseł co jakiś czas
Eksperci rekomendują, aby regularnie zmieniać hasła dostępu. Kiedyś zalecano, aby robić to co około 90 dni. Obecnie zdaniem wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa w sieci wystarczy, gdy przeprowadzisz ten proces raz w roku.
Chcesz zoptymalizować rachunki za internet i TV? Wybierz pakiet internet i telewizja, dzięki któremu będziesz mieć dostęp do nowoczesnego modemu z Wi-Fi i dekodera UPC TV 4K Box.
Źródła:
- sites.google.com/site/zagrozeniawwwinternecie/home/haslo
- www.gov.pl/web/baza-wiedzy/jak-tworzyc-bezpieczne-hasla
- bitdefender.pl/przechowywanie-hasel-jak-robic-to-bezpiecznie/
- trybawaryjny.pl/czestotliwosc-zmiany-hasla/
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…