Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo danych w firmie – profesjonalna utylizacja dysków

Bezpieczeństwo danych w firmie – profesjonalna utylizacja dysków

Bezpieczeństwo danych to podstawa. Wyciek informacji firmowych może mieć poważne konsekwencje biznesowe i prawne. Z tego względu, o ochronę kluczowych informacji dbać należy na każdym etapie ich przepływu.

Dlaczego bezpieczeństwo danych jest tak ważne?

Właścicieli i pracowników firm nie trzeba przekonywać o zaletach cyfryzacji. Przeniesienie danych do internetu nie tylko pomaga zoptymalizować koszty, ale również w znacznym stopnie usprawnia prace. W efekcie korzystają na tym wszyscy – pracodawcy, kadra, a także klienci.

Należy pamiętać jednak, że wraz ze wzrostem cyfryzacji firmy wzrasta również ryzyko przechwycenia kluczowych dla funkcjonowania firmy danych.
Cyberprzestępczość to realny problem, który dotknąć może każde przedsiębiorstwo, niezależnie od jego wielkości czy branży. Szczególnie obecnie, kiedy pracownicy coraz częściej wykonują obowiązki poza murami firmy, we własnych domach. Dużą uwagę bezpieczeństwu danych powinny poświęcić również duże firmy, posiadające oddziały w różnych miastach i krajach, przez co komunikacja między pracownikami odbywa się głównie poprzez sieć.

Wymusza to stosowanie coraz nowszych rozwiązań z zakresu zapewnianie bezpieczeństwa informacji. Tym bardziej że hakerzy również nie spoczywają na laurach i próbują znaleźć dostęp do interesujących ich danych w coraz to nowy sposób. Do najpopularniejszych typów ataków należą phishing, DDoS oraz ransomware.

Wyciek danych prowadzić może do poważnych konsekwencji – zmniejszenia wydajności pracy, a także zachwiania stabilności i bezpieczeństwa firmy, a w konsekwencji upadku jej reputacji.
Należy wspomnieć również o skutkach prawnych. Ochrona danych osobowych, wraz z wejściem w życie nowych regulacji RODO, stała się niezwykle ważna, a wyciek informacji może zostać ukarany wysokim mandatem.

Z tego powodu warto dbać o stosowanie właściwych środków bezpieczeństwa na każdym etapie przepływu danych. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej utylizacji wrażliwych informacji.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w firmie?

Obecnie przepływ informacji jest znacznie szerszy i obejmuje nie tylko dokumenty, ale również sieci i urządzenia – w tym drukarki, komputery przenośne i stacjonarne, a nawet smartfony i tablety.
W efekcie bardziej skomplikowana stała się kontrola obiegu danych, a co za tym idzie, konieczne jest stosowanie nowych rozwiązań, które zapewnią pełnego bezpieczeństwo danych.
Nowoczesną pomoc w tym zakresie oferuje firma HitIt.pl. Przedsiębiorstwo proponuje pomoc w inwentaryzacji i diagnostyce sprzętu IT, a także nieiszczeniu danych.
Rezultatem skorzystania z usług firmy jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa informacji, ale również oszczędność pieniędzy.

Jak zutylizować dyski SSD i HDD?

Regularny audyt i inwentaryzacja sprzętu w firmie pozwala zachować wyposażenie firmy na najwyższym poziomie. Sprzyja to wydajności pracy oraz pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo danych. Przy wymianie starego sprzętu na nowy wielu właścicieli firm zastanawia się co zrobić ze starym sprzętem. Szczególnie z dyskami SSD, HDD oraz innymi nośnikami danych, których nie można po prostu potraktować jak elektrośmieci. Konieczne jest usunięcie znajdujących się na nich informacji.

Warto pamiętać, że samodzielne zniszczenie dysków, np. wiertarką nie gwarantuje tego, że dane uległy zniszczeniu. W wielu przypadkach odzyskanie informacji z uszkodzonych dysków jest możliwe.

Z tego względu warto zdecydować się na profesjonalną utylizację nośników, którą poprzedza trwałe usunięcie danych. Do ich skasowania używa się urządzeniu Shredder lub poddaje procesowi demagnetyzacji. Urządzenie Shreddera używane jest do usuwania danych z dysków SSD oraz HDD. W tym drugi przypadku możliwe jest również usunięcie danych poprzez pole elektromagnetyczne.

Warto pamiętać, że cały proces utylizacji nośników nie musi być szkodliwy dla środowiska. Wystarczy zniszczyć jedynie dyski magnetyczne, a resztę urządzenia przygotować do recyklingu. Dzięki temu urządzenia nie zasilą stale powiększającej się góry elektrośmieci.

Zniszczenie nośników to jednak niejedyna opcja. Alternatywą może być trwałe usunięcie danych za pomocą oprogramowania Wiper app, dzięki czemu dysk użyć można ponownie.
Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala trwale usunąć dane z nośników. Podczas procesu kasowania danych uszkodzeniu nie ulega jednak sam dysk. W efekcie zarówno nośniki HDD, jak i SSD mogą dalej służyć firmie. Taki sposób kasowania danych pozwala zatem zoptymalizować wydatki na sprzęt komputerowy. Ponadto jest zgodny z RODO.

Atutem takiej metody jest również dbałość o środowisko. Współcześnie odpowiedzialne społecznie firmy nie mogą zapomnieć o ekologii. W takim wypadku oprogramowania do trwałego usuwania danych stanowi doskonały wybór. Dyski po przetworzeniu nie trafiają do kosza, ale są dalej w użyciu.
Więcej informacji znaleźć można na https://hitit.pl/niszczenie-danych/.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *