Bezpieczeństwo danych to podstawa. Wyciek informacji firmowych może mieć poważne konsekwencje biznesowe i prawne. Z tego względu, o ochronę kluczowych informacji dbać należy na każdym etapie ich przepływu.
Spis treści
Dlaczego bezpieczeństwo danych jest tak ważne?
Właścicieli i pracowników firm nie trzeba przekonywać o zaletach cyfryzacji. Przeniesienie danych do internetu nie tylko pomaga zoptymalizować koszty, ale również w znacznym stopnie usprawnia prace. W efekcie korzystają na tym wszyscy – pracodawcy, kadra, a także klienci.
Należy pamiętać jednak, że wraz ze wzrostem cyfryzacji firmy wzrasta również ryzyko przechwycenia kluczowych dla funkcjonowania firmy danych.
Cyberprzestępczość to realny problem, który dotknąć może każde przedsiębiorstwo, niezależnie od jego wielkości czy branży. Szczególnie obecnie, kiedy pracownicy coraz częściej wykonują obowiązki poza murami firmy, we własnych domach. Dużą uwagę bezpieczeństwu danych powinny poświęcić również duże firmy, posiadające oddziały w różnych miastach i krajach, przez co komunikacja między pracownikami odbywa się głównie poprzez sieć.
Wymusza to stosowanie coraz nowszych rozwiązań z zakresu zapewnianie bezpieczeństwa informacji. Tym bardziej że hakerzy również nie spoczywają na laurach i próbują znaleźć dostęp do interesujących ich danych w coraz to nowy sposób. Do najpopularniejszych typów ataków należą phishing, DDoS oraz ransomware.
Wyciek danych prowadzić może do poważnych konsekwencji – zmniejszenia wydajności pracy, a także zachwiania stabilności i bezpieczeństwa firmy, a w konsekwencji upadku jej reputacji.
Należy wspomnieć również o skutkach prawnych. Ochrona danych osobowych, wraz z wejściem w życie nowych regulacji RODO, stała się niezwykle ważna, a wyciek informacji może zostać ukarany wysokim mandatem.
Z tego powodu warto dbać o stosowanie właściwych środków bezpieczeństwa na każdym etapie przepływu danych. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej utylizacji wrażliwych informacji.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w firmie?
Obecnie przepływ informacji jest znacznie szerszy i obejmuje nie tylko dokumenty, ale również sieci i urządzenia – w tym drukarki, komputery przenośne i stacjonarne, a nawet smartfony i tablety.
W efekcie bardziej skomplikowana stała się kontrola obiegu danych, a co za tym idzie, konieczne jest stosowanie nowych rozwiązań, które zapewnią pełnego bezpieczeństwo danych.
Nowoczesną pomoc w tym zakresie oferuje firma HitIt.pl. Przedsiębiorstwo proponuje pomoc w inwentaryzacji i diagnostyce sprzętu IT, a także nieiszczeniu danych.
Rezultatem skorzystania z usług firmy jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa informacji, ale również oszczędność pieniędzy.
Jak zutylizować dyski SSD i HDD?
Regularny audyt i inwentaryzacja sprzętu w firmie pozwala zachować wyposażenie firmy na najwyższym poziomie. Sprzyja to wydajności pracy oraz pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo danych. Przy wymianie starego sprzętu na nowy wielu właścicieli firm zastanawia się co zrobić ze starym sprzętem. Szczególnie z dyskami SSD, HDD oraz innymi nośnikami danych, których nie można po prostu potraktować jak elektrośmieci. Konieczne jest usunięcie znajdujących się na nich informacji.
Warto pamiętać, że samodzielne zniszczenie dysków, np. wiertarką nie gwarantuje tego, że dane uległy zniszczeniu. W wielu przypadkach odzyskanie informacji z uszkodzonych dysków jest możliwe.
Z tego względu warto zdecydować się na profesjonalną utylizację nośników, którą poprzedza trwałe usunięcie danych. Do ich skasowania używa się urządzeniu Shredder lub poddaje procesowi demagnetyzacji. Urządzenie Shreddera używane jest do usuwania danych z dysków SSD oraz HDD. W tym drugi przypadku możliwe jest również usunięcie danych poprzez pole elektromagnetyczne.
Warto pamiętać, że cały proces utylizacji nośników nie musi być szkodliwy dla środowiska. Wystarczy zniszczyć jedynie dyski magnetyczne, a resztę urządzenia przygotować do recyklingu. Dzięki temu urządzenia nie zasilą stale powiększającej się góry elektrośmieci.
Zniszczenie nośników to jednak niejedyna opcja. Alternatywą może być trwałe usunięcie danych za pomocą oprogramowania Wiper app, dzięki czemu dysk użyć można ponownie.
Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala trwale usunąć dane z nośników. Podczas procesu kasowania danych uszkodzeniu nie ulega jednak sam dysk. W efekcie zarówno nośniki HDD, jak i SSD mogą dalej służyć firmie. Taki sposób kasowania danych pozwala zatem zoptymalizować wydatki na sprzęt komputerowy. Ponadto jest zgodny z RODO.
Atutem takiej metody jest również dbałość o środowisko. Współcześnie odpowiedzialne społecznie firmy nie mogą zapomnieć o ekologii. W takim wypadku oprogramowania do trwałego usuwania danych stanowi doskonały wybór. Dyski po przetworzeniu nie trafiają do kosza, ale są dalej w użyciu.
Więcej informacji znaleźć można na https://hitit.pl/niszczenie-danych/.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…