Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Na czym polega szyfrowanie wiadomości e-mail?

Na czym polega szyfrowanie wiadomości e-mail?

Wysyłanie e-maili stało się powszechne nie tylko pomiędzy pracownikami firmy, kontrahentami, ale i prywatnymi użytkownikami Internetu. Każdy z nas narażony jest na zagrożenia w sieci, dowiedz się jak ich unikać.

Szyfrowanie wiadomości email – na czym się opiera?

Szyfrowanie mail jest zabezpieczeniem treści wiadomości za pomocą ustalonego klucza. Kluczem jest najczęściej hasło, składające się z ciągu liter i cyfr lub z kilku słów. Dzięki zaszyfrowanym wiadomościom mailowym osoby postronne nie mają dostępu do zawartości przesyłanego, elektronicznego listu. Zaszyfrowany e-mail najczęściej jest wiadomością, wysyłaną w firmie i zawierającą dane wrażliwe. Mogą być to informacje z danymi osobowymi, informacje o klientach, współpracujących firmach lub akta osobowe, karty chorób, dane finansowe. Szyfrowanie wiadomości polega na ustaleniu klucza, potrzebnego do otwarcia zawartości maila. Klucz znany jest tylko nadawcy i odbiorcy wiadomości, jest wcześniej ustalany i niezapisywany.

Jak zapewnić bezpieczeństwo e-mail?

Aby zapewnić bezpieczeństwo korespondencji elektronicznej konieczne jest szyfrowanie wiadomości. Jeśli w ramach przesyłania informacji firmowych rezygnujesz z takiego zabezpieczenia, jakim jest szyfrowanie wiadomości email można powiedzieć, że świadomie narażasz się na wyciek informacji, stanowiących treść wiadomości. Szyfrowanie mail jest odpowiednikiem zamknięcia i zaklejenia koperty papierowej, w której przesyłasz tradycyjne listy. Dzięki niemu wpływasz na bezpieczeństwo e-mail i unikasz kradzieży danych na etapie przesyłu wiadomości elektronicznej. Musisz wiedzieć, że komputery wymieniają się między sobą danymi, dlatego jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu informacji, przesyłanych w mailach, warto je zaszyfrować. W przeciwnym razie każdy, kto ma dostęp do przesyłanego maila pomiędzy skrzynką nadawcy, a skrzynką odbiorcy może ingerować w jego treść: zmieniać ją, skracać lub blokować jej przesył.

Szyfrowany mail – jak otworzyć?

Zaszyfrowany mail można otworzyć tak samo jak każdą wiadomość. Elementy, które są zakodowane dostępne są najczęściej w załączniku. W tym miejscu będzie potrzebny kod, bez którego nie uzyskasz dostępu do informacji. Jeśli otrzymujesz zaszyfrowanego maila i nie wiesz jak go otworzyć, dokładnie zapoznaj się z dostępną w nim treścią. Najczęściej będzie zawierała ona wskazówki, dotyczące sposobu otwarcia. Jednocześnie mimo wskazówek osoba postronna nie będzie w stanie złamać hasła, będącego zupełnie przypadkowym lub składającym się z tylko Tobie znanych elementów. Kluczem może być ciąg przypadkowych wyrazów, które poznałeś wcześniej lub kilka cyfr, liter, znane Ci dane w postaci numeru pesel lub danych Twojego dokumentu tożsamości.

Czy warto szyfrować wiadomości e-mail?

Zdecydowanie warto szyfrować służbowe wiadomości, które zawierają istotne informacje, wrażliwe dane lub dane finansoweBezpieczeństwo e-mail to priorytet w dbałości o dane firmowe oraz przesyłane pomiędzy kontrahentami i do klientów. Osoby, które mogłyby mieć dostęp do tych poufnych treści na etapie przesyłania wiadomości, będą musiały pogodzić się z brakiem dostępu. Wystarczy wybrać kartę Plik, gdzie w Opcjach znajduje się Centrum Zaufania, a następnie skorzystać z możliwości Ustawień Centrum Zaufania. Tam w przestrzeni Zaszyfrowanych Wiadomości mailowych wybierzesz interesującą Cię opcję, związaną z szyfrowaniem całej treści maila lub jedynie załącznika.

Artykuł partnera.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *