Wysyłanie e-maili stało się powszechne nie tylko pomiędzy pracownikami firmy, kontrahentami, ale i prywatnymi użytkownikami Internetu. Każdy z nas narażony jest na zagrożenia w sieci, dowiedz się jak ich unikać.
Spis treści
Szyfrowanie wiadomości email – na czym się opiera?
Szyfrowanie mail jest zabezpieczeniem treści wiadomości za pomocą ustalonego klucza. Kluczem jest najczęściej hasło, składające się z ciągu liter i cyfr lub z kilku słów. Dzięki zaszyfrowanym wiadomościom mailowym osoby postronne nie mają dostępu do zawartości przesyłanego, elektronicznego listu. Zaszyfrowany e-mail najczęściej jest wiadomością, wysyłaną w firmie i zawierającą dane wrażliwe. Mogą być to informacje z danymi osobowymi, informacje o klientach, współpracujących firmach lub akta osobowe, karty chorób, dane finansowe. Szyfrowanie wiadomości polega na ustaleniu klucza, potrzebnego do otwarcia zawartości maila. Klucz znany jest tylko nadawcy i odbiorcy wiadomości, jest wcześniej ustalany i niezapisywany.
Jak zapewnić bezpieczeństwo e-mail?
Aby zapewnić bezpieczeństwo korespondencji elektronicznej konieczne jest szyfrowanie wiadomości. Jeśli w ramach przesyłania informacji firmowych rezygnujesz z takiego zabezpieczenia, jakim jest szyfrowanie wiadomości email można powiedzieć, że świadomie narażasz się na wyciek informacji, stanowiących treść wiadomości. Szyfrowanie mail jest odpowiednikiem zamknięcia i zaklejenia koperty papierowej, w której przesyłasz tradycyjne listy. Dzięki niemu wpływasz na bezpieczeństwo e-mail i unikasz kradzieży danych na etapie przesyłu wiadomości elektronicznej. Musisz wiedzieć, że komputery wymieniają się między sobą danymi, dlatego jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu informacji, przesyłanych w mailach, warto je zaszyfrować. W przeciwnym razie każdy, kto ma dostęp do przesyłanego maila pomiędzy skrzynką nadawcy, a skrzynką odbiorcy może ingerować w jego treść: zmieniać ją, skracać lub blokować jej przesył.
Szyfrowany mail – jak otworzyć?
Zaszyfrowany mail można otworzyć tak samo jak każdą wiadomość. Elementy, które są zakodowane dostępne są najczęściej w załączniku. W tym miejscu będzie potrzebny kod, bez którego nie uzyskasz dostępu do informacji. Jeśli otrzymujesz zaszyfrowanego maila i nie wiesz jak go otworzyć, dokładnie zapoznaj się z dostępną w nim treścią. Najczęściej będzie zawierała ona wskazówki, dotyczące sposobu otwarcia. Jednocześnie mimo wskazówek osoba postronna nie będzie w stanie złamać hasła, będącego zupełnie przypadkowym lub składającym się z tylko Tobie znanych elementów. Kluczem może być ciąg przypadkowych wyrazów, które poznałeś wcześniej lub kilka cyfr, liter, znane Ci dane w postaci numeru pesel lub danych Twojego dokumentu tożsamości.
Czy warto szyfrować wiadomości e-mail?
Zdecydowanie warto szyfrować służbowe wiadomości, które zawierają istotne informacje, wrażliwe dane lub dane finansowe. Bezpieczeństwo e-mail to priorytet w dbałości o dane firmowe oraz przesyłane pomiędzy kontrahentami i do klientów. Osoby, które mogłyby mieć dostęp do tych poufnych treści na etapie przesyłania wiadomości, będą musiały pogodzić się z brakiem dostępu. Wystarczy wybrać kartę Plik, gdzie w Opcjach znajduje się Centrum Zaufania, a następnie skorzystać z możliwości Ustawień Centrum Zaufania. Tam w przestrzeni Zaszyfrowanych Wiadomości mailowych wybierzesz interesującą Cię opcję, związaną z szyfrowaniem całej treści maila lub jedynie załącznika.
Artykuł partnera.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…