Popularne

Artykuł

Sprzęt

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki 3D?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki 3D?

Drukarki przestrzenne cieszą się zasłużoną popularnością właściwie na całym świecie – wytwarzane dzięki nim przedmioty mogą znaleźć zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia. Niestety ma to też pewien minus – sprzęt tego typu jest tak różnorodny, że wybór odpowiedniego urządzenia może być naprawdę problematyczny. Dlatego przygotowaliśmy ten krótki poradnik, w którym podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze drukarki 3D.

Czym właściwie jest drukarka 3D?

Zanim przejdziemy do istotnych parametrów tych urządzeń, warto wspomnieć, czym w ogóle jest taki sprzęt. Otóż w dużym uproszczeniu, drukarki 3D to urządzenia, które tworzą trójwymiarowe elementy na podstawie wygenerowanego komputerowo modelu. Mogą wykorzystywać do tego różne materiały (np. plastikowe filamenty, proszki gipsowe czy żywice światłoutwardzalne), które nakładane są warstwami przy użyciu poruszającej się głowicy drukującej – efektem jest fizyczne odwzorowanie zaprojektowanego obiektu. Zdecydowanie najpopularniejsze są drukarki FDM, czyli urządzenia wykorzystujące filamenty.

Najważniejsze parametry drukarek przestrzennych

Skoro wiemy już, o co chodzi w drukowaniu przestrzennym, pora przyjrzeć się bliżej najważniejszym parametrom drukarek. A są to:

Materiał drukarski

Jak już wspomnieliśmy, drukarki mogą pracować na bazie różnych materiałów – na ogół są one jednak ograniczone do jednego ich typu, a część może współpracować tylko z jednym konkretnym materiałem. Przykładowo drukarki SLA umożliwiają pracę z żywicami światłoutwardzalnymi, a drukarki domowe są dość często ograniczone tylko do filamentu PLA.

Wybór materiału zależy od tego, co chcemy drukować – do drukowania niewielkich elementów w warunkach domowych/półprofesjonalnych w zupełności wystarczy sprzęt pracujący w technologii FDM. Jeśli jednak potrzebujemy sprzętu do profesjonalnych zastosowań, zależy nam na dużej precyzji lub potrzebujemy drukować elementy przezroczyste – potrzebna będzie drukarka SLA. Oczywiście nie są to jedyne dostępne rodzaje drukarek – profesjonaliści mogą też sięgnąć po drukarki proszkowe, wykorzystujące masy plastyczne czy nawet biodrukarki, które operują na materiałach organicznych (używa się ich m.in. do odtwarzania fragmentów narządów).

Przeglądając obsługiwane materiały, warto sprawdzić, jak dużej obróbki będą wymagać po wydrukowaniu – zdarza się, że droższy w zakupie surowiec wyjdzie znacznie taniej, niż ten o małej cenie, ale wymagający intensywnej obróbki w postprodukcji.

Prędkość drukowania

Szybkość drukowania będzie tym ważniejsza, im większe elementy lub nakłady danego elementu zamierzamy drukować. Jeśli szukamy czegoś do hobbystycznego wykorzystania lub zamierzamy drukować coś tylko okazjonalnie, nie musimy się specjalnie przejmować tym parametrem.

Jakość wydruku

Na ogólną jakość wydruku wpływa grubość/wysokość warstwy – im będzie mniejsza, tym precyzyjniej odwzorowany zostanie dany model. Trzeb jednak pamiętać, że mniejsze grubości/wysokości warstwy wydłużają proces drukowania.

Jak sprawdzić jakość wydruku? Wystarczy zamówić druk próbny. Część sprzedawców oferuje taką możliwość za darmo, jednak na ogół jest to płatne. Dlatego warto zamówić drukowanie skomplikowanego wzoru o niezbyt dużych rozmiarach. Dzięki temu można ocenić wszystkie wady i zalety danej technologii przed podjęciem decyzji zakupowej.

Skomplikowanie obsługi

Ogromną zaletą, ważną zwłaszcza dla początkujących entuzjastów druku 3D, jest łatwość obsługi danego urządzenia. Najłatwiej obsługuje się oczywiście drukarki wykorzystujące autorskie, dedykowane oprogramowanie – niestety taki software automatycznie podwyższa cenę. Drukarki sterowane przez oprogramowanie open source będą tańsze, ale znacznie trudniejsze w obsłudze – system musi bowiem mieć zdecydowanie więcej opcji, żeby móc działać sprawnie na możliwie największej liczbie różnych modeli.

Szeroki wybór drukarek 3D oraz fachowe porady dotyczące doboru sprzętu znajdziesz na https://www.drukarki3d.seb-comp.pl/32-drukarki-3d.

Drukarka 3D Może Być Świetnym Hobby

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki 3D?

Rozglądając się za drukarką, warto zwrócić również uwagę, czy dany dostawca oferuje wsparcie techniczne i serwis – dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy zostaniemy z niedziałającą drukarką bez żadnej pomocy.

Kolejną wartą rozważenia kwestią jest wybór między gotowym urządzeniem a zestawem do samodzielnego montażu. Ta druga opcja jest już coraz rzadziej spotykana, niemniej jednak warto wziąć ją pod uwagę, gdy czujemy się dobrze w dziedzinie składania elektroniki – zestawy do samodzielnego złożenia są wyraźnie tańsze i łatwiejsze w transporcie.

Wracając na chwilę do kwestii obsługi, ważna również będzie wygoda – takie dodatki jak np. dotykowy panel LCD, automatyczne tworzenie podpór czy możliwość skorzystania z gotowej bazy modeli mogą być naprawdę nieocenioną pomocą, szczególnie na początku.

Jeśli dysponujemy bardzo ograniczoną przestrzenią, ważne będą również wymiary drukarki – w tej materii dostępne są zarówno małe modele mieszczące się bez problemu na biurku, jak i te dorównujące rozmiarami małym szafom. Skoro już przy umiejscowieniu jesteśmy, trzeba pamiętać, żeby drukarka stała zawsze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu – zwłaszcza że niektóre materiały wydzielają szkodliwe opary po podgrzaniu.

Jeśli zamierzamy drukować modele z więcej niż jednego materiału lub chcemy przygotować więcej niż jeden wydruk naraz, powinniśmy rozejrzeć się za modelem z większą liczbą głowic.

Podsumowanie

Drukarki 3D dają ogromne możliwości – na tę chwilę ich potencjał jest praktycznie nieograniczony, a nowe zastosowania pojawiają się właściwie jak grzyby po deszczu. Bez wątpienia będą one przyszłością wielu branż. Nie są to jednak urządzenia wyłącznie dla przemysłu – dostępne są również drukarki, z których można korzystać w domowym zaciszu. Co prawda są one na ogół ograniczone do wąskiej grupy materiałów lub nawet jednego konkretnego, ale w zupełności wystarczą do rozwijania hobby czy rozpoczęcia niewielkiej działalności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *