Popularne

Artykuł

Dom i budownictwo

Jak inteligentny budynek wpływa na komfort użytkowników?

Jak inteligentny budynek wpływa na komfort użytkowników?

Inteligentne rozwiązania technologiczne dla nieruchomości w ciągu ostatnich lat stały się niezwykle popularne. Wiele osób decyduje się na wdrażanie automatyki do swoich domów, mieszkań oraz biur. Dlaczego? A to dlatego, że przynoszą one naprawdę wiele korzyści. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się funkcje komfortowe. W naszym dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest inteligentny budynek i jak jego poszczególne funkcje wpływają na komfort domowników.

Pojęcie inteligentnego budynku

Inteligentny, znaczy automatyczny. Jak więc rozumieć pojęcie systemu zarządzania budynkiem? Teoria może wydawać się nieco skomplikowana, jednak w praktyce inteligentny dom jest niezwykle prostym rozwiązaniem, które sprawia, że mieszkanie, czy też inna nieruchomość staje się bezpieczniejsza i co najważniejsze – wygodniejsza.

W dobie Internetu każdy z nas chce jak najlepiej zadbać o swój komfort, a więc takie rozwiązania, jak automatyczne oświetlenie, czy system bezpieczeństwa, są bardzo pożądane. I tym właśnie jest inteligentny budynek. To w pełni zautomatyzowany system, który łączy w sobie wiele różnych komponentów. Pochodzą one od setek różnych producentów, dzięki czemu użytkownik może swobodnie dopasowywać je do swoich indywidualnych potrzeb.

Systemy automatyczne dla budynków oraz innych rodzajów nieruchomości, mogą doprowadzić do oszczędności. Co w skali roku wydaje się korzystne. Szczególnie jeżeli chodzi o zużycie gazu, prądu oraz wody.

Co wchodzi w skład systemu inteligentnego budynku?

Zakres rozwiązań, jakie stosuje się w projektowaniu systemów automatyki dla budynku, jest niezwykle szeroki. Użytkownik ma możliwość implementacji w swoim mieszkaniu między innymi takich rozwiązań, jak:

  • automatyczne i inteligentne oświetlenie;

  • system monitoring oraz poszczególnych komponentów z zakresu bezpieczeństwa (rozwiązania antywłamaniowe);

  • elektryczne gniazdka smart;

  • system przesłon okiennych (rolety, żaluzje, zasłony);

  • komponenty zużycia wody;

  • systemy audio i wideo;

  • wirtualni asystenci (Google, Alexa, Ciri).

Za prawidłowe działanie wszystkich zainstalowanych w inteligentnym budynku komponentów, odpowiada główna centrala (centralka). Jest to nic innego, jak rozdzielnia, która umożliwia zdalne sterowanie całym systemem, a co za tym idzie, automatyzację sporej części procesów. Wystarczy, że użytkownik ma stałe połączenie z Internetem.

Inteligentny budynek a komfort. Co warto wiedzieć?

Systemy inteligentnego budynku niosą za sobą zarówno oszczędności, jak i kwestie funkcjonalne, Podnoszą one zarówno oszczędności, jak i komfort użytkowania domu/mieszkania. Oprócz wyżej wymienionych komponentów, które wchodzą w skład systemu inteligentnego budynku, najważniejsze są jednak czujniki. To dzięki nim użytkownik ma większą swobodę we własnej przestrzeni.

Czujniki wykrywają ruch, a następnie wysyłają sygnał do centrali, która wydaje polecenie do poszczególnych instalacji. Dobrym przykładem może być tutaj inteligentny system oświetlenia. Gdy czujniki wykrywają ruch, automatycznie uruchamiają lampy, np. w korytarzach. W ten sposób żaden z domowników nie narazi się na niebezpieczny upadek w ciemności.

W dzisiejszych czasach komfort stanowi bardzo ważny element życia codziennego. Systemy inteligentnego budynku wyraźnie podnoszą jego poziom, dzięki czemu użytkowanie własnej przestrzeni staje się niezwykle proste.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *