Inteligentne rozwiązania technologiczne dla nieruchomości w ciągu ostatnich lat stały się niezwykle popularne. Wiele osób decyduje się na wdrażanie automatyki do swoich domów, mieszkań oraz biur. Dlaczego? A to dlatego, że przynoszą one naprawdę wiele korzyści. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się funkcje komfortowe. W naszym dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest inteligentny budynek i jak jego poszczególne funkcje wpływają na komfort domowników.
Spis treści
Pojęcie inteligentnego budynku
Inteligentny, znaczy automatyczny. Jak więc rozumieć pojęcie systemu zarządzania budynkiem? Teoria może wydawać się nieco skomplikowana, jednak w praktyce inteligentny dom jest niezwykle prostym rozwiązaniem, które sprawia, że mieszkanie, czy też inna nieruchomość staje się bezpieczniejsza i co najważniejsze – wygodniejsza.
W dobie Internetu każdy z nas chce jak najlepiej zadbać o swój komfort, a więc takie rozwiązania, jak automatyczne oświetlenie, czy system bezpieczeństwa, są bardzo pożądane. I tym właśnie jest inteligentny budynek. To w pełni zautomatyzowany system, który łączy w sobie wiele różnych komponentów. Pochodzą one od setek różnych producentów, dzięki czemu użytkownik może swobodnie dopasowywać je do swoich indywidualnych potrzeb.
Systemy automatyczne dla budynków oraz innych rodzajów nieruchomości, mogą doprowadzić do oszczędności. Co w skali roku wydaje się korzystne. Szczególnie jeżeli chodzi o zużycie gazu, prądu oraz wody.
Co wchodzi w skład systemu inteligentnego budynku?
Zakres rozwiązań, jakie stosuje się w projektowaniu systemów automatyki dla budynku, jest niezwykle szeroki. Użytkownik ma możliwość implementacji w swoim mieszkaniu między innymi takich rozwiązań, jak:
-
automatyczne i inteligentne oświetlenie;
-
system monitoring oraz poszczególnych komponentów z zakresu bezpieczeństwa (rozwiązania antywłamaniowe);
-
elektryczne gniazdka smart;
-
system przesłon okiennych (rolety, żaluzje, zasłony);
-
komponenty zużycia wody;
-
systemy audio i wideo;
-
wirtualni asystenci (Google, Alexa, Ciri).
Za prawidłowe działanie wszystkich zainstalowanych w inteligentnym budynku komponentów, odpowiada główna centrala (centralka). Jest to nic innego, jak rozdzielnia, która umożliwia zdalne sterowanie całym systemem, a co za tym idzie, automatyzację sporej części procesów. Wystarczy, że użytkownik ma stałe połączenie z Internetem.
Inteligentny budynek a komfort. Co warto wiedzieć?
Systemy inteligentnego budynku niosą za sobą zarówno oszczędności, jak i kwestie funkcjonalne, Podnoszą one zarówno oszczędności, jak i komfort użytkowania domu/mieszkania. Oprócz wyżej wymienionych komponentów, które wchodzą w skład systemu inteligentnego budynku, najważniejsze są jednak czujniki. To dzięki nim użytkownik ma większą swobodę we własnej przestrzeni.
Czujniki wykrywają ruch, a następnie wysyłają sygnał do centrali, która wydaje polecenie do poszczególnych instalacji. Dobrym przykładem może być tutaj inteligentny system oświetlenia. Gdy czujniki wykrywają ruch, automatycznie uruchamiają lampy, np. w korytarzach. W ten sposób żaden z domowników nie narazi się na niebezpieczny upadek w ciemności.
W dzisiejszych czasach komfort stanowi bardzo ważny element życia codziennego. Systemy inteligentnego budynku wyraźnie podnoszą jego poziom, dzięki czemu użytkowanie własnej przestrzeni staje się niezwykle proste.
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…