Popularne

Artykuł

Dom i budownictwo

Maty grzewcze – na co zwracać uwagę?

Maty grzewcze – na co zwracać uwagę?

Jeśli już decydujesz się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, z pewnością znasz zalety i wady tego rozwiązania. Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszych elektrycznych mat grzewczych? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Przede wszystkim jakość

Dobierając właściwe maty grzewcze pod podłogówkę nie ma miejsca na kompromisy. Elementy słabej jakości mogą łatwo ulegać uszkodzeniu. Mata grzewcza powinna być cienka, ale również odporna na chwilowe odkształcenia. Zaleca się, aby przewód grzewczy miał konstrukcję wielosplotową oraz aby był właściwie izolowany. Siatka z włókna szklanego, do której przyklejony jest przewód grzewczy powinna mieć warstwę samoprzylepną, co zdecydowanie ułatwia montaż. Maty grzewcze Heat Decor mają grubość 3 mm. Maksymalna grubość wylewki lub kleju aplikowana na matę to 20 mm.

Bezpieczeństwo mat grzewczych

W matach grzewczych energia elektryczna zamienia się w cieplną w cienkim przewodzie wolframowo-niklowym, który natychmiast oddaje ciepło otoczeniu. Ważne jest, aby kabel elektryczny był odporny na wysokie temperatury, które mogą powstawać w miejscach, gdzie materiał odbierający ciepło nie dość dokładnie przylega do kabla. W przypadku mat grzewczych Heat Decor odporność ta została uzyskana dzięki podwójnej izolacji warstwą teflonu. Teflonem pokryta jest zarówno pojedyncza wiązka przewodu, jak również cały kabel. Dzięki temu mata grzewcza jest odporna na punktowe przegrzanie nawet do 200°C.

Awaryjność mat grzewczych

Maty grzewcze dobrej jakości praktycznie nie psują się. Mimo, że przewód grzewczy jest niezwykle cienki (przekrój 2 mm na 3 mm), powłoka teflonowa nadaje mu bardzo dużą trwałość. Uszkodzenie maty grzewczej może nastąpić jedynie podczas nieumiejętnego montażu lub jeśli dojdzie do punktowego przegrzania, którego nie wytrzyma słabsza niż teflonowa izolacja. Gdy mata grzewcza została zalana klejem lub wylewką, nie ma praktycznej możliwości, aby uległa ona fizycznemu uszkodzeniu. Fakt ten jest potwierdzony przez producentów. Wielu z nich daje gwarancję na maty grzewcze nawet na 25 lat. Systemy ogrzewania podłogowego oparte na elektrycznych matach grzewczych są bezobsługowe i nie wymagają okresowego serwisowania, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych podłogówek, gdzie konieczna jest czasem wymiana zaworów lub pompy.

Elektryczna mata grzewcza jest bardzo rozsądnym wyborem źródła ciepła przy ogrzewaniu podłogowym. Konstrukcja mat grzewczych ewoluowała z biegiem lat, co finalnie pozwoliło uzyskać produkt bezawaryjny i bezpieczny w rozsądnej cenie. Jak zawsze przy planowaniu elektrycznej podłogówki warto zadbać w pierwszej kolejności o docieplenie budynku. Nawet najlepsza mata grzewcza może być drogim rozwiązaniem, jeśli ciepło będzie uciekać z pomieszczenia przez nieefektywną izolację ścian lub stropu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *