Popularne

Artykuł

Dom i budownictwo

Jak drony zmieniają pracę rolników i geodetów?

Jak drony zmieniają pracę rolników i geodetów?

Nowoczesne technologie coraz częściej znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach, ponieważ dzięki nim przedsiębiorstwa mogą znacząco zwiększać swoją efektywność oraz oferować swoim klientom usługi na najwyższym poziomie. Wśród urządzeń, które wręcz zrewolucjonizowały funkcjonowanie wielu sektorów, bardzo często wspomina się o dronach. Jak drony zmieniają pracę rolników i geodetów? Objaśniamy to w poniższym poradniku.

Geodezja – co trzeba wiedzieć o tej dziedzinie?

Zadaniem geodetów jest realizowanie różnego rodzaju pomiarów. Prowadzone przez nich pomiary są następnie zamieniane na profesjonalne opracowania, które mają formę map, profilów oraz różnego rodzaju dokumentów. Geodeci wykonujący swoją pracę w trakcie codziennych obowiązków muszą korzystać z wiedzy z różnych dziedzin nauki, na przykład geografii, fizyki, matematyki, informatyki i prawa. Aby wykonywanie wszystkich zadań przebiegało sprawnie, a ryzyko występowania błędów było ograniczone do absolutnego minimum, decydują się oni na korzystanie z różnego rodzaju rozwiązań technologicznych i urządzeń.

W kontekście dokładności prowadzonych pomiarów doskonałym wsparciem dla geodetów są specjalne drony, takie jak na przykład Mavic 3 Thermal. Dzięki takiemu sprzętowi dokładność pomiarów jest zdecydowanie większa, co w tej pracy jest kwestią absolutnie najważniejszą. 

Zastosowania dronów w geodezji

Jakie są najistotniejsze zastosowania dronów przez geodetów w ich codziennej pracy? Przede wszystkim są one wykorzystywane do prowadzenie pomiarów terenu. Dzięki temu geodeci mogą w sposób znacznie szybszy sporządzać różnego rodzaju mapy. Oprócz tego, za pośrednictwem dronów można też monitorować infrastrukturę, np. budynki, mosty, drogi czy linie energetyczne. Możliwość przeprowadzania inspekcji z powietrza sprawia, że geodeci są w stanie dokładnie, szybko oraz w całkowicie bezpieczny sposób przeprowadzać badanie stanu technicznego różnych obiektów i zapobiegać różnego rodzaju awariom czy usterkom.

Nowoczesne drony posiadające zaawansowane kamery i oprogramowanie mogą też posłużyć do projektowania trójwymiarowych modeli terenu i obiektów. Jest to przydatne podczas planowania i projektowania infrastruktury.

Drony w rolnictwie

Drony są też coraz chętniej wykorzystywane przez rolników. Przede wszystkim, mogą one służyć do monitorowania pól uprawnych. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest bieżące weryfikowanie stanu pól a także dokładnego stanu roślin oraz identyfikowanie różnego rodzaju zagrożeń.

Za pośrednictwem dronów można też stosować rozwiązania dotyczące ochrony roślin. Mianowicie: za pomocą tych urządzeń możliwe jest rozpylanie różnych środków, na przykład nawozów. Dodatkowo, wykorzystanie dronów powoduje, że wykonane prace są zdecydowanie bardziej precyzyjne, szybsze i mniej kosztowne. Tak duża liczba korzyści sprawia, że z roku na rok coraz większa liczba rolników decyduje się na inwestycję w profesjonalne drony. Mimo iż początkowy koszt może wydawać się duży, to taki wydatek dość szybko się zwróci.

Artykuł promocyjny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *