Popularne

Artykuł

IT

10 przykazań w świecie UX. Poznaj je

10 przykazań w świecie UX. Poznaj je

User Experience – w skrócie UX – to nic innego jak kompleksowe działania ukierunkowane na doświadczenie użytkownika. Obecnie każdy właściciel strony internetowej – bez względu na jej profil i przeznaczenie – powinien uwzględniać najważniejsze zasady UX. Jest to podstawa sukcesu. Tym, o czym należy pamiętać, są heurystyki Nielsena.

Obecnie rosnącą popularnością cieszy się kurs heurystyki Nielsena, który na pewno warto ukończyć. To szkolenie, na które powinni zdecydować się wszyscy planujący swoją karierę zawodową w obszarze UX i chcący odnieść sukces. Jakie są najważniejsze przykazania rządzące światem UX?

Z czym wiąże się projektowanie według User Experience?

Strona internetowa, która została zaprojektowana według założeń User Experience, jest przede wszystkim atrakcyjna wizualnie. Podoba się użytkownikom, zwraca uwagę perfekcyjnie dobranymi kolorami i rozmieszczeniem elementów. Jest także użyteczna oraz intuicyjna, co oznacza, że korzystanie z niej jest naprawdę proste i przyjemne. Tak skonstruowana strona przyciąga Internautów, co przekłada się na sukces niezależnie od tego, czy chodzi o bloga, czy sklep internetowy. Dlatego heurystyki Nielsena kurs to szkolenie, na które naprawdę warto postawić.

Jakie są najważniejsze zasady w świecie UX?

Chcąc skutecznie zajmować się User Experience, należy przede wszystkim dokładnie znać 10 heurystyk Nielsena. To właśnie one uważane są za prawdziwe przykazania UX, których przestrzeganie jest naprawdę konieczne, jeśli witryna ma odnieść sukces. Są one następujące:

  • zawsze należy pokazywać, jaki status ma system;
  • pomiędzy systemem a rzeczywistość należy zachować zgodność;
  • użytkownik powinien otrzymać pełną kontrolę;
  • należy przestrzegać standardów i zadbać o spójność witryny;
  • należy unikać błędów;
  • użytkownik powinien mieć wybór, nie powinien być zmuszany do zapamiętywania;
  • witryna powinna być elastyczna i efektywna;
  • należy trzymać się umiaru i zachować estetykę;
  • należy zapewnić odpowiednią obsługę błędów;
  • trzeba zatroszczyć się o dokumentację i pomoc.

Dla laika zasady te brzmią naprawdę skomplikowanie i mogą nie nieść ze sobą w zasadzie żadnego znaczenia. Specjaliści od User Experience doskonale wiedzą jednak, o co chodzi. Z kolei ci, którzy chcą się tego dowiedzieć, mogą postawić na kurs heurystyki Nielsena.

O co chodzi w przykazaniach UX?

Wszystkie wymienione zasady obowiązujące w UX mają jeden cel: ich przestrzeganie pozwala stworzyć stronę przyjazną użytkownikowi. Pamiętając o dziesięciu przykazaniach User Experience, można odnieść sukces w branży e-commerce. Strony, które są czytelne, przejrzyste, jasne, a zamieszczane na nich informacje zrozumiałe, generują wysokie współczynniki konwersji, a więc to, o co chodzi każdemu, kto zdecydował się na założenie witryny. Warto o tym pamiętać, zanim zrezygnujemy ze wdrożenia User Experience. Polska przestrzeń internetowa pełna jest stron, których właściciela o założeniach UX nigdy nie słyszeli. Na ogół giną one jednak w odmętach sieci, a jeśli użytkownicy na nie trafiają, dzieje się to przez przypadek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *