Zmiana już się dokonuje. Dzięki elastyczności i swobodzie uczenia się w tempie, które odpowiada indywidualnym potrzebom, branża e-Learning przyciąga coraz więcej studentów. W miejscu, w którym edukacja online rozwijała koncepcję spersonalizowanej nauki i natychmiastowego dostępu do treści, uczący się wciąż napotykają pewne trudności w ukończeniu swoich kursów online z powodzeniem. Z raportów wynika, że ponad 6,3 mln studentów zapisało się na kursy online, a liczba ta z dnia na dzień rośnie.
Ale studenci muszą być biegli technicznie, aby móc obsługiwać swoje kursy online. Istnieją pewne wyzwania, które należy pokonać, aby nauka online mogła skutecznie służyć jego celowi. Oto 7 najczęstszych wyzwań technicznych nauki online, które musimy rozwiązać.
-
Spis treści
Trudności w przystosowaniu się do środowiska wirtualnego
Uczniowie mają zwyczaj uczenia się w tradycyjnym środowisku klasowym i są przyzwyczajeni do nauki w cztery oczy. W związku z tym, nie jest im łatwo przystosować się do komputerowego środowiska uczenia się. W tradycyjnych salach lekcyjnych chodzi bardziej o bierne uczenie się i robienie notatek, podczas gdy e-Learning wymaga od uczniów aktywnej interakcji i uczestnictwa w zajęciach online. Może się to wiązać z kliknięciem na kilka opcji, odpowiedzią na pytanie, wzięciem pomocy przy odrabianiu pracy domowej lub udzieleniem informacji zwrotnej.
Uczniowie potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do środowiska nauki, systemu zarządzania treścią online i metod e-learningowych. Studenci muszą być świadomi, dlaczego muszą się zmienić i dlaczego e-learning jest dla nich korzystny. Należy przeprowadzić więcej dyskusji na temat znaczenia uczenia się online, aby studenci mogli łatwo zaakceptować tę zmianę.
-
Niska umiejętność obsługi komputera wśród uczniów
Podstawowa znajomość obsługi komputera jest niezbędna do nauki online. Należy być w stanie obsługiwać wszystkie pliki, zasoby do nauki i zadania w sposób cyfrowy. Uczniowie, którzy nie wiedzą, jak korzystać z podstawowych programów komputerowych, mogą napotykać trudności w zarządzaniu swoimi materiałami do nauki online. Nauka online wymaga ciągłej interakcji z urządzeniami cyfrowymi, takimi jak komputery, smartfony lub tablety i inne urządzenia peryferyjne, takie jak modemy, adaptery, drukarki, skanery, mikrofony lub routery. Dlatego też studenci powinni być świadomi, jak z nich korzystać.
-
Zależność od Internetu i technologii
Uczniowie powinni wiedzieć, jak korzystać z Internetu i jak połączyć się z siecią. Kursy e-learningowe w większości przypadków wiążą się z wymaganiami technicznymi, takimi jak kompatybilność z przeglądarką, wymagania systemowe, solidne połączenie z Internetem i duża przepustowość. Student, który nie ma dostępu do takich warunków, nie może efektywnie korzystać z nauki online. Stąd też istnieje potrzeba posiadania komputera, łącza internetowego i niewielkiej wiedzy technicznej, aby uczniowie mogli rozwiązywać pojawiające się problemy.
-
Brak wsparcia i nauka offline
Brak wsparcia technicznego ze strony dostawcy e-learningu może spowodować wiele problemów dla studentów. Może to prowadzić do opóźnienia postępów w kursie. W związku z tym należy zapewnić studentom stałe wsparcie techniczne, tak aby mogli oni natychmiast uzyskać rozwiązania. Może nie być możliwe za każdym razem, aby studenci mogli korzystać z Internetu i korzystać z dodatkowych materiałów dydaktycznych. Dostawcy powinni oferować możliwość pobrania materiałów do nauki i pomoc w przydzielaniu zadań, tak aby studenci mogli studiować również w trybie offline.
-
Wymagana jest szeroka koordynacja w e-learningu
Czasami tematy wymagają bezpośredniej dyskusji i interakcji. Może się zdarzyć, że nie zawsze jest możliwe, że nagrane wcześniej instrukcje kursu online są wystarczająco jasne dla każdego studenta, np. w przypadku pomocy w zadaniach esejowych. Studenci, którzy napotykają trudności w takim scenariuszu mogą być zmuszeni do wysłania zapytań dodatkowo do instruktorów, a następnie muszą poczekać, aż do momentu, gdy zrozumieją zapytanie i odpowiedzą na nie. Studentom może być trudno komunikować się ze sobą nawzajem. Jeśli od studentów wymaga się pracy w grupach, koordynacja z każdym online może nie wydawać się tak łatwa jak wspólna praca w klasach szkolnych.
-
Wszystko nie może być nauczane w Internecie
Nie wszystkie stopnie naukowe można przekształcić w kursy online. Przedmioty, które wymagają eksperymentów laboratoryjnych i praktycznego doświadczenia, mogą nie być tak skutecznie w nauczaniu poprzez kurs online. Istnieją jednak możliwości symulacji laboratorium w Internecie, ale nie zawsze może się to zdarzyć. Inną możliwością jest wprowadzenie koncepcji nauki hybrydowej. W nauczaniu hybrydowym, studenci mogą doświadczyć tego, co najlepsze w obu światach, ponieważ studenci spędzają trochę czasu na nauce online, a pozostały czas na tradycyjnej nauce w klasie.
-
Złożona struktura kursu
Struktura kursu odgrywa kluczową rolę w sukcesie kursu online. Niejasne instrukcje, mniej interaktywne elementy i skomplikowana nawigacja kursu powodują, że studenci tracą zainteresowanie. Studentom może być trudno zaangażować się w taki kurs, który obejmuje ciągłe czytanie tekstu z dokumentu i treści, które nie mają żadnych realnych życiowych zastosowań do pokazania. Dlatego też dostawcy treści powinni skupić się na tworzeniu kursów online, które mają dobrze zdefiniowane struktury i obejmują wszystkie aspekty e-Learningu, takie jak elementy interaktywne, ćwiczenia oceniające, narzędzia do przekazywania informacji zwrotnych, funkcje czatu na żywo i jasne instrukcje.
W końcu tak, istnieją pewne wyzwania, z którymi uczniowie mogą się zmagać podczas nauki online. Jednak zmiana nastawienia, oczekiwań i odrobina wiedzy technicznej może pomóc uczniom w uzyskaniu stopnia naukowego lub certyfikacji online. W rzeczywistości, każdy może odnieść sukces w nauce online, jeśli dostosuje lepsze nawyki uczenia się i samodyscyplinę.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Najnowsze komentarze