Popularne

Artykuł

Marketing internetowy

Jak pozyskiwać klientów: wybrać tradycyjną czy nowoczesną formę marketingu?

Jak pozyskiwać klientów: wybrać tradycyjną czy nowoczesną formę marketingu?

Internet kojarzy się z globalnym zasięgiem i firmami, które działają na szeroką skalę, ale na promocję w Internecie powinny też stawiać małe i lokalne przedsiębiorstwa: sklepiki, restauracje, księgarnie, kawiarnie, kwiaciarnie, przedszkola i inne. To skuteczne metody zdobywania klientów, a dostępne narzędzia ułatwiają dotarcie do lokalnej społeczności.

Strona Internetowa

W obecnych czasach ważna jest strona internetowa, którą powinno mieć każde przedsiębiorstwo. Jeżeli klient szuka produktu lub usługi w pierwszym odruchu zajrzy do Internetu, a dużo łatwiej znaleźć jest stronę internetową niż wzmiankę o firmie na jakimś forum czy konto w mediach społecznościowych. Własna witryna internetowa to szereg korzyści:

  • Lepsza widoczność firmy w Internecie,
  • Uwierzytelnia firmę,
  • Ułatwia klientom znalezienie firmy,
  • Pozwala w łatwy sposób zapoznać się z ofertą,
  • Umożliwia skontaktowanie się.

Na stronie internetowej firma może zaprezentować swoja ofertę, co przyciągnie konkretnie zainteresowanych potencjalnych klientów i przesieje tych, którzy szukają jednak czegoś innego. Oszczędza się czas na komunikację, ponieważ część informacji potencjalny klient znajdzie już na stronie.

Witryna internetowa może stanowić wizytówkę firmy, ale warto rozbudować ją szerzej, o szczegółową ofertę, portfolio, cennik, a nawet bloga firmowego. Blog pomaga nawiązać relację z klientami, pomaga lepiej zrozumieć ofertę, rozwiązuje niektóre problemy klientów, a także zwiększa widoczność firmy w Internecie.

Warto zainteresować się też narzędziami promocji w przeglądarkach internetowych, na przykład Google Ads. Jeżeli klient wpisuje konkretne zapytanie w przeglądarce, to za pomocą narzędzi Google Ads można zwiększyć widoczność swojej oferty.

Media społecznościowe

Social media pomagają w budowaniu własnej marki. Pozwalają nie tylko przedstawić ofertę firmy, ale pokazać ją od zaplecza, nadać jej charakter i nawiązać więź z odbiorcami. Budowanie relacji z klientami to podstawa współczesnego marketingu.

Portale społecznościowe są też skuteczną formą dotarcia do klientów, ponieważ ludzie spędzają w nich mnóstwo czasu. Jest zatem szansa dotarcia do nich, nawet jeżeli jeszcze nie wykazują zainteresowania daną usługą lub produktem – jest tu większa szansa na wykreowanie danej potrzeby wśród odbiorców. Poza tym oferują gotowe narzędzia marketingowe i ułatwiają tworzenie reklam.

Współczesne media społecznościowe są rozbudowane i oferują wiele metod dotarcia do klienta. To nie tylko posty i filmy na stronie głównej, ale możliwość budowania grup tematycznych, prezentacji luźniejszej formy informacji za pomocą 24-godzinnych Relacji lub Stories czy nagrywanie live’ów.

Inne możliwości dotarcia do klientów w Internecie

W Internecie jest ogrom miejsc, gdzie firma może dać znać o swoim istnieniu i dotrzeć do potencjalnych klientów. Najlepiej, jeśli są to strony związane tematycznie z działalnością przedsiębiorstwa. Może to być: portal ogłoszeniowy, blog tematyczny, forum specjalistyczne, strony umożliwiające szukanie zleceń, jak Useme, OLX czy Oferteo.

Popularną formą marketingu są też współprace z influencerami. Twórcy internetowi, którzy mają duże zasięgi mogą pomóc w promocji marki pod warunkiem, że oferta firmy pasuje tematycznie do zainteresowań odbiorców i jest to realna, zaangażowana społeczność. Tu też jest szeroki wybór współpracy: twórcy z YouTube, blogerzy, podcasterzy, influencerzy z Facebooka, TikToka, Instagrama i wielu innych.

Tradycyjny marketing vs Internet

Tradycyjny marketing obejmował takie działania, jak: reklama w książce telefonicznej lub gazecie, reklama telewizyjna, ulotki, akwizycja czy telemarketing. Rozwój Internetu spowodował przeniesienie marketingu do sieci, ponieważ obecnie to tam spędzamy więcej czasu. Nie ma już książek telefonicznych, gazety i telewizja straciły na atrakcyjności i choć wciąż dobrze miewa się telemarketing, to rozważając formy marketingu, współcześnie to Internet powinien stanowić jego podstawę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *