Przetwarzanie danych w chmurze nie jest już wyłączną domeną firm ściśle związanych z branżą nowoczesnych technologii. Obecnie każda organizacja może z powodzeniem wdrożyć rozwiązania pomagające w skalowaniu działań przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W jaki sposób migracja danych do chmury może pomóc w rozwoju firmy?
Spis treści
Czym jest chmura obliczeniowa?
Rozpocznijmy od zdefiniowania, czym dokładnie jest publiczna chmura obliczeniowa. To technologia, której celem jest przechowywanie i przetwarzanie danych na zewnętrznych serwerach, do których dostęp otrzymujemy za pośrednictwem internetu.
Chmura obliczeniowa jest bardzo elastycznym rozwiązaniem. Obecnie dostawcy publicznych usług chmurowych umożliwiają przeprowadzanie złożonych analiz, wykorzystanie sztucznej inteligencji, dla wytworzenia i rozwijania oprogramowania w chmurze, a także realizują usługi wspierające projektowanie baz i hurtowni danych. Najpopularniejsi dostawcy chmury, np. AWS, proponują nawet 200 różnego rodzaju narzędzi i usług, które w znacznym stopniu ułatwiają gromadzenie i przetwarzanie danych.
Jakie są rodzaje chmury obliczeniowej?
Rozróżnienie pomiędzy typami chmur wynika ze sposobu ich wykorzystania przez organizację. Podstawowa charakterystyka opiera się na sposobie uzyskiwania dostępu do danych. Jakie rodzaje chmury możemy wprowadzić w swojej organizacji?
Chmura publiczna to najlepsze rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw. Usługi w modelu publicznym dostarczane są przez zewnętrzne firmy – cała infrastruktura i oprogramowanie są ich własnością. Dostawcy usług w chmurze przejmują również część odpowiedzialności za bezpieczeństwo danych, np. za fizyczną ochronę dostępu do serwerów. Użytkownik obsługuje chmurę jedynie w jej kluczowych elementach. Ma również możliwość wykorzystania szerokiej gamy narzędzi dostępnych na tzw. marketplace’ach.
Największymi dostawcami chmury publicznej są obecnie: Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform (GCP) i Microsoft Azure. Dzięki silnej konkurencji, funkcjonalność publicznej chmury obliczeniowej poszerza się z dnia na dzień. Najpopularniejsi dostawcy usług chmurowych już teraz proponują ponad 200 różnorodnych narzędzi, które realnie mogą usprawnić działanie naszej organizacji.
Firma może również podjąć decyzję o wykorzystaniu chmury prywatnej. W takim przypadku to ona ponosi koszty infrastruktury oraz obsługi i konserwacji. Musi również zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury we własnym zakresie. Ta metoda wiąże się jednak ze sporymi nakładami na infrastrukturę oraz utrzymywaniem zespołu IT odpowiedzialnego chociażby za bezpieczeństwo zasobów czy aktualizację oprogramowania.
Chmura hybrydowa łączy oba powyższe modele. Zapewnia elastyczność chmury publicznej oraz kontrolę oferowaną przez chmurę prywatną. Użytkownik może również łączyć wielu dostawców chmury. Organizacja korzystająca z tego rozwiązania może również wdrożyć narzędzia oferowane przez publicznych dostawców do analizy danych oraz zwiększania poziomu bezpieczeństwa przechowywanych danych.
Elastyczność chmury hybrydowej pozytywnie wpływa na procesy optymalizacyjne w przedsiębiorstwie. Ma to swoje odzwierciedlenie w popularności. Z rozwiązania hybrydowego korzysta aż 78% firm, 19% decyduje się wyłącznie na chmurę publiczną, a jedynie 2% firm korzysta tylko z chmury prywatnej (raport: Flexera 2021 State of the cloud, s. 20).
Wykorzystanie chmury obliczeniowej w organizacji
Współcześnie każda organizacja może z powodzeniem wdrożyć chmurę, a następnie ją obsługiwać. Rozwiązanie to daje wiele różnorodnych korzyści i dostęp do przydatnych narzędzi. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych funkcji, jakie umożliwia chmura:
- Przechowywanie danych – chmura obliczeniowa w przystępny sposób ułatwia gromadzenie i dostęp do informacji na zewnętrznych serwerach. Umożliwia to rezygnację z nakładów we własną infrastrukturę, w szczególności jej wdrożenie i dalszy rozwój, a elastyczny sposób rozliczania usługi pomaga swobodnie korzystać z dostępnych zasobów.
- Tworzenie aplikacji w chmurze – dostawcy chmury oferują swoim użytkownikom narzędzia wspierające proces tworzenia i testowania oprogramowania. Technologie natywne takie jak kontenery, koncept mikrousług czy kubernetyzacja dają nowe możliwości oprogramowania wytwarzanego i rozwijanego z wykorzystaniem chmury.
- Analiza danych – przeprowadzanie złożonych analiz i symulacji jest możliwe dzięki oferowanym przez dostawców narzędziom zawierającym elementy sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy RPA (eng. Robotic Process Automation). Przetwarzanie i analiza danych jest tym samym bardziej wnikliwe oraz szybsze. Sprawia to, że podejmowanie decyzji biznesowych jest prostsze, gdyż opiera się na pełnym obrazie sytuacji i doskonale przeanalizowanych danych.
Korzystanie z tak elastycznego narzędzia, jakim jest chmura danych, sprawia że może być ona wykorzystywana na wiele innych sposobów. Dostawcy oferują przy tym szeroki wachlarz narzędzi, które rozszerzają te podstawowe funkcje. Specjalistyczne rozwiązania dają chociażby możliwość strumieniowego przesyłania audio i video, rozwój usług SaaS czy wiele innych. Więcej informacji o możliwych sposobach wykorzystania chmury obliczeniowej znajduje się na blogu Cloud Partners w artykule „Najważniejsze zastosowania chmury obliczeniowej”.
Pozytywne skutki wdrożenia chmury
Jakie Jakie są pozytywne skutki wykorzystania chmury obliczeniowej w organizacji? Pierwszą przewagą chmury jest znaczne obniżenie kosztów inwestycyjnych. W przeszłości to przedsiębiorstwo obciążone jest kosztami sprzętu informatycznego i nowoczesnego oprogramowania. Korzystanie z chmury minimalizuje te koszty, zapewniając jednocześnie pełne wsparcie infrastruktury ze strony dostawcy.
Jest to również bardziej efektywny i szybszy sposób realizowania celów biznesowych. Niewątpliwą przewagą chmury jest jej wysoka dostępność. Z niemal każdego miejsca na świecie do naszej dyspozycji są zgromadzone dane wraz ze złożonymi narzędziami do ich analizy.
Obecnie także chmura jest rozwiązaniem bezpiecznym i niezawodnym. Dostawcy rozwijają i wdrażają najnowsze technologie zwiększające bezpieczeństwo przed wszelkimi zagrożeniami. W łatwy sposób można również tworzyć kopie zapasowe i w ten sposób odzyskiwać dane utracone po awariach.
Wdrożenie chmury w firmie warto zlecić partnerowi chmury
Chmura obliczeniowa w firmie to znaczne zwiększenie produktywności pracowników i poprawa efektywności podjętych decyzji biznesowych. Każda organizacja ma jednak swoje wyjątkowe potrzeby. Decyzję utrudnia również bogata oferta dostawców usług chmurowych i wysoka konkurencja między nimi. Przed migracją firmy do chmury warto więc zastanowić się, które z dostępnych rozwiązań zapewni funkcje i narzędzia użyteczne w dalszym rozwoju.
W podjęciu decyzji dopasowanej do faktycznych potrzeb pomagają certyfikowani partnerzy chmury – m.in. frima Cloud Partners. Przygotują, a następnie przeprowadzą, proces profesjonalnej i bezpiecznej migracji danych do chmury publicznej lub hybrydowej. Wykorzystują przy tym autorskie narzędzie, Cloudmizer, które pozwala na stałą analizę, prognozę i optymalizację kosztów najpopularniejszych chmur: Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure. Sprawdź chmurowe rekomendacje i korzystaj w pełni z niemal nieograniczonego potencjału chmury obliczeniowej!
Artykuł sponsorowany.
Podobne artykuły
Today's pick
Allegro czy własny sklep internetowy? Co wybrać?
Wybór platformy do sprzedaży online to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy e-commerce. Z jednej strony mamy Allegro…
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Pożyczki dla firm – jak wybrać najlepsze finansowanie dla Twojego biznesu?
Przedsiębiorcy często stają przed koniecznością pozyskania dodatkowego źródła finansowania, aby zrealizować plany rozwoju firmy, pokryć bieżące koszty lub zainwestować w…
Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie: przegląd branż, które korzystają z AI
Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja (AI) kojarzyła się głównie z filmami science fiction i eksperymentalnymi projektami naukowymi. Dziś jest…
Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Decyzja o zaciągnięciu dodatkowych środków finansowych często wiąże się z koniecznością wyboru kredytu albo pożyczki. Oba te produkty finansowe mają…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…