Przechowywanie i przetwarzanie danych firmowych w chmurze to dzisiaj standard. Wybór tej optymalnej nie jest jednak wcale taki prosty. Dostawcy oferują bowiem różne rodzaje chmur, z których do tych najbardziej powszechnych zalicza się chmurę publiczną. Do wyboru jest również chmura prywatna i ta hybrydowa. Jak dopasować tę idealną, która spełni indywidualne zapotrzebowanie i da najlepsze bezpieczeństwo danych i dokumentacji firmowej? Poznaj szczegóły właśnie teraz i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Spis treści
Chmura publiczna
Chmura publiczna należy do najtańszych rozwiązań, ale jednocześnie jest całkowicie bezpieczna i wydajna. Klient płaci jedynie za wykorzystane zasoby, nie musi natomiast inwestować we własną infrastrukturę. Zarządzaniem oraz wdrożeniami rozmaitych narzędzi zajmuje się dostawca i profesjonalni specjaliści z działów IT.
Co ciekawe, chociaż chmury publiczne dysponują dzisiaj najlepszymi zabezpieczeniami, z reguły na takie e-rozwiązania nie decydują się organizacje rządowe czy medyczne. W ich strukturach nieco lepsze okazują się chmury prywatne. Należy przy tym podkreślić, że chmura publiczna daje klientom pełną swobodę w zakresie zarządzania dostępnymi zasobami oraz przechowywanymi danymi.
Chmura prywatna
Jak podkreślają eksperci z Cloud4You, chmury prywatne dedykowane są firmom, które chcą mieć wirtualną przestrzeń tylko na własny użytek. Dostęp do chmury prywatnej ma tylko dany klient, dzięki czemu bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych jest jeszcze większe. Zaleca się, aby z chmur prywatnych korzystały instytucje rządowe, które zarządzają danymi wrażliwymi czy firmy technologiczne, które dysponują patentami i indywidualną infrastrukturą.
Chmura hybrydowa
Chmura hybrydowa jest połączeniem zalet chmury publicznej i tej prywatnej. To opcja dla tych najbardziej wymagających klientów. Z jednej strony firma korzysta ze współdzielonych zasobów dyskowych, z drugiej może rozbudowywać te własne, wedle indywidualnych potrzeb. Efektem wyboru chmury hybrydowej jest możliwość korzystania z wydajnego środowiska wspólnego, co świetnie sprawdza się na przykład w przypadku prowadzenia sklepu online, ale firma ma do dyspozycji jednocześnie całkowicie prywatną przestrzeń, która przydaje się do trzymania danych poufnych.
Co brać pod uwagę przy wyborze chmury dla firmy?
Należy korzystać z usług tylko renomowanych dostawców, którzy posiadają niezbędne atesty i międzynarodowe certyfikaty świadczące o optymalnych zabezpieczeniach. Co więcej, pod uwagę należy brać zasoby, szerokość pasma i szybkość przesyłu danych. Najlepsi dostawcy oferują też kompleksowe wsparcie specjalistów IT, którzy nie tylko wdrażają poszczególne procesy, ale służą też fachowym doradztwem. Pewne jest, że wybór właściwej chmury pozwala zarządzać danymi sprawniej i przy zachowaniu najlepszego bezpieczeństwa, a jednocześnie minimalizuje koszty, co w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej ma ogromne znaczenie.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…