Przechowywanie i przetwarzanie danych firmowych w chmurze to dzisiaj standard. Wybór tej optymalnej nie jest jednak wcale taki prosty. Dostawcy oferują bowiem różne rodzaje chmur, z których do tych najbardziej powszechnych zalicza się chmurę publiczną. Do wyboru jest również chmura prywatna i ta hybrydowa. Jak dopasować tę idealną, która spełni indywidualne zapotrzebowanie i da najlepsze bezpieczeństwo danych i dokumentacji firmowej? Poznaj szczegóły właśnie teraz i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Spis treści
Chmura publiczna
Chmura publiczna należy do najtańszych rozwiązań, ale jednocześnie jest całkowicie bezpieczna i wydajna. Klient płaci jedynie za wykorzystane zasoby, nie musi natomiast inwestować we własną infrastrukturę. Zarządzaniem oraz wdrożeniami rozmaitych narzędzi zajmuje się dostawca i profesjonalni specjaliści z działów IT.
Co ciekawe, chociaż chmury publiczne dysponują dzisiaj najlepszymi zabezpieczeniami, z reguły na takie e-rozwiązania nie decydują się organizacje rządowe czy medyczne. W ich strukturach nieco lepsze okazują się chmury prywatne. Należy przy tym podkreślić, że chmura publiczna daje klientom pełną swobodę w zakresie zarządzania dostępnymi zasobami oraz przechowywanymi danymi.
Chmura prywatna
Jak podkreślają eksperci z Cloud4You, chmury prywatne dedykowane są firmom, które chcą mieć wirtualną przestrzeń tylko na własny użytek. Dostęp do chmury prywatnej ma tylko dany klient, dzięki czemu bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych jest jeszcze większe. Zaleca się, aby z chmur prywatnych korzystały instytucje rządowe, które zarządzają danymi wrażliwymi czy firmy technologiczne, które dysponują patentami i indywidualną infrastrukturą.
Chmura hybrydowa
Chmura hybrydowa jest połączeniem zalet chmury publicznej i tej prywatnej. To opcja dla tych najbardziej wymagających klientów. Z jednej strony firma korzysta ze współdzielonych zasobów dyskowych, z drugiej może rozbudowywać te własne, wedle indywidualnych potrzeb. Efektem wyboru chmury hybrydowej jest możliwość korzystania z wydajnego środowiska wspólnego, co świetnie sprawdza się na przykład w przypadku prowadzenia sklepu online, ale firma ma do dyspozycji jednocześnie całkowicie prywatną przestrzeń, która przydaje się do trzymania danych poufnych.
Co brać pod uwagę przy wyborze chmury dla firmy?
Należy korzystać z usług tylko renomowanych dostawców, którzy posiadają niezbędne atesty i międzynarodowe certyfikaty świadczące o optymalnych zabezpieczeniach. Co więcej, pod uwagę należy brać zasoby, szerokość pasma i szybkość przesyłu danych. Najlepsi dostawcy oferują też kompleksowe wsparcie specjalistów IT, którzy nie tylko wdrażają poszczególne procesy, ale służą też fachowym doradztwem. Pewne jest, że wybór właściwej chmury pozwala zarządzać danymi sprawniej i przy zachowaniu najlepszego bezpieczeństwa, a jednocześnie minimalizuje koszty, co w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej ma ogromne znaczenie.
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…