Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Chmura publiczna, prywatna, hybrydowa – poznaj najlepsze rozwiązania dla firmy

Chmura publiczna, prywatna, hybrydowa – poznaj najlepsze rozwiązania dla firmy

Przechowywanie i przetwarzanie danych firmowych w chmurze to dzisiaj standard. Wybór tej optymalnej nie jest jednak wcale taki prosty. Dostawcy oferują bowiem różne rodzaje chmur, z których do tych najbardziej powszechnych zalicza się chmurę publiczną. Do wyboru jest również chmura prywatna i ta hybrydowa. Jak dopasować tę idealną, która spełni indywidualne zapotrzebowanie i da najlepsze bezpieczeństwo danych i dokumentacji firmowej? Poznaj szczegóły właśnie teraz i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Chmura publiczna

Chmura publiczna należy do najtańszych rozwiązań, ale jednocześnie jest całkowicie bezpieczna i wydajna. Klient płaci jedynie za wykorzystane zasoby, nie musi natomiast inwestować we własną infrastrukturę. Zarządzaniem oraz wdrożeniami rozmaitych narzędzi zajmuje się dostawca i profesjonalni specjaliści z działów IT.

Co ciekawe, chociaż chmury publiczne dysponują dzisiaj najlepszymi zabezpieczeniami, z reguły na takie e-rozwiązania nie decydują się organizacje rządowe czy medyczne. W ich strukturach nieco lepsze okazują się chmury prywatne. Należy przy tym podkreślić, że chmura publiczna daje klientom pełną swobodę w zakresie zarządzania dostępnymi zasobami oraz przechowywanymi danymi.

Chmura prywatna

Jak podkreślają eksperci z Cloud4You, chmury prywatne dedykowane są firmom, które chcą mieć wirtualną przestrzeń tylko na własny użytek. Dostęp do chmury prywatnej ma tylko dany klient, dzięki czemu bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych jest jeszcze większe. Zaleca się, aby z chmur prywatnych korzystały instytucje rządowe, które zarządzają danymi wrażliwymi czy firmy technologiczne, które dysponują patentami i indywidualną infrastrukturą.

Chmura hybrydowa

Chmura hybrydowa jest połączeniem zalet chmury publicznej i tej prywatnej. To opcja dla tych najbardziej wymagających klientów. Z jednej strony firma korzysta ze współdzielonych zasobów dyskowych, z drugiej może rozbudowywać te własne, wedle indywidualnych potrzeb. Efektem wyboru chmury hybrydowej jest możliwość korzystania z wydajnego środowiska wspólnego, co świetnie sprawdza się na przykład w przypadku prowadzenia sklepu online, ale firma ma do dyspozycji jednocześnie całkowicie prywatną przestrzeń, która przydaje się do trzymania danych poufnych.

Co brać pod uwagę przy wyborze chmury dla firmy?

Należy korzystać z usług tylko renomowanych dostawców, którzy posiadają niezbędne atesty i międzynarodowe certyfikaty świadczące o optymalnych zabezpieczeniach. Co więcej, pod uwagę należy brać zasoby, szerokość pasma i szybkość przesyłu danych. Najlepsi dostawcy oferują też kompleksowe wsparcie specjalistów IT, którzy nie tylko wdrażają poszczególne procesy, ale służą też fachowym doradztwem. Pewne jest, że wybór właściwej chmury pozwala zarządzać danymi sprawniej i przy zachowaniu najlepszego bezpieczeństwa, a jednocześnie minimalizuje koszty, co w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej ma ogromne znaczenie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *