Jak myślicie, pracowników której branży najczęściej dotyka problem wypalenia zawodowego? Choć może wydawać się to zaskakujące, mowa o IT. Liczne badania (np. instytutu Haystack Analytics) wskazują, że z powodu przytłoczenia codziennymi obowiązkami, tempa i ilości zleceń, programistów coraz częściej dopada wypalenie. Branża, choć stabilna, jest też bardzo intensywna i wymagająca. Co zrobić, żeby przetrwać?
Spis treści
Poukładaj to sobie w głowie
Wiele mówi się o umiejętności odpowiedniego planowania i priorytetyzowanzia zadań. To rzeczywiście klucz do sukcesu i spokojniejszej głowy, zwłaszcza w sferze zawodowej. Jednak wbrew pozorom mało kto pamięta o tym na co dzień, sądząc, że planowanie pracy samo w sobie jest stratą czasu. Takie przekonanie jest szczególnie charakterystyczne wśród osób pracujących w sektorze IT. Warto zmienić ten tok myślenia! Jakiego narzędzia użyć i od czego zacząć? Polecamy mind mapping, czyli psychologiczny sposób radzenia sobie ze zbyt dużą ilością obowiązków i zarządzania swoim czasem. Pierwszy raz ten sposób postępowania zastosował brytyjski psycholog Tony Buzan w latach 60. XX wieku. Na czym opiera się mind mapping? Na myśleniu wizualnym. Obrazuje to, co dzieje się w naszej głowie. A te obrazy przelewa na papier/ekran czy inny wygodny nośnik.
To się uda!
Czy stosowanie map ma sens w odniesieniu do branży technologicznej? Jak najbardziej! Umiejętność zaplanowania i rozłożenia działań w czasie czy w ramach konkretnego projektu, pomoże odmienić i poukładać chaotyczną codzienność programisty. Przy tak dużym natłoku zróżnicowanych projektów można się przecież szybko pogubić. A od zagubienia już tylko krok do frustracji. Mapa myśli usystematyzuje i uporządkuje rozbiegane myśli, nadając im logiczny ciąg. Potrzebujesz wygenerować wartościowe słowa-klucze dla danego kodu czy wysokopoziomowej aplikacji/projektu? Mind mapping nada się do tego lepiej niż myślisz. Dodatkowo dzięki swojej graficznej, choć nie sztywnej strukturze, będzie zrozumiały dla osób “z zewnątrz”. To z kolei wesprze i ułatwi różne procesy wewnątrz organizacji i podczas spotkań.
Testerzy i PM lubią to
Nie cała branża IT jest tak samo sceptyczna wobec map myśli. Świetnym przykładem wykorzystania tego psychologicznego narzędzia są testerzy. Dlaczego właśnie oni i co im to daje? Mapy, jak nic innego, pomagają zwizualizować, a następnie przeprowadzić testy – od A do Z. Uwzględniają przy tym większość wymagających weryfikacji funkcjonalności. Kolejną grupą z obszaru IT, która chętnie i efektywnie sięga po mind mapping, są Project Managerowie. Dzięki niemu mogą panować nie tylko nad własnymi zadaniami, ale także nad sprawnym funkcjonowaniem firmy oraz wynikami zespołu. Gdzie jeszcze wykorzystuje się mapy, jeśli chodzi o sektor IT? Na przykład podczas budowania witryn lub tworzenia aplikacji. Pamiętajmy o mapach również podczas spotkań brain stormingowych czy projektowania rozmaitych koncepcji. Najważniejsza zasada to przejrzystość mapy – cel jest taki, aby w pierwszej kolejności była czytelna dla jej autora/autorki. W końcu to właśnie ich ma wspierać.
Zarządzanie czasem to jego oszczędność
Myli się ten, kto uważa, że samo planowanie zadań jest czasochłonne. W porównaniu z improwizacją i działaniem intuicyjnym, jest szalenie efektywne. Finalnie skraca bowiem czas, który standardowo musimy poświęcić na sfinalizowanie projektu. Nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Uniwersalność narzędzia, jakim jest mind mapping sprawia, że można je przełożyć na różne sfery i w każdej z nich świetnie się sprawdzi. Chcesz zaoszczędzić cenny czas? Zainteresuj się mapami myśli.
Więcej informacji: https://edge1s.com/pl/blog/mind_mapping-i-time-management-zoptymalizuje-prace-swojego-mozgu/
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…