Trudno wyobrazić dziś sobie nowoczesną firmę, która nie potrzebowałaby choćby minimalnego zaplecza informatycznego. Zadania, które powierzymy jednemu specjaliście lub całemu zespołowi, mogą być różne – od usuwania awarii, przez administrowanie siecią, po projektowanie sklepów internetowych czy tworzenie aplikacji. Teoretycznie rozwijająca się firma powinna zatrudnić specjalistę z każdej wymienionej dziedziny lub ograniczyć się do jednej osoby, która posiada częściową wiedzę na każdy temat. Nie zawsze jest to korzystne, istnieje jednak trzecia opcja: outsourcing specjalistów IT. Na czym to polega i czy takie rozwiązanie jest dobre dla Twojej firmy?
Outsourcing specjalistów IT – z czym się wiąże?
Tworzenie kolejnych działów w strukturach firmy, w związku z jej rosnącymi potrzebami, jeszcze kilkanaście lat temu było naturalnym i jedynym możliwym krokiem. Z czasem przedsiębiorcy zaczęli zauważać, że pewne obszary działalności, choć niezbędne, okazują się zbyt dużym obciążeniem. Zaczęto więc powierzać je ekspertom spoza firmy. Partnerom zewnętrznym można zlecić np. obsługę logistyczną czy księgowość. Dokładnie w ten sam sposób działa outsourcing specjalistów IT. Co ważne, w ramach takiej współpracy można skorzystać zarówno z pojedynczej usługi, takiej jak np. napisanie aplikacji lub zdecydować się na cały pakiet i kompleksową obsługę informatyczną firmy. Naturalną konsekwencją takiego rozwiązania jest fakt, że zadania zostają wykonane przez fachowców, a jednocześnie nie musimy martwić się o takie aspekty, jak rekrutacja pracowników IT, zmiany kadrowe, urlopy, dokumentacja personalna czy administrowanie wynagrodzeniami.
Outsourcing specjalistów IT i jego zalety
Najważniejszą zaletą, dzięki której outsourcing specjalistów IT (https://hrk.pl/pl/it-contracting) staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, jest redukcja kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalizmu. Pamiętajmy, że sama rekrutacja w IT jest zajęciem długotrwałym, trudnym i kosztownym. Do tego dochodzą inwestycje w szkolenia pracowników oraz zaplecze techniczne. Firma, która chce pokryć swoje zapotrzebowanie na różne usługi, musiałaby liczyć się z koniecznością utrzymania kilku czy kilkunastu etatów. Zewnętrzny partner, oferujący outsourcing specjalistów IT, posiada gotowe zaplecze, sprzęt, a rekrutację IT przeprowadza we własnym zakresie. Dzięki temu może nam zaoferować pakiet różnorodnych usług w zależności od potrzeb. Mogą one obejmować np.:
- obsługę sprzętu i oprogramowania;
- obsługę sieci komputerowych;
- zarządzanie urządzeniami sieciowymi, serwerami;
- usuwanie usterek i awarii;
- przetwarzanie i ochronę danych;
- nowe rozwiązania programistyczne;
- budowę stron, sklepów internetowych, aplikacji.
Ogromną zaletą outsourcingu specjalistów IT jest fakt, że uzyskujemy dostęp do wiedzy oraz kompetencji z różnych dziedzin, najnowocześniejszych rozwiązań i technologii. Outsourcing specjalistów IT to nie tylko bieżąca obsługa firmy, ale również nowe kierunki jej rozwoju. Nie zawsze jest to możliwe w sytuacji, gdy zatrudniamy na etat jedną lub nawet kilka osób.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…