Trudno wyobrazić dziś sobie nowoczesną firmę, która nie potrzebowałaby choćby minimalnego zaplecza informatycznego. Zadania, które powierzymy jednemu specjaliście lub całemu zespołowi, mogą być różne – od usuwania awarii, przez administrowanie siecią, po projektowanie sklepów internetowych czy tworzenie aplikacji. Teoretycznie rozwijająca się firma powinna zatrudnić specjalistę z każdej wymienionej dziedziny lub ograniczyć się do jednej osoby, która posiada częściową wiedzę na każdy temat. Nie zawsze jest to korzystne, istnieje jednak trzecia opcja: outsourcing specjalistów IT. Na czym to polega i czy takie rozwiązanie jest dobre dla Twojej firmy?
Outsourcing specjalistów IT – z czym się wiąże?
Tworzenie kolejnych działów w strukturach firmy, w związku z jej rosnącymi potrzebami, jeszcze kilkanaście lat temu było naturalnym i jedynym możliwym krokiem. Z czasem przedsiębiorcy zaczęli zauważać, że pewne obszary działalności, choć niezbędne, okazują się zbyt dużym obciążeniem. Zaczęto więc powierzać je ekspertom spoza firmy. Partnerom zewnętrznym można zlecić np. obsługę logistyczną czy księgowość. Dokładnie w ten sam sposób działa outsourcing specjalistów IT. Co ważne, w ramach takiej współpracy można skorzystać zarówno z pojedynczej usługi, takiej jak np. napisanie aplikacji lub zdecydować się na cały pakiet i kompleksową obsługę informatyczną firmy. Naturalną konsekwencją takiego rozwiązania jest fakt, że zadania zostają wykonane przez fachowców, a jednocześnie nie musimy martwić się o takie aspekty, jak rekrutacja pracowników IT, zmiany kadrowe, urlopy, dokumentacja personalna czy administrowanie wynagrodzeniami.
Outsourcing specjalistów IT i jego zalety
Najważniejszą zaletą, dzięki której outsourcing specjalistów IT (https://hrk.pl/pl/it-contracting) staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, jest redukcja kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalizmu. Pamiętajmy, że sama rekrutacja w IT jest zajęciem długotrwałym, trudnym i kosztownym. Do tego dochodzą inwestycje w szkolenia pracowników oraz zaplecze techniczne. Firma, która chce pokryć swoje zapotrzebowanie na różne usługi, musiałaby liczyć się z koniecznością utrzymania kilku czy kilkunastu etatów. Zewnętrzny partner, oferujący outsourcing specjalistów IT, posiada gotowe zaplecze, sprzęt, a rekrutację IT przeprowadza we własnym zakresie. Dzięki temu może nam zaoferować pakiet różnorodnych usług w zależności od potrzeb. Mogą one obejmować np.:
- obsługę sprzętu i oprogramowania;
- obsługę sieci komputerowych;
- zarządzanie urządzeniami sieciowymi, serwerami;
- usuwanie usterek i awarii;
- przetwarzanie i ochronę danych;
- nowe rozwiązania programistyczne;
- budowę stron, sklepów internetowych, aplikacji.
Ogromną zaletą outsourcingu specjalistów IT jest fakt, że uzyskujemy dostęp do wiedzy oraz kompetencji z różnych dziedzin, najnowocześniejszych rozwiązań i technologii. Outsourcing specjalistów IT to nie tylko bieżąca obsługa firmy, ale również nowe kierunki jej rozwoju. Nie zawsze jest to możliwe w sytuacji, gdy zatrudniamy na etat jedną lub nawet kilka osób.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…