W dobie cyfryzacji i nieustannego rozwoju internetu, obecność w sieci stała się niezbędna dla większości firm i przedsiębiorstw. Kluczowym elementem zapewniającym widoczność w internecie jest hosting WWW, a wśród dostępnych opcji hostingowych, serwery współdzielone stanowią popularny wybór ze względu na ich koszt-efektywność i łatwość w zarządzaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak działa serwer współdzielony i dlaczego może być atrakcyjną opcją dla wielu użytkowników.
Spis treści
Czym jest hosting współdzielony?
Hosting WWW jest jednym z najważniejszych etapów tworzenia nowej strony internetowej. Polega na udostępnieniu stworzonych treści w Internecie. W tym celu konieczne jest korzystanie z serwera, czyli komputera o dużej mocy, który pracuje nieprzerwanie przez całą dobę. Na rynku dostępny jest szeroki wybór usług hostingowych. Jednym z najpopularniejszych pozostaje serwer współdzielony. Najprościej mówiąc w takiej sytuacji na jednym urządzeniu hostowanych jest kilka różnych stron internetowych.
Dostawca hostingu dzieli tym samym zasoby komputera, takie jak moc obliczeniowa oraz miejsce na dysku, pomiędzy różnych klientów. Dostawcy usługi umożliwiają podpięcie własnego adresu mailowego oraz korzystanie z intuicyjnych narzędzi i paneli administracyjnych. Klienci mają osobne konta hostingowe, korzystając wspólnie z jednego urządzenia. Rozwiązanie jest w pełni bezpieczne i najczęściej pozostaje wybierane przez właścicieli niewielkich twórców, sklepy internetowe oraz blogerów.
Czym różni się hosting współdzielony od serwera dedykowanego?
Alternatywnym wyborem pozostaje serwer dedykowany. W takiej sytuacji komputer i jego zasoby pozostają do pełnej dyspozycji jednego klienta. Nie naraża on się tym samym na spadki wydajności związane ze zwiększoną popularnością innej strony internetowej hostowanej na tym samym serwerze. Warto pamiętać jednak o tym, że usługa ta najczęściej potrzebna jest jedynie największym serwisom internetowym, które generują znaczny ruch na swoim portalu.
Na rynku dostępne są także serwery VPS, czyli Virtual Private Server. Jest to technologia pośrednia między serwerem współdzielonym i dedykowanym. Zapewnia większą niezależność, nie wymagając jednocześnie posiadania osobnego komputera. Klient otrzymuje od dostawcy hostingu wydzieloną przestrzeń serwera, w której posiada pełną kontrolę nad jego zasobami. Jedną z największych wad tego rozwiązania jest konieczność posiadania dodatkowych umiejętności, które umożliwią prawidłową obsługę serwera.
Kiedy warto wybrać serwer współdzielony?
Jedną z najważniejszych zalet serwera współdzielonego jest niższa cena usługi. Koszty utrzymania urządzenia są bowiem dzielone na wszystkich klientów. Hosting dedykowany generuje o wiele wyższe koszty. Z tego powodu na modele współdzielone decyduje się większość prywatnych sprzedawców oraz blogerów. Niższe koszty ułatwiają jednocześnie stworzenie pierwszej strony internetowej i rozpoczęcie działalności online. Jest to zatem świetna alternatywa dla małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych, które chcą promować swoje usługi w sieci.
Wśród zalet tego rozwiązania warto wspomnieć także prostą obsługę panelu administracyjnego i wsparcie techniczne. Hosting współdzielony nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy informatycznej. Znacznie ułatwia tym samym rozpoczęcie pracy mniej doświadczonym użytkownikom. Największym minusem pozostaje jednak limit danych i ewentualne zmniejszenie wydajności związane ze wzmożonym ruchem na innych witrynach umieszczonych na tym samym serwerze. Dlatego nie jest to najlepszy wybór dla największych platform internetowych, generujących znaczny ruch.
Czym kierować się podczas wyboru firmy hostingowej?
Zastanawiasz się, jak wybrać hosting WWW? Podczas wyboru oferty, kieruj się doświadczeniem i dodatkowymi udogodnieniami dla klientów. Firma KEI pozostaje obecna na rynku od 2000 roku, dzięki czemu doskonale jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo danych i efektywność rozwiązań. Ciągły rozwój i wdrażanie najnowocześniejszych technologii pozwalają na świadczenie usług najwyższej jakości. Serwerownia oferuje całodobowe wsparcie, dodatkowe zabezpieczenia oraz backup, do którego masz dostęp w swoim panelu administratora. Całość uzupełniona jest opinią ekspertów, którzy będą monitorować i analizować Twoje potrzeby.
Artykuł gościnny.
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…