Popularne

Artykuł

Biznes

Projektowanie przestrzeni biurowych – jak zaprojektować funkcjonalne biuro?

Projektowanie przestrzeni biurowych – jak zaprojektować funkcjonalne biuro?

Funkcjonalna przestrzeń biurowa jest to kluczowa sprawa w każdym miejscu pracy. Jej aranżacja wpływa na samopoczucie pracowników i ułatwia im wykonywanie codziennych obowiązków. Jednak projektowanie przestrzeni biurowych nie jest takie proste. Jak zatem zaprojektować funkcjonalne biuro, które polubią Twoi pracownicy? Szczegółów dowiesz się z tego artykułu.

Przestrzeń biurowa a funkcjonalność

Dlaczego funkcjonalność biura jest tak ważna? Ponieważ łączy się z ułatwieniem pracy. W nowoczesnych biurach liczy się już nie tylko stworzenie miłej oku przestrzeni, ale przede wszystkim miejsca, które będzie emanowało komfortem. Właśnie dlatego coraz częściej tworzy się biura nie tylko jako miejsce wykonywania obowiązków służbowych, ale też jako przestrzeń, służącą do integracji ze współpracownikami i spotkań z kontrahentami. Dobrze wyposażone biuro powinno dać pracownikom też możliwość wyciszenia i chwilowego oderwania się od natłoku myśli, związanych z codziennymi obowiązkami.

Jak zaprojektować funkcjonalne biuro?

Co więc powinno się w takim pomieszczeniu znaleźć? Biuro zazwyczaj kojarzy nam się z biurkiem na sprzęt komputerowy, akcesoriami do pracy oraz regulowanym fotelem. Przydatne okażą się także szafki i regały na dokumenty. Aranżację najlepiej wykonywać tak, aby znalazły się w niej wszystkie niezbędne do pracy elementy, uwzględniając jednocześnie potrzeby  pracownika i specyfikacje wykonywanego zawodu.

Kluczowe elementy funkcjonalnego biura

Tworząc aranżację, trzeba skupić się na tym, aby w biurze pracownikowi pracowało się jak najlepiej. Meble wielofunkcyjne to podstawa takiej aranżacji. Warto postawić na biurko biurowe regulowane, dające możliwość dostosowania wysokości blatu do indywidualnych wymagań. Coraz częściej stawia się także na akustykę, a więc wyciszenie przestrzeni, co jest szczególnie ważne w biurach typu open space. Pomocne okazują się ścianki akustyczne, dzięki którym można uzyskać spokojną przestrzeń do pracy.

Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu przestrzeni biurowej?

Wśród najczęstszych błędów, popełnianych podczas projektowania przestrzeni biurowej wyróżniamy:

  • nieuwzględnienie indywidualnych potrzeb pracowników – jest to błąd, który może mieć duże znaczenie dla wydajności pracy. Pracownik, który dobrze się czuje na swoim stanowisku, będzie miał więcej chęci do działania i lepiej poradzi sobie z wymagającymi obowiązkami,
  • brak przestrzeni, sprzyjającej relaksowi – ciekawym rozwiązaniem są tzw. strefy relaksu, wyposażone w wygodne fotele i sofy, gdzie pracownik może spędzić w spokoju przerwę, porozmawiać ze współpracownikami lub w miłej atmosferze po prostu wypić kawę,
  • surowa, formalna aranżacja – otoczenie miejsca pracy wpływa na komfort pracownika, warto więc dopasować kolory i estetykę wnętrza w taki sposób, aby atmosfera w biurze była przytulna.

Meble wielofunkcyjne, praktyczne i funkcjonalne

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli. Regulowane fotele to już standard w miejscach pracy. Dużą popularnością cieszą się także stoły wielofunkcyjne z regulacją blatu, pozwalające na zmianę pozycji podczas pracy na komputerze, czy w trakcie spotkań konferencyjnych. Komfortowe meble mają spory wpływ na samopoczucie pracownika, który korzysta z nich przez kilka godzin dziennie. Warto więc zainwestować w wyposażenie wielofunkcyjne, zwiększające standardy oraz bezpieczeństwo pracy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *