Przygotowanie biznesplanu dla wielu nowych, ale również doświadczonych przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie. Niejednokrotnie dokumenty te urastają do postaci bardzo opasłych tomów, gdzie rozpisujemy się na temat naszego biznesu, nowego pomysłu, wszelkich prognoz tej koncepcji wraz z bardzo szczegółowymi danymi marketingowymi, sprzedażowymi i finansowymi.
Przedłożenie takiego biznesplanu potencjalnemu inwestorowi to jak gra w rosyjską ruletkę – inwestor, choć wstępnie zainteresowany koncepcją nie chce tracić całego dnia na zapoznawanie się z bardzo długim biznesplanem. Czy istnieje jakaś alternatywa, która zwiększy nasze szanse na finansowanie zewnętrzne bez potrzeby tworzenia setek stron dokumentu, którego tak naprawdę nikt nie przeczyta? Pomocne mogą okazać się szablony Lean, czyli Lean canvas.
Spis treści
Czym jest koncepcja Lean Canvas
Lean Canvas to koncepcja, zgodnie z którą cały nasz pomysł na biznes jest umieszczony na jednej kartce A4. Na jednej stronie kartki umieścimy wszystkie najważniejsze obszary związane z naszą koncepcją i wytłuszczymy każdy element, który będzie przemawiać za naszym pomysłem. Dzięki takiej koncepcji wykorzystania Lean canvas, bank lub inwestor już od samego początku zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z konkretną osobą, która przedstawia konkretny pomysł na biznes, skonsolidowany na jednej stronie. Oczywiście ciężko byłoby umieścić wszystkie tematy na jednej kartce, dlatego szablon lean powinien być swoistego rodzaju punktem wyjścia, spisem treści do tego, co znajdziemy w dalszej części dokumentu. W zależności od konkretnego projektu inwestor może być zainteresowany tylko konkretnym elementem biznesplanu jak na przykład kwestia finansowa. Jednak by złapać odpowiedni punkt widzenia, warto zapoznać go z projektem jako całość. To właśnie szablon Lean pozwoli mu na błyskawiczne zapoznanie się z każdym obszarem biznesplanu, co da mu lepsze zrozumienie podczas wgłębienie się w kwestie finansowe.
W jaki sposób powinniśmy przygotować biznesplan w oparciu o Lean Canvas
Lean Canvas powinien zawierać w sobie wszystkie elementy, które znajdują się w dalszej części biznesplanu. Jako absolutną podstawę możemy uznać takie kategorie jak partnerzy, kluczowe działania, kluczowe zasoby, relacje z klientami, segmenty klientów, kanały, struktura kosztów i struktura przychodów. Te wszystkie elementy wraz z krótkim opisem pozwolą na otrzymanie jasnego i jednoznacznego osądu na temat atrakcyjności inwestycji. Dzięki takiej koncepcji zyskujemy dodatkową szansę na uatrakcyjnienie naszej idei właśnie poprzez skonsolidowanie całego pomysłu w jednym dokumencie.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Trzeba sobie radzić. Jest tyle obowiązków, że każda pomoc i usprawnienie pracy są bardzo cenne.