Przygotowanie biznesplanu dla wielu nowych, ale również doświadczonych przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie. Niejednokrotnie dokumenty te urastają do postaci bardzo opasłych tomów, gdzie rozpisujemy się na temat naszego biznesu, nowego pomysłu, wszelkich prognoz tej koncepcji wraz z bardzo szczegółowymi danymi marketingowymi, sprzedażowymi i finansowymi.
Przedłożenie takiego biznesplanu potencjalnemu inwestorowi to jak gra w rosyjską ruletkę – inwestor, choć wstępnie zainteresowany koncepcją nie chce tracić całego dnia na zapoznawanie się z bardzo długim biznesplanem. Czy istnieje jakaś alternatywa, która zwiększy nasze szanse na finansowanie zewnętrzne bez potrzeby tworzenia setek stron dokumentu, którego tak naprawdę nikt nie przeczyta? Pomocne mogą okazać się szablony Lean, czyli Lean canvas.
Spis treści
Czym jest koncepcja Lean Canvas
Lean Canvas to koncepcja, zgodnie z którą cały nasz pomysł na biznes jest umieszczony na jednej kartce A4. Na jednej stronie kartki umieścimy wszystkie najważniejsze obszary związane z naszą koncepcją i wytłuszczymy każdy element, który będzie przemawiać za naszym pomysłem. Dzięki takiej koncepcji wykorzystania Lean canvas, bank lub inwestor już od samego początku zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z konkretną osobą, która przedstawia konkretny pomysł na biznes, skonsolidowany na jednej stronie. Oczywiście ciężko byłoby umieścić wszystkie tematy na jednej kartce, dlatego szablon lean powinien być swoistego rodzaju punktem wyjścia, spisem treści do tego, co znajdziemy w dalszej części dokumentu. W zależności od konkretnego projektu inwestor może być zainteresowany tylko konkretnym elementem biznesplanu jak na przykład kwestia finansowa. Jednak by złapać odpowiedni punkt widzenia, warto zapoznać go z projektem jako całość. To właśnie szablon Lean pozwoli mu na błyskawiczne zapoznanie się z każdym obszarem biznesplanu, co da mu lepsze zrozumienie podczas wgłębienie się w kwestie finansowe.
W jaki sposób powinniśmy przygotować biznesplan w oparciu o Lean Canvas
Lean Canvas powinien zawierać w sobie wszystkie elementy, które znajdują się w dalszej części biznesplanu. Jako absolutną podstawę możemy uznać takie kategorie jak partnerzy, kluczowe działania, kluczowe zasoby, relacje z klientami, segmenty klientów, kanały, struktura kosztów i struktura przychodów. Te wszystkie elementy wraz z krótkim opisem pozwolą na otrzymanie jasnego i jednoznacznego osądu na temat atrakcyjności inwestycji. Dzięki takiej koncepcji zyskujemy dodatkową szansę na uatrakcyjnienie naszej idei właśnie poprzez skonsolidowanie całego pomysłu w jednym dokumencie.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Today's pick
Praktyczne ścianki nie tylko wystawiennicze
Organizacja przestrzeni to podstawa funkcjonowania każdego biznesu. Nie ma większego znaczenia, czy będziesz działać w branży handlowej, czy też produkcyjnej,…
Możliwe zastosowania Tour Guide w czasie pandemii
Rok 2020 to bez wątpienia szczególny rok w najnowszej historii. Pandemia koronawirusa zmieniła obraz świata, w tym także sposobów prowadzenia…
Jak zwiększyć sprzedaż w e-commerce?
Prowadząc biznes z pewnością wiele razy zastanawiałeś się, jak zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie. Co sprawia, że klienci kupują u…
Czym jest i do czego służy naświetlarka?
W ostatnich latach technologia poligraficzna bardzo się rozwinęła. Współczesne urządzenia dają bardzo szerokie możliwości produkcji wysokiej jakości materiałów. Jednym z…
Lean canvas, czyli sprytny biznesplan
Przygotowanie biznesplanu dla wielu nowych, ale również doświadczonych przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie. Niejednokrotnie dokumenty te urastają do postaci bardzo opasłych…
Nowe technologie pozwalają załatwić pożyczkę online niemal od ręki
Wchodzimy na stronę www pożyczkodawcy, wypełniamy formularz i już kilka minut później dowiadujemy się, czy zostaną nam pożyczone pieniądze. Tak…
5 ŁATWYCH W UŻYCIU METOD ZARZĄDZANIA PIENIĘDZMI DOSTĘPNYCH NA SMARTFONIE
Nowoczesne smartfony to coś więcej niż tylko narzędzia komunikacji. Mogą one pomóc nam uporządkować wszystkie aspekty naszego życia, w tym…
Trzeba sobie radzić. Jest tyle obowiązków, że każda pomoc i usprawnienie pracy są bardzo cenne.