Przygotowanie biznesplanu dla wielu nowych, ale również doświadczonych przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie. Niejednokrotnie dokumenty te urastają do postaci bardzo opasłych tomów, gdzie rozpisujemy się na temat naszego biznesu, nowego pomysłu, wszelkich prognoz tej koncepcji wraz z bardzo szczegółowymi danymi marketingowymi, sprzedażowymi i finansowymi.
Przedłożenie takiego biznesplanu potencjalnemu inwestorowi to jak gra w rosyjską ruletkę – inwestor, choć wstępnie zainteresowany koncepcją nie chce tracić całego dnia na zapoznawanie się z bardzo długim biznesplanem. Czy istnieje jakaś alternatywa, która zwiększy nasze szanse na finansowanie zewnętrzne bez potrzeby tworzenia setek stron dokumentu, którego tak naprawdę nikt nie przeczyta? Pomocne mogą okazać się szablony Lean, czyli Lean canvas.
Spis treści
Czym jest koncepcja Lean Canvas
Lean Canvas to koncepcja, zgodnie z którą cały nasz pomysł na biznes jest umieszczony na jednej kartce A4. Na jednej stronie kartki umieścimy wszystkie najważniejsze obszary związane z naszą koncepcją i wytłuszczymy każdy element, który będzie przemawiać za naszym pomysłem. Dzięki takiej koncepcji wykorzystania Lean canvas, bank lub inwestor już od samego początku zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z konkretną osobą, która przedstawia konkretny pomysł na biznes, skonsolidowany na jednej stronie. Oczywiście ciężko byłoby umieścić wszystkie tematy na jednej kartce, dlatego szablon lean powinien być swoistego rodzaju punktem wyjścia, spisem treści do tego, co znajdziemy w dalszej części dokumentu. W zależności od konkretnego projektu inwestor może być zainteresowany tylko konkretnym elementem biznesplanu jak na przykład kwestia finansowa. Jednak by złapać odpowiedni punkt widzenia, warto zapoznać go z projektem jako całość. To właśnie szablon Lean pozwoli mu na błyskawiczne zapoznanie się z każdym obszarem biznesplanu, co da mu lepsze zrozumienie podczas wgłębienie się w kwestie finansowe.
W jaki sposób powinniśmy przygotować biznesplan w oparciu o Lean Canvas
Lean Canvas powinien zawierać w sobie wszystkie elementy, które znajdują się w dalszej części biznesplanu. Jako absolutną podstawę możemy uznać takie kategorie jak partnerzy, kluczowe działania, kluczowe zasoby, relacje z klientami, segmenty klientów, kanały, struktura kosztów i struktura przychodów. Te wszystkie elementy wraz z krótkim opisem pozwolą na otrzymanie jasnego i jednoznacznego osądu na temat atrakcyjności inwestycji. Dzięki takiej koncepcji zyskujemy dodatkową szansę na uatrakcyjnienie naszej idei właśnie poprzez skonsolidowanie całego pomysłu w jednym dokumencie.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…
Trzeba sobie radzić. Jest tyle obowiązków, że każda pomoc i usprawnienie pracy są bardzo cenne.