Popularne

Artykuł

Biznes

Lean canvas, czyli sprytny biznesplan

Lean canvas, czyli sprytny biznesplan

Przygotowanie biznesplanu dla wielu nowych, ale również doświadczonych przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie. Niejednokrotnie dokumenty te urastają do postaci bardzo opasłych tomów, gdzie rozpisujemy się na temat naszego biznesu, nowego pomysłu, wszelkich prognoz tej koncepcji wraz z bardzo szczegółowymi danymi marketingowymi, sprzedażowymi i finansowymi.

Przedłożenie takiego biznesplanu potencjalnemu inwestorowi to jak gra w rosyjską ruletkę – inwestor, choć wstępnie zainteresowany koncepcją nie chce tracić całego dnia na zapoznawanie się z bardzo długim biznesplanem. Czy istnieje jakaś alternatywa, która zwiększy nasze szanse na finansowanie zewnętrzne bez potrzeby tworzenia setek stron dokumentu, którego tak naprawdę nikt nie przeczyta? Pomocne mogą okazać się szablony Lean, czyli Lean canvas.

Czym jest koncepcja Lean Canvas

Lean Canvas to koncepcja, zgodnie z którą cały nasz pomysł na biznes jest umieszczony na jednej kartce A4. Na jednej stronie kartki umieścimy wszystkie najważniejsze obszary związane z naszą koncepcją i wytłuszczymy każdy element, który będzie przemawiać za naszym pomysłem. Dzięki takiej koncepcji wykorzystania Lean canvas, bank lub inwestor już od samego początku zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z konkretną osobą, która przedstawia konkretny pomysł na biznes, skonsolidowany na jednej stronie. Oczywiście ciężko byłoby umieścić wszystkie tematy na jednej kartce, dlatego szablon lean powinien być swoistego rodzaju punktem wyjścia, spisem treści do tego, co znajdziemy w dalszej części dokumentu. W zależności od konkretnego projektu inwestor może być zainteresowany tylko konkretnym elementem biznesplanu jak na przykład kwestia finansowa. Jednak by złapać odpowiedni punkt widzenia, warto zapoznać go z projektem jako całość. To właśnie szablon Lean pozwoli mu na błyskawiczne zapoznanie się z każdym obszarem biznesplanu, co da mu lepsze zrozumienie podczas wgłębienie się w kwestie finansowe.

W jaki sposób powinniśmy przygotować biznesplan w oparciu o Lean Canvas

Lean Canvas powinien zawierać w sobie wszystkie elementy, które znajdują się w dalszej części biznesplanu. Jako absolutną podstawę możemy uznać takie kategorie jak partnerzy, kluczowe działania, kluczowe zasoby, relacje z klientami, segmenty klientów, kanały, struktura kosztów i struktura przychodów. Te wszystkie elementy wraz z krótkim opisem pozwolą na otrzymanie jasnego i jednoznacznego osądu na temat atrakcyjności inwestycji. Dzięki takiej koncepcji zyskujemy dodatkową szansę na uatrakcyjnienie naszej idei właśnie poprzez skonsolidowanie całego pomysłu w jednym dokumencie.

 

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Grażyna

    Trzeba sobie radzić. Jest tyle obowiązków, że każda pomoc i usprawnienie pracy są bardzo cenne.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *