Popularne

Artykuł

Biznes

Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?

Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?

Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to możliwe są działania takie jak wash trading, które mogą prowadzić do sztucznego zawyżenia ceny walut kryptograficznych. Poniżej wyjaśnimy więc, czym dokładnie jest wash trading oraz jak go rozpoznać.

Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych?

Tłumacząc najkrócej co to wash trading na giełdach kryptowalut, można stwierdzić, że jest to sztuczne zawyżenie ceny przez przynajmniej jednego użytkownika sieci. Celem tego działania jest zwiększenie wartości aktywów elektronicznych przez ich ciągłą sprzedaż i ponowne kupno. Wash trading kryptowalut dokonywany jest najczęściej przez jedną osobę, która wymienia krypto między swoimi portfelami kryptograficznymi.

Tego rodzaju manipulacja może zwiększyć wartość danych aktywów na giełdzie, ponieważ ciągła wymiana odnotowana zostanie w rejestrze, a co więcej, może zostać zinterpretowana jako wzrost popytu. Sztuczne kreowanie podobnej sytuacji w łatwy sposób może zostać odebrane przez osoby nieświadome, jako zwyczajny wzrost wartości kryptowaluty. Aby zminimalizować szansę wzięcia udziału w oszustwie na giełdzie, kryptowaluty można zakupić, na przykład na www.kantorbitcoin.pl, na którego stronie dostępny jest również bieżący i archiwalny kurs krypto.

Na jakich giełdach kryptowalutowych najczęściej występuje wash trading?

Warto wspomnieć, że manipulacja wartości kryptowalut wash trading może przynieść straty nie tylko dla użytkowników, ale także dla giełdy. Nagły wzrost popytu oraz ceny może w łatwy sposób zdestabilizować sytuację na giełdzie i odbić się na innych aktywach. Właśnie dlatego część regulowanych giełd kryptowalut dba o to, aby do manipulacji wash trading nie dochodziło.

Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku giełd nieregulowanych. Kiedy transakcje są całkowicie niezależne od centralnego organu giełdy zdolnego do regulowania sytuacji, wash trading kryptowalut jest o wiele bardziej prawdopodobny. Sugeruje to więc, że wash trading kryptowalut jako formę manipulacji częściej można zaobserwować na giełdach nieregulowanych.

Jak rozpoznać wash trading?

Niezależnie od rodzaju giełdy, ostateczna decyzja należy jednak do osoby kupującej. Przed dokonaniem transakcji, warto więc przeanalizować najnowszą historię kursu wybranej kryptowaluty. Wiedząc, co to wash trading, a więc nagły i nieuzasadniony skok ceny, łatwo ustrzec się przed podjęciem potencjalnie błędnej decyzji. Wyglądając znaków manipulacji typu wash trading, warto przeanalizować wykres cen danego aktywa elektronicznego i szukać na nim nagłego wzrostu. Jeśli takowy faktycznie zaistnieje, bez większych podstaw, warto przeanalizować sytuację nieco dokładniej, bo może być to sygnał, że doszło do sztucznego i celowego zawyżenia ceny.

Tak więc, szukając odpowiedzi na to, co to jest wash trading, można przyjąć, że jest to forma manipulacji ceny na giełdzie kryptowalut, która spowodowana jest ciągłą odsprzedażom aktywów między portfelami bitcoin jednego użytkownika. Najczęściej takie działanie można obserwować na giełdach nieregulowanych. Podobne działanie najłatwiej natomiast rozpoznać, przez szukanie nagłych wzrostów ceny na wykresie z ostatnich godzin lub dni.

Wpis sponsorowany.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *