Popularne

Artykuł

Biznes

Jak zarządzać produkcją w nowoczesnej firmie?

Jak zarządzać produkcją w nowoczesnej firmie?

Każde nowoczesne przedsiębiorstwo dąży do osiągnięcia większej efektywności przy mniejszych wydatkach operacyjnych. W tym celu konieczne jest stosowanie zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem, zwłaszcza w obszarze produkcji, który pozwala na bieżące monitorowanie postępu procesów, eliminację błędów obciążających finanse firmy oraz wprowadzanie potrzebnych ulepszeń.

Czym jest system do zarządzania produkcją?

Nowoczesne rozwiązania służące do koordynacji i nadzoru procesów produkcyjnych składają się z bogatej gamy specjalistycznych modułów, które zapewniają natychmiastowy dostęp do wprowadzonych informacji dla poszczególnych pracowników mających uprawnienia do systemu. Elementy takiego systemu obejmują:

  • Realizacja Produkcji (MES – Manufacturing Execution System)
  • Kontrola Jakości (QMS – Quality Management System)
  • Kontrola i Rejestracja Prac (CPR – Control and Production Registration)
  • Planowanie i Uruchomienie Produkcji (APS – Advanced Planning and Scheduling)
  • Techniczne Przygotowanie Produkcji (TPP – Technical Preparation of Production)
  • Utrzymanie Ruchu (TPM – Total Productive Maintenance)
  • Wydajność Maszyn (OEE – Machine Efficiency)

Przykładem takiego rozwiązania jest platforma UNIS PRO od AutoID. Producent informuje na swojej stronie internetowej, że ułatwia ona zwiększenie efektywności przez monitorowanie oraz usuwanie nieprawidłowości. Zaawansowane systemy zarządzania produkcją umożliwiają również obserwację działań w czasie rzeczywistym, zbieranie i zapisywanie danych, a także generowanie raportów, które wykorzystywane są przez specjalistów do przeprowadzania profesjonalnych analiz działania zakładu produkcyjnego.

Jak działa system MES w praktyce? System gromadzi informacje dotyczące ilości i właściwości używanych materiałów oraz wydajności zasobów ludzkich i technicznych. Ważną funkcją jest możliwość monitorowania i analizowania pracy maszyn, dzięki czemu pracownicy mogą szybko reagować na awarie, minimalizując błędy i zapobiegając ich powstawaniu.

Gdzie wykorzystać system MES?

System komunikacji i informowania obszaru produkcji MES stanowi doskonałe rozwiązanie niezależnie od dziedziny produkcji. Sprawdzi się dobrze zarówno w branży spożywczej, jak i motoryzacyjnej. Może być z powodzeniem stosowany w mikro oraz makro przedsiębiorstwach. Tym, co będzie różnić platformy systemowe stosowane w różnych branżach, jest stopień ich zaawansowania. Dlatego już na etapie planowania działania przedsiębiorstwa należy rozważyć przyszłe potrzeby zakładu.

Na przykład system zarządzania produkcją dla branży spożywczej musi być rozbudowany pod kątem daty przydatności spożycia konkretnych produktów. Na tej podstawie opracowany jest maksymalny czas każdego z etapów wytwarzania, a także termin zużycia materiałów produkcyjnych. Doskonałym uzupełnieniem jest również system kontroli dostępu, który podnosi poziom bezpieczeństwa przedsiębiorstwa w takich kwestiach, jak kontrola dostępu do danej strefy czy pomieszczenia.

Jak ograniczyć koszty dzięki systemowi MES?

Jednym z głównych zadań, jakie postawił przed sobą system zarządzania produkcją, jest ograniczenie kosztów i maksymalizacja wydajności maszyn oraz pracowników. Poprzez dobór właściwego systemu, możliwe jest podzielenie procesu produkcji na etapy, co pozwala na wyznaczenie wąskich gardeł i usuwanie problematycznych punktów, które hamują proces produkcyjny.

Eliminacja błędów, zwiększenie jakości pracy i norm pracowników prowadzi do ograniczenia kosztów operacyjnych i zwiększenia przychodów przedsiębiorstwa, dając mu możliwość dalszego rozwoju i ekspansji na rynku.

Podczas wyboru systemu zarządzania produkcją ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego kompatybilność z różnymi urządzeniami oraz możliwość dodawania kolejnych zmiennych i rozszerzania zakresu działania platformy. System MES powinien być wytrzymały na lata, a jego wydajność i niezawodność powinna być niezależna od wymagań sprzętowych.

Artykuł sponsorowany.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *